Каміни

Камінне опалення.

Раніше каміни і печі були незамінними джерелами тепла в холодну пору року. Поступово будинки стали опалювати спеціально розроблені для цієї мети ефективні прилади.

каміни В останні роки все активніше використовують опалювальні системи, які передають тепло, отримане в результаті згорання дров в каміні, за допомогою теплоносія. Одна з них – система розподілу гарячого повітря (РГП). Основні умови опалення будинку за допомогою каміна – професійно розроблена і встановлена система РГП, а також правильний вибір камінного устаткування, яке має бути пристосоване до постійної роботи і мати високі показники тепловіддачі.

 Принцип дії

каміни2 Система камінного опалення обігріває приміщення за допомогою повітря, яке нагрівається всередині каміна – між топкою (касетою, камінної вставкою) і стінками каміна (облицюванням). Між топкою, в якій відбувається горіння, і облицюванням каміна існує повітряний зазор. В ньому накопичується гаряче повітря, яке потім розводиться повітряними каналами по різних приміщеннях, які мають спеціальні повітроводи – решітки в стінах або стелі. Топкові гази виходять через димову трубу, не змішуючись з теплим повітрям. Останній може рухатися як самопливом, так і механічно, за допомогою вентилятора. Встановивши повітроводи з плавною регуляцією, можна розподіляти повітряні потоки, що надходять у всі приміщення, і таким чином регулювати температуру в них.

 каміни3Систему РГП краще розробляти на етапі проектування будинку. В цьому випадку можна підібрати найбільш прийнятний камін, спосіб подачі повітря, спроектувати канали, по яких проходитиме нагріте повітря, вибрати розміри труб-повітропроводів, а також вид палива.

 Технічний проект системи РГП слід доручити спеціалізованій фірмі. Щоб система працювала ефективно, вона повинна бути максимально централізованою, а мережа каналів – простою. Бажаючи заощадити на довжині повітряних каналів, камін намагаються розмістити в центрі будинку або групи приміщень, які збираються опалювати. Для того щоб камін міг працювати з відповідною віддачею тепла, слід забезпечити приплив у приміщення необхідної кількості свіжого повітря (не менше 10 м3 / год на 1 КВт номінальної потужності) – краще через окремий канал прямо до каміна.

 Варіанти конструкції

 каміни4Обігрівальна здатність у традиційного каміна з відкритою топкою складає всього 10-20%. Це пов’язано з тим, що принцип його роботи заснований на вільному доступі повітря, тому січення димохідної труби досить велика і в неї відлітає 70% теплого повітря. До того ж вогнетривка цегла, з якого в основному роблять відкриті топки, повільно віддає тепло.

 Каміни із закритою топкою віддають набагато більше тепла, їх ККД становить 70-80%. Закрита топка (касета) являє собою литий моноблок, виготовлений в заводських умовах, як правило з високоякісного чавуну або сталі. Топки відрізняються розмірами, формою, способом відкривання скляних дверцят (в сторону або вгору), конструктивними і декоративними елементами.

 Від класичного каміна з відкритою топкою тепло виходить тільки тоді, коли горить вогонь. А від камінної касети тепло можна отримувати, перевівши її в режим тління (повільного горіння) після досягнення необхідної температури. В цьому випадку подачу кисню, необхідного для горіння дров, зводять до мінімуму за допомогою системи регулювання подачі повітря. Дрова при цьому не горять, а повільно тліють, нагріваючи стінки касети, які, в свою чергу, нагрівають повітря. Цього цілком достатньо для того, щоб підтримувати комфортну температуру в приміщеннях. А однієї закладки дров може вистачити на всю ніч.

 каміни5Таким чином, готова вбудована топка більш краща як джерело тепла для системи обігріву приміщень повітрям.

