Акустика

Акустичні системи для житла.

акустикаТелебачення, кіно, музика – все практично невід’ємні складові сучасного комфортного житла. Але для повного звукового щастя недостатньо придбати сучасний музичний центр або телевізор. Маленькі динаміки, вбудовані в плоскі панелі, видають непоганий і досить гучний звук, але до «ефекту присутності» їм далеко. Любителю музики або перегляду фільмів «як в кінотеатрі» потрібна акустична система (АС), тобто набір якісних звукових випромінювачів, кожному з яких відведено відтворення своєї частини звукового діапазону.

 Видова градація.

 Всі сучасні АС поділяють на два класи: Hi-Fi і Hi-End. Напис Hi-Fi (англ. High Fidelity – висока точність) на акустичній техніці означає, що вона відповідає міжнародним стандартам якості і відтворює звук, дуже близький до оригіналу. Маркування Hi-End (англ. High End) – маркетинговий термін, що означає елітний клас звукового і підсилювального обладнання. Звучить така система на порядок краще, але коштує приблизно на стільки ж дорожче. Виробляють три види АС: стельові, підлогові і вбудовувані в стіни або стелю. Більш зручні перші два види, при бажанні їх можна легко перемістити в інше приміщення, до того ж не потрібні роботи з монтажу колонок в конструкції стін. При цьому найкраще звучання у підлогових систем, але у них і  найбільші габарити і ціна. Стельові пристрої забезпечують досить гарне звучання, вони компактні і мобільні. Поліпшити якість звуку можна, якщо встановити компоненти таких АС на спеціальні підставки. Також зверніть увагу на те, скільки динаміків в колонках. В односмугових системах він один і не зможе забезпечити пристойне звучання. Більш пристойну якість дає двухполосная акустика, де два динаміка окремо «роздають» високий і низький звуки. Але оптимальний варіант – трьохсмугові колонки, в яких за низькі, середні і високі частоти відповідають різні динаміки. Компромісний варіант – 2,5-смугові АС. В них два динаміка з трьох передають низькі частоти. Нарешті по габаритам колонки бувають великі і маленькі. Оцініть розміри приміщення, де передбачається установка звукової техніки: в більшості випадків намагатися поставити колонки висотою 2 м в маленькій кімнаті нерозумно, хоча багато чого залежить від пропорцій приміщення, його оздоблення та розміщення меблів. В теой же час мініатюрні конструкції спотворюють звук, особливо на великій гучності. Правда, останнім часом виробники домагаються кращого звучання при меншому розмірі, і прямій залежності якості звуку від габаритів колонок немає: великі можуть звучати погано через недбайливого виробника, а серед якісних марок є компактні АС з відмінним звучанням. Наприклад, ширина колонок в побутових АС все частіше становить близько 7-10 см.

 По складу розрахуйся!

 акустика2«2.0», «5.1» … – ці та подібні позначення часто зустрічаються в описах і каталогах. Означають вони кількість компонентів, що входять в систему, і, як наслідок, якість звучання всієї АС. Перша цифра говорить про число колонок, друга – вказує на наявність сабвуфера (колонка, яка відтворює «баси», тобто низькі частоти). Таким чином, «2.0» – це стерео система з двома колонками (ще кажуть – двоканальна), «2.1» – вона ж з сабвуфером. Основний недолік таких установок – обмежена зона прояви стереоефекту, в першу чергу в центрі кімнати по осі колонок. Але якщо ви не меломан з вишуканим смаком, то такий варіант достатній.

 «5.1» – п’ятиканальна система, що відтворює звуки з різних боків і забезпечує «ефект присутності». До її складу входять центральна, фронтальна, тилова акустика і сабвуфер. Кожен компонент відповідає за свій сегмент: основні ефекти передають фронтальні канали, тилові створюють ефект оточення звуком, сабвуфер відтворює низькочастотний діапазон, наприклад звуки грози, літака, вибухів і т.д. для домашнього кінотеатру така система необхідна, завдяки їй звуки чутно з того боку, з якою вони лунають по сюжету фільму. Найкращий ефект забезпечують системи «6.1», «7.1» і «9.1», але щоб повною мірою насолодитися ним, потрібні хороші DVD-і BD-диски з роздільними звуковими доріжками. Вибираючи АС, потрібно перевірити наявність відповідних аудіовиходів (наприклад 5.1-out) на DVD-плеєрі, телевізорі або звукової карти комп’ютера. Ще один важливий компонент АС – підсилювач. В активній акустиці воно вбудований в кожну колонку, що дозволяє домогтися більш тонкого регулювання звуку. Але більшого поширення отримали пасивні колонки, які під’єднують до одного зовнішнього підсилювача, що зручніше для повсякденного використання. При виборі цього пристрою зверніть увагу на те, щоб у ньому був якомога більш потужний блок живлення. Це дозволяє підсилювача не тільки забезпечити гучне звучання, але і відтворити чіткий звук на малій гучності. Важливо розуміти, що найкращий звук буде на середніх діапазонах гучності, а невикористаний запас потужності потрібен для поліпшення звучання. Для невеликої кімнати достатньо підсилювача потужністю до 100 Вт, але для приміщень площею від 18м2 потрібно вибирати більш «сильний» варіант. Однак це значення не повинно перевищувати сумарну потужність компонентів АС, інакше може статися механічне пошкодження динаміків.

