Електрика

Електрик Львів – електромонтажні роботи

Послуги електрика можна замовити за номерами: +38(098)393-00-37

Складно уявити домашнє життя без електрики. Шлях від зовнішньої мережі до побутового приладу передбачає створення відгалуження, заземлення, прокладку кабелю, установку розеток, вимикачів і світильників.

 Вибір проводів.

 елЩоб визначити необхідне січення провідника, користуються таблицею. Провідники можуть бути одно- і багатожильними. Для стаціонарної проводки переважніше перші, оскільки їх легше приєднати до клем, та й коштують вони менше. Мідні дроти дорожче, але надійніші за алюмінієві. Для розеток, бойлерів і ванн з гідромасажем необхідний трехжильний кабель (із заземленням), а для освітлення можна використовувати двохжильний кабель або систему з двох проводів.

 Допустимі значення струмового і потужносного навантаження для мідних проводівел2

 Шафа і лічильник.

 ел3Силове введення веде в електричну шафу, де знаходиться пакетний вимикач. З його допомогою відключають щит. Потужність «пакетника» визначають виходячи з сумарної потужності побутових споживачів, додаючи до неї 20-30%. Це пристрій можна вимикати вручну, а якщо виникають проблеми – автоматично. В результаті електроенергія перестає надходити в будинок. Відстань від силового введення до шафи намагаються зробити мінімальною. Останню зазвичай розміщують в підвалі або в підсобному приміщенні, а в квартирах – при вході. Як правило, в якості внутрішніх щитів використовують металеві або пластмасові навісні шафи з IP від 20. Їх розміри залежать від кількості розміщуваних в них елементів. Для зовнішньої установки підійдуть шафи з IP від 44. Лічильники встановлюють за пакетним вимикачем. Вони можуть бути, як индукционно-механічні, так і електронні. Більшість моделей останнього типу допускають багатотарифний облік електроенергії, заощаджуючи кошти, а також дозволяють контролювати деякі параметри напруги в мережі.

 Розводка проводів.

 ел4Для будинку площею 150 м2 – може знадобиться 200-400м дроту. Щоб визначити, скільки саме, потрібно позначити на горизонтальному плані розташування розеток і вимикачів. Згідно СНиП на кожні 6 м² повинна доводиться мінімум одна розетка, а на кухні необхідно неменше трьох розеток. Розетки об’єднують в групи, підключені до автоматичного вимикача на розподільному щиті, з розрахунку максимальної потужності розетки 16 А. Відповідно перетин дроту повинно бути 2,5 мм², а максимальна потужність приладів, що підключається до однієї групи розеток, становить 4 кВт.

 Введення кабелю в будівлю.

 ел5Щоб підвести кабель до будинку, в його фундаменті пробивають отвір, в який замуровують відрізок асбестоцементной, пластмасової або металевої труби. Її діаметр повинен бути рівний 1,5-2,5 діаметра кабелю. Трубу укладають з ухилом назовні, в траншею. Це роблять для того, щоб вода не накопичувалася в трубі і не потрапляла в будівлю. Проклавши кабель, трубу герметизують сумішшю гіпсу з перлітом, смолою або компаундом на каучуковій основі. В одну трубу прокладають лише один кабель. Кабель, який прокладають уздовж будівлі, повинен розміщуватися в траншеї не ближче ніж 0,6 м від фундаменту.

 Повітряне і кабельне відгалуження.

 Щоб зменшити провисання дротів, необхідно встановити додаткову підставну опору між силовим введенням в будівлю і стовпом повітряної лінії. В якості підставної можна використовувати звичайну опору із залізобетону або дерева. Повітряне відгалуження виконують, використовуючи ізольовані дроти або кабель, прокладені на металевому тросі.

 ел6При цьому січення мідних проводів має бути не менше 6 мм² (при довжині до м10 – не менше 4 мм²), а алюмінієвих – не менше 16 мм2². Перетин жил кабелю становить не менше 4 мм² для алюмінію і 2,5 мм² для міді. Визначаючи перетин, виходять з того, що навантаження величиною 1 кВт вимагає 1,57 мм2 перетину жили. Знаючи потужність споживачів енергії в приватному будинку, розраховують сучення жил. Кабельне відгалуження від повітряної лінії можна провести до будинку і під землею, за допомогою кабелю. Перевага цього рішення в тому, що дроти не псують зовнішній вигляд ділянки. Кабель прокладають по опорі, захищаючи від можливих наземних ушкоджень металевою трубою. Від опори до стіни будівлі кабель ведуть по траншеї. При цьому його можна помістити в трубу з ПВХ, щоб захистити від пошкоджень. Засипаючи траншею землею, над кабелем укладають сигнальну стрічку.

