Фільтри для води

Для води, яку ми споживаємо щодня важливий найголовніший її параметр – її якість. Адже речовини, які можуть міститися в рідині, здатні нашкодити не тільки сантехнічному обладнанню, але й здоров’ю людини.

фільтриДля того щоб вода приносила користь або, по принаймні, не шкодила здоров’ю, вона повинна бути чистою, точніше відповідати нормативам якості питної води. Нормативи обмежують вміст більше 50 речовин, які можуть в якості домішок перебувати у воді. Речовини-забруднювачі ділять по групах, наприклад важкі метали, солі жорсткості і т. д.

Очистити воду повністю від всіх домішок неможливо, до того ж є домішки, які в невеликих кількостях не є шкідливими для здоров’я, це іони магнію, кальцію, сульфати, гідрокарбонати, хлориди. Більш того, в певному співвідношенні вони позитивно впливають на смак води і допомагають при лікуванні багатьох захворювань.

Щоб не пошкодити побутову техніку, бажано, щоб кількість будь-яких домішок у воді було найменшим. Хоча сучасні пральні та посудомийні машини нормально працюють на воді питної якості з домішками мінеральних солей.

Вода з водопроводу повинна відповідати нормам ГОСТ 2874-82 «Вода питна. Гігієнічні вимоги, контроль за якістю »і бути приємною на смак. Для цього необов’язково купувати дорогу сучасну установку з очищення води – можна почати з джерела водопостачання.

Чи гарантує якість води глибина свердловини?

фільтри2Вода з артезіанської свердловини глибиною 15-40 м звичайно вільна від забруднень антропогенного характеру, якщо водоносний шар не був забруднений внаслідок безграмотного буріння свердловин поблизу. Однак найчастіше вона володіє високою жорсткістю і підвищеним вмістом заліза.

Навіть глибина свердловини в 100 і більше метрів не гарантує якості води і відсутності в ній домішок. Тому при бурінні свердловини необхідно вимагати від компанії робити аналіз води з кожного водоносного шару. Зміст, наприклад, солі жорсткості і заліза можна визначити за кілька хвилин. При цьому для проведення такого аналізу за допомогою експрес-систем не потрібно кваліфікації, а його собівартість становить кілька десятків гривень.

Про інші можливі проблеми з водою підкаже неприємний запах сірководню, підвищена каламутність, колір. В цьому випадку очищення води теж можлива, але обійдеться в чималу суму.

фільтри3Якщо вода прозора, з приємним смаком, експрес-аналіз показує задовільний вміст заліза і солей жорсткості, немає необхідності бурити глибше – навіть якщо водоносний шар розташований на глибині 15 м. Для надійності краще замовити розширений аналіз в лабораторії (до двох десятка показників) вартістю 350 -500 грн. Якщо якість води задовільна, очищати її немає необхідності. Потрібен лише механічний фільтр на вході в систему водопостачання, щоб захистити насос і арматуру від твердих частинок.

Якщо ж аналіз показує підвищений вміст домішок, можна бурити глибше або зупинитися на тому, що є. Тим більше що глибина свердловини не гарантує якості води. Як би там не було, припустимо, вибір був зроблений. Тепер потрібно визначити, чи потрібно доочищення води і за допомогою якого устаткування її краще здійснювати.

Глечикові фільтри

фільтри4З невеликим перевищенням вмісту солей заліза, підвищеної мутностью допоможе впоратися звичайний глечик Фільтр вартістю від 100 грн, який заповнюється водою з-під крана. Але це, скоріше, тимчасове і не дуже зручне рішення. По-перше, фільтр хоч і здатний впоратися із значною кількістю домішок, але прибирає їх не дуже ефективно. Він може поліпшити смак, колір і якість води, але не кардинально. По-друге, ресурс картриджа обмежений і залежить від кількості рідини, яка проходить через фільтр і вмісту в ній домішок. При використанні води з міського водопроводу фільтр може прослужити місяць до зміни картриджа, а при обробці каламутної води зі свердловини, можливо, тиждень.Тому фільтри типу глечика є тимчасовим, бюджетним рішенням – якщо води потрібно небагато або якщо вона проходить попередню очистку від зважених частинок.

Фільтр механічного очищення

фільтри5Сітчастий фільтр грубої очистки води видаляє механічні частинки – пісок, іржу. Його в обов’язковому порядку встановлюють на вході в систему водопостачання. Більш якісне очищення забезпечують картріджні фільтри, які видаляють частки розміром 1-100 мікрон. Сітчастий фільтр не потребує заміни фільтруючого елемента – тільки в періодичньому промиванні, в більшості картріджних моделях елементи доводиться замінювати.

Вугільний фільтр

Цей фільтр можна придбати не тільки в складі триступеневої системи очистки, а й окремо. Але він більше приміняємий для міської квартири, оскільки ефективно бореться з хлором і хлорорганікою, які в заміському будинку – рідкість. Тому, незважаючи на значно нижчу ціну вугільного фільтру, перевагу слід віддати системі зворотного осмосу.