 Основні характеристики.

 На відміну від підсилювача, вибір основних компонентів потрібно починати не з потужності, а з частотної характеристики, тобто звукового діапазону, який система може відтворювати. Він повинен бути як мінімум від 50 Гц до 20кГц, АС більш високого класу «видають» звуки з частотою від 16Гц до 20 кГц, що перекриває весь чутний людиною діапазон. В пошуках максимальної гучності звертайте увагу, перш за все, на чутливість системи, яка повинна становити порядку 84-92 дБ. Цього достатньо для кімнати площею 14-18м2. АС з 92-98 дБ в таких умовах будуть «кричати», для них потрібні великі зали. Потужна система, звичайно, може забезпечити і більш гучне звучання, але залежність ця непряма, оскільки «коефіцієнт корисної дії» різний »різний, і цілком може виявитися, що АС з меншими показниками звучить настільки ж голосно. Перш за все, потужність показує механічну надійність обладнання: вказуване значення є максимальним витримуваною системою. Важливо розуміти, що крім конкретних чисельних характеристик, ключову роль у виборі АС грають особисті смаки та уподобання. Тому визначившись з переліком підходящих АС, в магазині кожну з них потрібно прослухати «наживо». Для цього візьміть з собою диск з добре відомої вам з високоякісної музичної записом. Вибирайте ту систему, яка вам сподобається на слух. Постукайте пальцями по бічних стінках колонок: чим менш глухий звук, тим міцніше корпус, а значить краще звучання.

 Правила розміщення.

 акустика3Проектування приміщень та розміщення компонентів АС носить індивідуальний характер і для досягнення ідеального звучання слід звертатися до фахівців з акустики. Однак існують загальні принципи, які дозволяю забезпечити хороші характеристики самостійно. Так, для розміщення АС та домашнього кінотеатру краще вибрати окреме, чи не прохідне, приміщення прямокутної форми з мінімальною кількістю вікон. Уникайте кімнат квадратної, а особливо кубічної форми. Стіни можна обклеїти шпалерами, на підлогу укласти ковролін, а ось стеля переважно виконати з перфорованого гіпсокартону з мінеральною ватою в серединікаркаса. Не встановлюйте колонки ближче 40-50см від стін, які штучно посилюють низькі частоти і спотворюють звук. Ще краще, якщо є можливість поставити колонки на відстані в 1 / 5-1 / 3 ширини кімнати, при чому як від фронтальних (позаду колонок), так і від бічних стін. Уникайте контакту компонентів з іншими предметами, не потрібно перетворювати колонки і сабвуфер в підставку для книг, накривати їх серветкою і т.д. Варто також уникати наявності в безпосередній близькості від компонентів АС меблів зі скляними поличками і шаф-купе, оскільки все це може «грати» при високій гучності. При цьому сабвуфер можна і потрібно встановлювати біля стін, ще краще – в кутку кімнати. Стельові АС повинні мати надійну опору. Квола книжкова полиця не забезпечить хорошого звучання. Стереосистему поставте так, щоб відстань між колонками було не менше 2м, а основне місце прослуховування знаходилося по осі між ними. Ідеальне місце прослуховування – кут рівностороннього трикутника між колонками і головою слухача. Для багатоканальних систем найбільш популярний такий варіант розміщення, при якому всі колонки встановлюються на однаковій відстані від слухача, що щонайкраще створює «ефект кінотеатру». Крім того, компоненти АС повинні бути розташовані на висоті 0,8-1м, тобто приблизно на рівні вух слухача. Якщо колонки розміщені під стелею, нахиліть їх в низ – це допоможе компенсувати різницю рівнів. Центральний канал найкраще встановити під ТВ-панеллю. Практично всі підставки під АС оснащені шипами для більшої стійкості. Щоб не пошкодити підлогове покриття, наприклад паркет, використовуйте пластину з м’якого металу.

 Важливо знати, що велике значення має матеріал корпусу колонок. Найкращий звук може забезпечити деревина, найчастіше застосовують МДФ, а також якісну фанеру. Більш екзотичні варіанти – сплави алюмінію, скло і граніт. Величезне значення також має якість джерела сигналу. Важливо розуміти, що якість звуку – досить суб’єктивний показник і тому варто покладатися на власне сприйняття, вибираючи АС.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>