 Заземлення.

 ел7Однофазне введення при повітряному відгалуженні заземляют. Для повторного нульового провідника на вводі використовують металеві обсадні труби свердловини або водопровідні труби. До труби приварюють смугу зі сталі, до неї приєднують нульовий провід. Заземляют і сталевими стрижнями діаметром від 12 мм або сталевими кутниками товщиною від 4 мм і довжиною від 2 м.

 До них приварюють кутник зі смугової сталі, а до нього гвинтами кріплять мідний провідник з перетином від 2,5 мм². Конструкцію закопують як мінімум на глибину промерзання. Опір заземлення не повинен перевищувати 4 Ом.

 Вимикачі.

 ел8 Корпус вимикача роблять з пластмаси або кераміки (рідше з металу). За типом монтажу системи бувають для відкритої і прихованої проводки – накладні та вбудовані. Для автоматичного включення і виключення електроенергії прилад обладнають таймером. Плавно регулювати освітлення допомагають диммери. Багатофункціональний вимикач дозволяє одночасно вмикати світло в одній кімнаті і гасити його в інший. Від звичайного такий механізм відрізняє розгалужена схема підключення. Вимикачі з підсвіткою обладнають індикаторної лампочкою. ел9Контрольний вимикач за допомогою спеціальної лампочки сигналізує про те, що певне обладнання запущено в роботу і успішно функціонує. Волого- і хімостійкі конструкції призначені для ванних, саун і зовнішнього застосування. Антивандальні вимикачі складно пошкодити, тому їх встановлюють, як правило, зовні житлового або складського приміщення. Корпус такого пристрою зазвичай зроблений з металу або ударопрочной пластмаси.

 Розетки.

 ел10За призначенням і способом установки розетки ділять на дві групи: стаціонарні і переносні. Крім того, розетки розрізняють по області застосування і функціональним особливостям. Найпростіша – звичайна розетка без заземлення. Пристрої з заземленням призначені для подачі електроенергії до приладів від трьохпровідної електромережі з додатковим заземлюючим контактом. Бувають розетки з гвинтовими і клавішними зажимами. На думку фахівців, перший надійніше і забезпечує кращий контакт. Розетки із захисними шторками встановлюють в дитячих кімнатах, щоб виключити доступ дитини до електромережі. Розетка з таймером дозволяє задавати час включення і виключення приєднаного до неї електроприладу. Розетка з «катапультою» забезпечує легке відключення електроприладу від мережі – достатньо натиснути на кнопку спеціального виштовхуючого пристрою. Розетка із зазначенням робочого стану оснащена спеціальним індикатором, який сигналізує про наявність або відсутність напруги в мережі. Існують також розетки з набором насадок, які дозволяють підключати до мережі електроприлади з вилками будь-якої конфігурації.

 Лампочки.

 ел11ел12До переваг ламп розжарювання можна віднести легкість в користуванні, дешевизну, відсутність потреби в стабілізаторах, м’яке світло і універсальність. До недоліків – слабку світловіддачу (7-20 лм / Вт), перетворення 95% споживаної енергії в тепло, спотворення кольорів предметів і невеликий термін служби. Для центрального освітлення такі лампи не кращий варіант, але для периферії і малих приміщень вони цілком годяться. Галогенні лампи більш прогресивні і в 2-5 разів довговічніші ламп розжарювання. Їх світловий потік на 60-70% більше, що дозволяє економити. ел13ел14Такі лампи бувають високовольтні (розраховані на 220В) і низьковольтні (на 12, 24, 36В). Останні як не можна більше підходять для кімнат з підвищеною вологістю, але потребують компенсації знижувальним трансформатором і захисті. Недоліки «галогенок» – вимогливість до струму та поводженню з ними. Люмінесцентні лампи малогабаритні (їх діаметр не перевищує 9 мм), запалюються без мигання, не шумлять і не «моргають», адже частота їх запалювання збільшена в 400 разів. Крім того, вони припускають великий вибір відтінків світла. Основний недолік – неможливість роботи при низькій температурі. Переваги – енергозбереження та тривалість роботи.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>