Автомати захисту

автоматиПерш ніж обладнати електромережу в будинку або квартирі, ми повинні визначитися, скільки в ньому буде енергоспоживаючого обладнання. Підключення такого обладнання до окремих контурів мережі, в разі аварії одного з них, не призведе до зупинки всього обладнання в будинку.

 Для електрообладнання з великою потужністю, що потребує трьохфазного живлення (400 V), потрібно передбачити окремий контур, виконаний з дроту великого січення (п’ятижильним кабель). Контури, що живлять однофазне електрообладнання, виконуються трьохжильними проводами.

 Способи прокладки електромереж

 автомати2Під штукатуркою. Ізоляційні трубки та короба кріпляться до непоштукатурених стін або панелям, а після нанесення штукатурки через них прокладається відповідну кількість одножильних проводів. Установка вимикачів, розеток, освітлювальних приладів і люстр проводитися при закінченні оздоблювальних робіт.

 По штукатурці (або на поверхні стін) проводка прокладається:

 · В гаражах,

 · В технічних приміщеннях (якщо немає необхідності її ховати),

 · В будинках, стіни яких виконані з займистого матеріалу (дерев’яні будинки) або якщо шнури проводки виступають як окремі декоративні елементи.

 Для подібної електромережі використовуються одножильні дроти, які прокладаються в трубках або кабельні багатожильні дроти, що прикріплюються до стін за допомогою спеціальних затискачів. В приватних будинках електропроводка рідко прокладається в планках, але цей спосіб може виявитися дуже зручним під час ремонту. Планки встановлюються на стінах поруч з підлогою, стелею чи навколо дверних коробок. Існують також спеціальні планки, призначені для монтажу над кухонною стільницею.

 Захист

 автомати3Грунтуючись на діючих в даний час стандартах і положеннях, вся електромережа повинна бути виконана з використанням трьох проводів. В кожному контурі 230 V (однофазному) повинно бути три дроти в наявності – фазовий (L), нульовий (N) і захисний (PE). Контури з напругою 400 V (трифазні) повинні мати п’ять проводів: три фазових дроти (L1, L2, L3), нульовий (N) і захисний (PE). Штепсельні розетки у всіх приміщення повинні мати захисний стик (штир), до якого підключений захисний провід (PE).

 Для захисту від ураження електричним струмом рекомендується використовувати захисні диференціальні вимикачі. Вони реагують навіть на невеликі збої в електромережі, такі як ушкодження ізоляції або асиметрія навантажень. Вони не замінюють контур заземлення при підвищенні навантаження.

 В новобудовах і відремонтованих будинках використовуються:

 - Автомати максимального струму, які встановлюються замість раніше використовуваних запобіжників, окремо для кожного контуру і розраховані на його навантаження;

 - Диференційний вимикач основною для диференціального струму 500 або 300 mA, що захищає не тільки від ураження електричним струмом, а й від ураження, пов’язаного з несправностями в електромережі або електрообладнанні;

 - Диференційний вимикач для диференціального струму 30 mA, по одному на кожен контур;

 - Основний і додаткові компенсуючі пристрої, що обумовлюють правильну роботу диференціальних вимикачів.

 спеціальні рішення

автомати4 У ванній кімнаті і сауні ризик ураження електричним струмом підвищується. Тому освітлювальні прилади та електрообладнання, що там встановлюються  повинні мати відповідний захист, залежно від зони, в якій вони будуть використовуватися. Розетки повинні бути герметичними з захисним стиком і їх слід встановлювати на відстані не менше 60 см від краю ванни або піддону душової кабіни. Контур, що їх живить має бути захищений диференціальним вимикачем не більше 30 mA.

 Заново побудовані та реконструйовані ванні кімнати і сауни повинні бути обладнані додатковим компенсуючим пристроєм, робота якого полягає в тому, щоб з’єднати між собою металеві предмети (ванну, піддон, труби, батареї, водяні радіатори тощо) з основною компенсуючою обмоткою і заземляючим затискачем в розподільній коробці.

 Диференціальні вимикачі навантаження

 Що робить ПЗВ?

ПЗВ – це вимикач диференціального струму. Воно порівнює струм, що пішов в квартиру, із струмом, який повернувся з квартири. Якщо ці струми виявляються різними, ПЗВ відключає напругу.