 Каміни з готовою топкою, з’єднані з РГП, дозволяють передавати тепло в інші приміщення не тільки за допомогою випромінювання, як традиційний камін, але і за допомогою конвекції – за допомогою повітря, нагрітого облицюванням топки. Конвекція – природний фізичний процес, що лежить в основі роботи сучасних камінів з вбудованою топкою. Холодне повітря потрапляє під топку, а потім – до спеціального зазор (шириною близько 5 см) між її стінками і облицюванням. У цих місцях повітря нагрівається, стає легше і, піднімаючись, природним, конвекційним шляхом потрапляє в кожух, який являє собою не тільки декоративний елемент каміна, але і накопичувач теплової енергії. Потім через повітроводи і вентиляційні отвори гаряче повітря розподіляється по приміщеннях.

 Вибір топки

 каміни6Перш за все потрібно правильно вибрати камінну топку, узгодивши її параметри з особливостями будинку або приміщень, які планують опалювати. Ці дані зазвичай вказані в технічному паспорті виробу. Слід взяти до уваги і вартість експлуатації, залежну від параметрів обладнання, а також комфорт і безпеку його використання. Розібратися в тому, чим одна топка відрізняється від іншої, без консультації фахівця досить складно. Так, дешеві моделі зі сталі або другосортного чавуну взагалі непридатні для обігріву будинку.

 Потужність – основний показник топкової камери. Він безпосередньо пов’язаний з її обсягом.каміни7 Чим більше топка, тим вище її потужність. Топки виробляють різної потужності – від 10 до 50 кВт. При цьому 1 кВт вистачає для обігріву 10 м2 приміщення з висотою стелі 2,5 м, тобто 25 м3. Фахівці рекомендують вибирати топку трохи більшої потужності, ніж та, яка необхідна, оскільки в домашніх умовах неможливо отримати заводські показники, встановлені дослідним шляхом.

 Чим більша потужність топки, тим швидше можна обігріти приміщення і тим довше можна користуватися режимом повільного горіння. Зазвичай в паспорті топки виробник вказує її мінімальну, номінальну і максимальну потужність. Орієнтуватися треба на номінальну, так як максимальна отримана експериментальним шляхом за короткий проміжок часу (три-п’ять годин) в майже ідеальних умовах. Крім того, тривала експлуатація топки в режимі максимальної потужності призведе до передчасного зносу устаткування.

 каміни8ККД – коефіцієнт корисної дії – вказує на те, скільки тепла може витягти камін з певної кількості палива.У відкритого каміна ККД становить 10-20%. ККД закритою топки, оснащеної системою подвійного допалу, досягає 80%.

 Споживання деревини – кількість палива, яке система використовує протягом години. Бажано, щоб цей показник був низьким. Щоб користуватися каміном було зручно, одноразового завантаження деревини повинно вистачати мінімум на десять годин.

 Чи можна використовувати для обігріву будинку тільки дров’яний камін?

 каміни9Камінне опалення вимагає постійної уваги. Перш за все потрібно поповнювати запас дров, що згорають – в кращому випадку двічі на добу. Незважаючи на те,що закрита топка утворює велику кількість тепла, якого може бракувати для обігріву всього будинку, фахівці рекомендують встановити крім каміна ще одну, додаткову систему опалення з іншим видом палива, щоб у разі браку дров, хвороби або тривалої відсутності господарів будинок не охолов. Найпростіше використовувати в якості додаткового електричне опалення або вибрати систему з паливом дешевше – працюючу на газі або маслі.

 Особливості повітрообміну

 каміни10Природний повітрообмін передбачає надходження гарячого повітря тільки в приміщення, прилеглі до каміна або розташовані над ним. Гаряче повітря по головному каналу, з’єднаному з топкою, піднімається так само, як дим в димоході, а потім розходиться по розподільних каналах. Це відбувається тільки в вертикальних каналах, тому довжину горизонтальних відрізків скорочують до мінімуму.

 Чим довші канали і чим складніша їх мережа, тим сильніші перешкоди, що виникають при русі повітря. Їх може подолати тільки сила тяги в каміні, яка напряму залежить від різниці температур нагрітого і холодного повітря, а також від висоти труби. Якщо перешкоди сильніше тяги, гаряче повітря не надійде до приміщення.

