Конденсат в димоході

Конденсат- продукт переходу речовини при охолодженні з газоподібної в рідку форму. Іншими словами, рідина, що утворюється при конденсації пари або газу.

  конденсатКоли йдеться про конденсат, найчастіше мають на увазі конденсат води, проте існує і конденсат практично всіх рідин. Явища конденсації досить часто зустрічаються і в природі. Наприклад, в літній час вечорами утворюється туман. Це відбувається тому, що із заходом сонця повітря охолоджується, його температура падає нижче точки роси і надмірна волога випадає з повітря у вигляді дрібних крапель – туману. Вранці з першими променями сонця повітря зігрівається, температура його піднімається вище точки роси, крапельки вологи випаровуються і туман розсіюється.

 Також конденсат утворюється на теплообмінниках кондиціонерів, на внутрішніх стінках холодильника. У будинку Ви могли спостерігати утворення конденсату на склі вікон, особливо це стосується вікон на кухні і в санвузлі. Таких прикладів можна наводити безліч, але ми зупинимося на процесі утворення конденсату в димоходах і наслідки такого утворення.

 Процес конденсатоутворення в димоходах твердопаливних котлів

 конденсат2За оптимальних умов роботи печі (температура, що виділяється при горінні газів на виході з гирла труби 100-110 ° С) водяні пари не «зачеіпляться» за внутрішню кладку цегляної труби і помчать разом з димом назовні, але якщо температура внутрішньої поверхні стінок димової труби впаде нижче «точки роси» для газів (44-61 ° С), то конденсат на них «осяде» і створить масу проблем. Нагромадившись і розчинивши сажу, в якій збереглася маса незгорілих органічних залишків палива, конденсат перетвориться в сірчану кислоту – чорну рідину з огидним запахом. Зрештою цегляна кладка роз’їдається і просочується їм наскрізь, а на стінах з’являються чорні смолисті розводи, але і це ще не все. Різко слабшає тяга, в приміщенні виникає сморід, труба (потім і піч) почне руйнуватися.

  Найголовнішу  роль в утворенні конденсату грає сам процес горіння палива. Дерево запалюється при температурі не нижче З00 ° С, кам’яне вугілля – при 600 ° С. Процес горіння протікає при ще більш високій температурі: дерева – 800-900 ° С, кам’яного вугілля – 900-1200 ° С. Така температура забезпечує безперервне горіння за умови, що повітря (кисень) надходить без перерви в достатній кількості. Якщо він подається з надлишком, топливник прохолоджується і горіння погіршується, так як потрібна висока температура. Не слід топити піч при відкритій топці. При повному згорянні палива колір полум’я солом’яно-жовтий, дим білий, майже прозорий. Можна не сумніватися, що сажа в таких умовах на стінках каналів печі і труби не відкладеться.

 конденсат3Утворення конденсату в димоході залежить також від товщини стінок димової труби. Товсті стінки повільно прогріваються і добре зберігають тепло. Більш тонкі погано зберігають тепло (хоча і швидко нагріваються), Товщина кладки цегляних стінок димових труб, що проходять у внутрішніх стінах будівлі, повинна бути не менше 120 мм (півцеглини), а товщина стінок димових і вентиляційних каналів, розташованих у зовнішніх стінах будівлі – 380 мм (півтора цегли).

 Димоходи із нержавіючої сталі мають незначну товщину стінок, тому їх необхідно теплоізолювати на всьому прохоходженні. Для цього існують так звані сендвіч димоходи. Великий вплив на конденсацію водяної пари, що містяться в газах, робить температура зовнішнього повітря. У літню пору року, коли на вулиці тепло, на внутрішніх поверхнях димових труб вона незначна, так як з добре прогрітих поверхонь димової труби волога миттєво випаровується. У зимову пору року, коли зовнішня температура має від’ємне значення, стінки димової труби сильно охолоджуються і конденсація водяної пари збільшується. Особливу небезпеку становлять льодові корки в димоході.

 Процеси в газовому обладнанні.

 При згорянні природного газу в відпрацьованих газах міститься набагато більше вологи ніж при згорянні дров або вугілля. Обумовлено це хімічним складом природного газу та процесом його горіння. Димові гази піднімаючись по димоходу остигають і волога конденсуються на стінках димоходів не залежно від того з якого матеріалу вони зроблені. Конденсат з’єднуючись з продуктами згоряння палива утворює кислоти, в числі яких можуть бути соляна, азотна і сірчана. За певних умов може утворюватися їх суміш. У разі контакту їдкого конденсату з димоходами з некислотостійких матеріалів відбувається руйнування стінок димоходу.

 конденсат4Ще в 80х-90х роках минулого століття масово використовувалися газові котли з низьким ККД. Через що температура димових газів була відносно великою. Часто такі котли підключали до цегельних димоходів без ізолюючих гільз. Димарі добре прогрівалися, мали хорошу тягу і служили людям довгий час.  Оскільки технології не стоять на місці, тим більше, що ціни на природний газ постійно зростають, сьогодні можна зустріти газові котли з 90% ККД і навіть вище. Температура димових газів з таких котлів значно нижче ніж у їхніх попередників. Димові гази не прогрівають стінки димоходу, в зв’язку з цим на звичайному цегляному димоході утворюється конденсат. Цегла пропитується конденсатом і руйнується.

 Можна привести масу прикладів коли старий котел був підключений до цегляного димоходу і люди не знали що таке конденсат в димоході, а коли замінили старий котел на новий, сучасний, через 2-3 опалювальних сезони стали проявлятися наслідки утворення конденсату на димоході.

 Одне потрібно сказати з упевненістю, якщо ви встановлюєте сучасне опалювальне обладнання у себе вдома, на дачі або якомусь іншому об’єкті, подбайте про те щоб у Вас був кислототривкий димар для газового обладнання та жаро- і кислототривкий димар для твердопаливного обладнання.

2 Responses to Конденсат в димоході

  1. Петро коментує:

    В мене в сауні дуже тече конденсат з димоходу всередині труби чому і що робити Димоход з желізної труби аж до кінця В сауні над котлом що гріє сауну стоїть резервуар з водою яка гріється від димоходу димоход проходити через цей резервуар висота резервуару 1 м товщина 0,5 м

    • admin коментує:

      Добрий день, так проблематично відповісти коли не бачиш наглядно, бо причин насправді може бути багато. Одна з них це сама труба яка не утеплена стирчить з димоходу, за рахунок різниці температур зовні і в середині труби, на стінці утворюється певна кількість конденсату в залежності температури на вулиці. Тому труба обов’язково повинна бути утепленою. Інші причини можливо виявити тільки при виїзді спеціаліста на місце.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>