Мансардні вікна

1Сонце, простір, рослинність – таку формулу середовища проживання людини вивів французький архітектор Ле Корбюзьє. Мансарда в силу своїх конструктивних особливостей максимально відповідає цій формулі.

Проектуючи будинок, архітектурно-планувальні рішення підпорядковують життєвим потребам людей, що у ньому проживають. Але з часом ці потреби можуть змінитися. Якщо, будуючи заміський будинок, ви свого часу відмовилися від влаштування на горищі мансарди, при бажанні все можна змінити і переробити простір на горищі в житлове приміщення. Зробити це буде нескладно – стіни і дах вже є. Залишилося утеплити їх і додати багато світла.

Більше світла – більше комфорту

2Всім приміщеннях під дахом (чи то спальня, вітальня, кабінет або дитяча) необхідне денне світло, котре можуть забезпечити лише мансардні вікна. Перебуваючи в похилому положенні, вони пропускають більше світла, ніж вертикальні. До того ж конструкція мансардних вікон забезпечує природну вентиляцію, хорошу теплоізоляцію, підвищену міцність, герметичність і пожежобезпечність, а також можливість отримати велику площу освітлення шляхом групування вертикальних і горизонтальних вікон за допомогою спеціальних окладів. Вікна дають інтер’єру зовнішню свободу, що робить інтер’єр прозорим і легким.

Згідно з нормативними документами засклена поверхня мансардного вікна повинна становити не менше 10% від площі підлоги, тобто на кожні 10 м² площі має припадати 1 м² скління. Чим більше вікон, тим більше світла в приміщенні, особливо якщо це студія, дитяча або вітальня, де площа вікон може досягати і 20% від загальної площі приміщення.

3Рівень освітленості залежить від висоти установки вікна: чим вище воно розташоване, тим більше світла потрапляє в приміщення. Щоб визначити розміри і висоту установки вікна, треба врахувати візуальні та антропометричні характеристики, які рекомендують встановлювати вікно таким чином, щоб низ пройому знаходився на відстані 100-110 см від підлоги, а верх – на відстані не менше 190-220 см від підлоги. В такому варіанті і людина, що сидить, і стоїть зможе оглядати околиці. Розмір самого вікна залежить від ухилу даху: чим він менший, тим довше вікно.

 Вибір місця установки

4Як вбудувати мансардне вікно в готову покрівлю? Враховуючи, що кроквяна система – замкнута конструкція з рівномірно розподіленими навантаженнями, робити це треба продумано і акуратно, оскільки помилка може призвести до пошкодження покрівлі, протіканню і значній втраті тепла. Щоб мінімізувати останнє, деякі мансардні вікна «утоплюють» в покрівлю на 6 см.

Перебуваючи в товщі даху, вікно опиняється оточеним тепловим контуром, що знижує тепловтрати. Але цей спосіб установки прийнятний для дахів зі значним кутом нахилу. При малих кутах на вікні влітку буде збиратися вода, а взимку сніг, тому користь від такої конструкції сумнівна. Для цих випадків розроблені віконні системи, що дозволяють вбудовувати вікна, виступаючі над покрівлею на 12 см.

5Місце установки вікна залежить і від типу покрівельного матеріалу: у даху, покритого керамічною черепицею, вікно встановлюють над рядом черепиці, а в разі використання профільованого покрівельного матеріалу розміщують на осі з’єднання елементів покрівлі.

Підгонка конструкцій

Монтують мансардне вікно як на обрешітку, так і на крокви. Якщо ширина вікна менше кроку крокв, краще монтувати конструкцію на обрешітку, а якщо більше – вікно монтують на встановлений замість крокви монтажний брус і крокву. Передбачається, що на момент установки вікна утеплення мансарди вже виконано. Але цього недостатньо для монтажу вікна. Доведеться внести зміни в конструкцію крокв.

 6Для цього пароізоляцію в позначеному місці розрізають у вигляді конверта, демонтують дахове покриття і випилюють частини крокви, що заважає. Після чого в отвір, що утворився встановлюють додаткові вертикальні і горизонтальні монтажні бруси. Роблять це таким чином, щоб відстань між новими монтажними брусами і вікном була на 10 см більше, ніж ширина мансардного вікна. Цей зазор потрібний для установки утеплювача. А щоб забезпечити герметичність з’єднання вікна та покрівлі, використовують спеціальні оклади, що відповідають висоті покрівельного матеріалу, а тому мають конструкційні відмінності.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>