 каміни11Використання принципу гравітації виправдано тільки у випадку опалення двох-чотирьох приміщень, розташованих недалеко від каміна. До достоїнств природного повітрообміну можна віднести те, що він не вимагає обслуговування, не залежить від поставок електроенергії, не виробляє шум. Однак він чутливий до зміни тиску і руху повітря в каналі, залежить від розташування каміна, планування приміщень і має багато обмежень, пов’язаних з прокладанням повітряних каналів.

 Механічний повітрообмін використовують для обігріву великого одноповерхового будинку. В цьому випадку для рівномірного руху і розподілу повітря природного повітрообміну може бути недостатньо, тому на вході повітря в камін або в головному каналі монтують вентилятори, зберігаючи при цьому можливість роботи системи в гравітаційному режимі. Якщо одного вентилятора недостатньо, можна встановити необхідну кількість приладів, розташувавши їх по черзі.

 каміни12Для транспортування гарячого повітря в каналі використовують вентилятори, стійкі до високої температури і її перепадів. Такі прилади мають пропускну здатність до 600 м³ / год і в стані розподіляти повітря на довгі відстані. Найкраще розміщувати їх подалі від приміщень, в яких знаходяться люди, наприклад на горищі або в «підсобках».

 Хоча механічна система дорожче гравітаційної, вона дозволяє прокладати канали різної довжини і висоти, вибравши вентилятор необхідної потужності, достатньої для транспортування повітря до повітропроводу.

 Матеріали для повітряних каналів

каміни13 Для прокладки повітряних каналів, по яких рухається гаряче повітря, використовують цеглу або метал (сталь, алюміній). Можна також встановити готові гнучкі труби. Але в цьому випадку потрібно врахувати, що еластична труба довжиною більше метра, особливо якщо вона не випрямлена, збільшує перешкоди на шляху повітряного потоку, а значить, вимагає більш потужного вентилятора, який споживає більше енергії. Тому на довгих ділянках використовують, як правило, оцинковану сталь, а на коротких – еластичні труби.

 Канали, по яких рухається нагріте повітря, повинні бути термоізольовані. Завдяки ізоляції скорочуються втрати тепла, частково гаситься шум і підвищується пожежобезпечність конструкції. Важливий елемент системи РГП – фільтр. Його завдання – затримувати пил. Зазвичай фільтр встановлюють над каміном, забезпечуючи доступ до цього елементу системи, адже його потрібно періодично чистити.

 Як боротися з перешкодами?

каміни14 При русі повітря в каналі можуть виникнути перешкоди. Тому ще на етапі проектування потрібно подумати про те, як їх мінімізувати.Меньше всього перешкод в прямих каналах з круглим перетином і великим діаметром. Для невеликих будинків діаметр круглих каналів і ширина квадратних можуть коливатися від 100 до 250 мм. Щоб зменшити перешкоди в системі, повітроводи з’єднують з каміном окремими каналами, уникаючи відгалужень і трійників. А до більш віддаленим прокладають канали з гладкою внутрішньою поверхнею.

 Щоб шум, що створюється вентилятором, не заважав мешканцям будинку, швидкість руху повітря в каналах не повинна перевищувати 3 м / сек. Джерелом шуму може бути і повітропровід, якщо він невеликого розміру, неправильно підібраний або погано закріплений, що призводить до вібрації. Виробники обладнання для РГП друкують в каталогах інструкції з підбору вентиляторів з урахуванням призначення і потужності. Якщо зробити все правильно, проблеми не виникнуть.

 Чим топити?

 11Рекомендоване паливо зазвичай зазначено в паспорті топки. Якщо мова йде про дровах, використовують поліна діаметром 50-100 мм. Оптимальним паливом вважається деревина щільних листяних порід дерева (дуба, граба, бука, берези), вологість якої не перевищує 20%. Така деревина має більш високе теплотворення, забезпечує довге полум’я і добре підходить для камінів з топковим отвором великого розміру. Паливо з хвойних порід містить багато смол, при горінні коптить і тріскається. М’яка деревина, як і пересушені дрова, іскрить і швидко згоряє. Іноді в топку можна кидати брикети бурого або кам’яного вугілля (якщо це передбачено керівництвом з експлуатації). Не можна використовувати як паливо горючі рідини, гумові або пластмасові вироби, будівельне сміття і господарські відходи.