У яких випадках це властивість ПЗВ виявляється корисно?

автомати5У випадках пошкодження ізоляції проводів в електроприладах. Наприклад, всередині пральної машинки пошкоджена ізоляція на фазному проводі, в результаті чого він торкнувся корпусу. ПЗВ тут-же відключить електрику, тому що струм, що пішов в квартиру по фазному проводу, не повернувся в ПЗВ (з корпусу машинки він по дроту “заземлення” повернувся в щиток, минаючи ПЗВ і отже, вхідний та вихідний струми через ПЗВ опинилися різні) .

При необережному поводженні з електропроводкою. Ось класичний приклад.

Чоловік свердлить стіну, спираючись голою ногою на батарею, і потрапляє в фазний провід. Ток, пройшовши по ланцюгу “металевий корпус дриля – рука – грудна клітка – нога – батарея” викликає параліч серця  або зупинку дихання. Але якщо є ПЗВ, то воно відразу “відчує”, що частина струму не повернулося (та частина, яка пройшла через людину і пішла в батарею). Напруга буде відключено настільки швидко, що біди не станеться. Звичайно, людини струмом смикне, але не більше того.

При необережному поводженні з електроприладами. Ось класичний приклад.

Чоловік сидить на краю ванною, а у ванній – його дружина, застрахована на пристойну суму. І він випадково упускає їй у воду радіоприймач, включений в розетку … Думаю, принцип ясний – струм не повернувся в ПЗВ, а пішов по трубах в землю і т.д.

Зазначимо, що ситуація, коли частина струму не повертається в ПЗВ, називається “витік струму”.

 Коли ПЗВ не допоможе

автомати6На жаль, ПЗВ не так вже інтелектуально, щоб розрізнити, що саме включено в електричну ланцюг – людина або лампочка. Якщо витоку струму немає – все в порядку.

Чому тоді вважається, що ПЗВ значно підвищує безпеку?

Та тому, що переважна більшість випадків ураження електричним струмом так чи інакше пов’язано з витоком струму – ситуацією, яку розпізнає ПЗВ. Імовірність виникнення небезпечних для життя ситуацій (тобто коли струм проходить через груди) без витоку значно нижче.

Скільки штук ПЗВ потрібно мати?

Для забезпечення безпеки від ураження струмом цілком достатньо одного на всю квартиру.

Інша справа – питання зручності. Звичайно, краще, якщо в разі будь-якої проблеми з електропроводкою або електроприладами відключалася тільки відповідна лінія, а не знеструмлюють вся квартира. Більш ніж одне ПЗВ, як правило, вдається встановити лише в індивідуальний внутрішньоквартирний щиток, спеціально для цього спроектований. В “рідному” щитку на сходовій площадці для цього зазвичай не вистачає місця.

Коли ПЗВ використовується для якоїсь однієї лінії, і з нього струм надходить безпосередньо до споживача, воно повинно мати вбудований обмежувач максимального струму. Якщо поставити просте ПЗВ, то в разі короткого замикання воно може вийти з ладу. Або при довготривалій перевантаженні по струму буде постійно грітися, і в кінці кінців також зіпсується (наприклад, почне відключатися без особливої на те причини). Такий пристрій, тобто ПЗВ і “автомат” в одному корпусі, коштує разу в 2 більше, ніж просте ПЗВ. Наприклад, фірмові апарати коштують відповідно близько 50 і 100 доларів за штуку.

Таким чином, якщо Ви бачите на простому ПЗВ напис “40А”, це не означає, що воно відключиться при 60А, а значить, що при 60А воно через якийсь час перегорить.

В яких випадках установка ПЗВ недоцільна?

Наприклад, у випадку старої старої проводки. Властивість ПЗВ виявляти витік струму може принести більше проблем, ніж користі, якщо воно почне непередбачувано спрацьовувати. А при старій електропроводці це може початися в будь-який момент (навіть при першому включенні ПЗВ;). Тому в цій ситуації кращим вибором, можливо, буде не встановлювати ПЗВ в ланцюг електропостачання всієї квартири, а в місцях з підвищеною небезпекою використовувати розетки з вбудованим ПЗВ.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>