Триступеневий фільтр

Такі установки здатні здійснювати більш глибоку очистку, ніж фільтри типу глечика. Зазвичай вони включають в себе кілька фільтрів: механічний картриджний фільтр-освітлювач, вугільний і фільтр мембранний зворотнього осмосу. Далі встановлюється бак-гідроакумулятор ємністю 8-12 л, в якому зберігається запас очищеної води під тиском близько 0,5 атм і вугільний постфільтр , що видаляє запахи, які можуть з’явитися під час тривалого зберігання води в баку. Іноді система може додатково комплектуватися УФ-лампою для додаткового знезараження води.

фільтри6Монтаж подібних фільтрів простий і може бути виконаний самостійно. Зазвичай вони поставляються з комплектом фітингів та арматури для підключення до водопроводу. Фільтри розташовують під мийкою або в окремій шафі. Наверх, як правило, виносять окремий кран з водою, призначеної для пиття і приготування їжі.

Важливо: фільтри з системою зворотного осмосу повинні бути обов’язково підключені до каналізації. В неї надходить до 75-80% води, що направляється на очистку. Таким чином, якщо витрата питної води, що очищається за допомогою фільтра, становить 50 л / добу, то споживання її на вході в нього складе 250 л, з яких 200 л будуть скинуті в каналізацію.

Як працює триступеневий фільтр?

На першому ступені в фільтрі видаляються механічні домішки, зважені частинки – пісок, глина. На другий – відбувається очищення води від неприємних запахів, сірководню, органічних сполук. Ступень зворотного осмосу видаляє бактерії і великі віруси, іони важких металів і значно знижує жорсткість води.

Тиск води на вході в фільтр має становити, залежно від моделі, не менше 2-2,5 атм, інакше система не функціонуватиме. Особливо чутлива до тиску третя ступінь – зворотний осмос. Деякі моделі мають вбудований насос. Вони коштують дорожче, але нечутливі до перепадів тиску на вході в систему. Продуктивність подібних систем очистки становить 2-4 л / г. Вони можуть використовуватися і самостійно, і як складова частина системи з очищення води – для отримання води питної якості – в приватному будинку.

Все фільтри системи потребують заміни. Пристрої перших двох ступенів підлягають заміні через кожні 5-8 місяців. Ресурс мембранного фільтру – 2-3 роки, постфильтр рекомендується міняти раз на рік. Але ресурс залежить не тільки від часу служби, а й кількості води, яка проходить крізь них.

Важливо: фільтри цих моделей вимогливі до якості води, що очищається. Наприклад, більшість моделей цього типу розраховані на очистку за умови, якщо загальна мінералізація води не перевищить 1,5 г / л, жорсткість – 7 мг / екв-л, а вміст заліза – 0,3 мг / л. Якщо подати в фільтри більш забруднену воду, це призведе до скорочення терміну їх служби.

Іонітні фільтри

Найбільш універсальне устаткування, котре широко застосовується для очистки води від зайвої жорсткості і заліза. Являють собою ємності зі скловолокна, заповнені спеціальними синтетичними матеріалами – ионитами. Іоніти мають здатність поглинати певні іони (наприклад, заліза або жорсткості) з води, замінюючи їх на безпечні для здоров’я людини і працездатності побутової техніки іони водню або натрію. Поглинаюча здатність ионитів не безмежна. Після проходження через них певної кількості води, вони потребують регенерації, яку здійснюють за допомогою розчину кухонної солі або перманганату калію.

Іонітні фільтри, самостійно або з додатковою установкою напірного аератора, – мабуть, єдиний вибір, коли потрібно очистити воду від заліза з його змістом понад 0,5 мг / л. Вони розраховані на високу продуктивність – близько 2-4 м3 / добу., Оскільки висока жорсткість і залізо негативно впливають не тільки на здоров’я людини, а й стан побутової техніки та водопроводу.

Фільтри для видалення заліза

У разі якщо вміст заліза не перевищує 1-2 мг / л, допустимо встановлювати іонітні фільтри зі змішаним завантаженням. Такі комбіновані установки зручні, оскільки помітно знижують вміст іонів жорсткості і заліза. При цьому апарати займають небагато місця, здатні очищати до 1 м3 / г. Регенерація комбінованих фільтрів проводиться за допомогою розчину кухонної солі.

Фільтри для видалення заліза.

При вмісті заліза до 5 мг / л комбінованого фільтра недостатньо. В цьому випадку використовують окремий фільтр для видалення заліза, регенеруємий звичайно за допомогою розчину перманганату калію. Використовують його і в тому випадку, якщо перевищення вмісту заліза значне, але при цьому вода м’яка – солі жорсткості видаляти немає необхідності.

Нарешті, якщо вміст заліза у вихідній воді перевищує 5 мг / л, перед фільтром для видалення заліза або комбінованим фільтром додатково встановлюють напірний аератор. Принцип дії цього пристрою полягає в окисленні розчиненого у воді заліза киснем повітря при барботуванню води. Окислене залізо випадає в осад, який легко фільтрується. У цих агрегатах також видаляється сірководень.

Важливо: близько 5-10% очищеної води фільтри використовують для регенерації – відновлення здатності поглинати шкідливі іони з води. Регенерація відбувається автоматично, зазвичай раз на 4-10 днів. Якщо вона трапляється частіше, тоді вам потрібна установка більшої потужності, або термін служби ионита добігає кінця і його слід замінити.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>