 Переваги та недоліки камінного обігріву

 Переваги. Опалювальний прилад займає мало місця і швидко розігрівається. Крім того, камінний обігрів з системою РГП простий, надійний і доступний за ціною. Він передбачає використання найдешевшого палива – деревини – і особливо рекомендований тим, хто збирається зменшити витрати на опалення будинку.

 Недоліки. Потоки повітря піднімають пил в приміщенні, що неприємно для людей, що страждають деякими видами алергії. Використання каміна в якості основного опалювального приладу вимагає великих запасів дров, які потрібно десь зберігати. Місця біля повітропроводів потребують постійного прибирання. А крім того, слід регулярно чистити димохід і позбавлятися від попелу.

 Електрокамін

 каміни15Для багатьох домовласників дров’яний камін залишається нездійсненною мрією. А якщо він і доступний з точки зору вартості, то надзвичайно складний у монтажі та подальшої експлуатації. Що ж робити любителям романтики і вечірніх посиденьок біля вогника? Вихід простий: відмовитися від архаїки на користь прогресу і зупинити свій вибір на електричному каміні. Зрозуміло, в цьому випадку доведеться споглядати ілюзію, а не живе полум’я, але в деяких моделях вона настільки реалістична, що недосвідченій людині складно помітити різницю.

 Насправді це всього лише гра світлофільтрів, дзеркал червоних фільтрів і клаптиків з шовку або металевої фольги, які приводяться в рух електромотором і вентилятором. каміни16Причому в багатьох камінах рухом «вогню» можна управляти: зробити його динамічним або, навпаки, ледь тліючим, забарвити в багрець або золото. В цьому випадку декоративний ефект багато в чому залежить від глибини вогнища: чим вона більше, тим об’ємніше і природніше виглядає картинка.

 Електрокаміни крім вражаючого дизайну мають можливість комфортного обігріву. Вони замінять будь який обігрівач, адже потужність приладів досягає 2 кВт, що дозволяє за лічені хвилини впоратися з раптовим похолоданням. При цьому завжди можна відрегулювати температуру за допомогою термостата, тоді як дров’яні і газові каміни зазвичай виробляють тепла набагато більше, ніж необхідно для обігріву приміщення середнього розміру.

каміни17 Представляючи собою, по суті, інфрачервоний електрообігрівач спрямованого випромінювання, електрокамін складається з трьох основних елементів: Тена, відбивача і корпусу, зробленого з різних матеріалів (металу, дерева, пластика). За типом розміщення нагрівального елемента електрокаміни бувають відкритими і закритими, за способом установки – настільними, підлоговими, настінними і універсальними. Класифікують їх і по потужності – від 0,5 до 2 кВт. Порівняно з монтажними клопотами дров’яних камінів, все, що знадобиться для установки електричного вогнища, – вільне місце в кімнаті і розетка в стіні. Що стосується вартості, серед електрокамінів є як дешеві моделі (за 500 грн.), Так і дорогі – великоформатні електричні вставки (їх ціна сягає 7 тис. Грн.).

 Переваги:

• декоративний ефект;

 • безпека;

 • екологічність («топиться» без сажі, гару і золи);

 • здатність виконувати як декоративну функцію, так і функцію обігрівача;

 • мала вага;

 • легкість установки;

 • можливість дистанційного керування і вибору виду «полум’я»;

 • відсутність потреби в димоході;

 • можливості установки в будь-якому приміщенні, де є електрика;

 • відсутність потреби в дровах;

 • безшумність роботи;

 • відносно низька вартість.

 недоліки:

• немає естетики живого полум’я;

 • може обігрівати тільки одне приміщення.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>