Мансарда

мансардаСтелею мансарди служить скатний дах. Мансарда вигідніше горища, оскільки дозволяє збільшити житлову площу без збільшення будівельного об’єму. Особливості мансард – похилі стелі, часто зменшена в порівнянні з першим поверхом висота приміщення або його частин, менша площа підлоги і, відповідно, менший обсяг кімнати в порівнянні з розташованими на повноцінному поверсі. Чим більше ухил покрівлі, тим вище може бути стеля мансарди, більше корисна площа поверху і об’єм повітря в приміщенні. Корисна особливість мансарди – відсутність несучих стін, адже система крокв може мати мінімум внутрішніх опор або взагалі обходитися без них. Це дозволяє влаштувати в мансарді великий зал, а також легко змінювати планування поверху. Тому міжкімнатні перегородки в мансарді краще робити розбірними, з легких матеріалів.

 мансарда2 В мансарді найчастіше розташовують спальні. Однак тут можлива і тиха робоча зона з кабінетом і бібліотекою або, навпаки, галаслива дитяча з ігровою. В мансарді, що представляє собою великий зал, можна поставити тренажери, тенісний стіл, влаштувати кінозал або інші приміщення для дозвілля. Як правило, на мансардному рівні розміщують кімнати для молоді. Якщо використовувати цей простір як житлове, воно потребує санвузла та ванної кімнати.

  Щоб створити в мансарді здоровий мікроклімат і зробити її зручною, треба врахувати особливості цього приміщення: вентиляція мансарди повинна бути достатньою і зробленою грамотно, оскільки на верхньому рівні скупчується тепле вологе повітря з усього будинку, а за обсягом мансардне приміщення менше звичайних кімнат. Від способу освітлення мансарди залежать її планування і комфортність, зручне освітлення мансарди фронтонними або мансардними вікнами. Щоб візуально збільшити об’єм приміщення, мансарду обробляють у світлі тони.

 Планування.

 мансарда3Площа і планування мансарди залежать від нахилу і форми даху, а також від способу освітлення. Зазвичай в мансарді невеликого будинку поміщають 2-4 кімнати, 1-2 ванни, сходовий хол і гардеробні. У низьких місцях кімнати, де дах стикується зі стінами, можна влаштувати комори. Просторіше виглядає мансарда з галереєю, на нижніх поверхах відкритих у вітальню, їдальню або передпокій. А щоб збільшити площу, обсяг кімнати і добре її освітлити, одну зі стін можна зробити у вигляді фронтону.

Зонування.

  мансарда4Через похилі стелі, конструктивні особливості вікон і даху простір мансарди набуває складної форми. При його зонуванні доводитися враховувати висоту і освітленість приміщення в кожному конкретному місці. Житлові кімнати слід розташовувати в місцях, де можна досягти найкращого освітлення і провітрювання. До комор під дахом треба забезпечити зручний доступ. Ванні кімнати, якщо їх декілька, економічніше згрупувати в один блок. Сходи і хол краще розмістити так, щоб забезпечити їх природне освітлення. Меблі в мансарді розставляють, враховуючи форму стелі і умови освітленості.

 Оздоблення.

 мансарда5У більшості випадків основою для оздоблення стелі та стін мансарди служать гіпсокартонні листи, ДВП, ДСП або OSB. На їх поверхню нескладно наклеїти або нанести будь-які традиційні матеріали. Можна також облицювати мансарду дерев’яною вагонкою. А ще – використовувати як елемент дизайну дерев’яну конструкцію даху, залишивши в інтер’єрі крокви, затягування і розкоси. При цьому обшивку розташовують вище крокв, а на дерево наносять декоративне покриття.

 Устаткування.

мансарда6 Мансарда часто вимагає нестандартного обладнання. Крім, того кімнати, в яких об’єм повітря і без того обмежений, не варто захаращувати меблями. В незручних місцях уздовж стін можна зробити полички-стелажі або комори, відокремивши їх від основного простору легкими конструкціями. Це дозволить звільнити кімнату від шаф. У низьких зонах приміщення, біля основи похилих стін, можна також розмістити ліжка, тумбочки та інші невисокі предмети меблів. Можливо, буде потрібен кондиціонер.

 Освітлення.

 В мансарді згідно з нормативами допускається менше світла, ніж у звичайних кімнатах (1:10 площі підлоги). Як влаштувати природне освітлення, вирішують на стадії проектування, адже від типу і розташування вікон залежать конструкція і форма даху. мансарда7Вікна в мансарді повинні відкриватися. Штучне освітлення краще зробити локальним, призначеним для окремих функціональних зон. Це створить в приміщенні затишок. Крім того, при загальному освітленні можуть утворитися затінені кути. Фронтонні вікна влаштовують у фронтонах двохскатного даху або в спеціально зведених вертикальних стінах. Фронтонні стіни не є несучими, тому вікна в них можуть бути будь-якого розміру і будь-якої форми. У бічних стінах можна влаштувати люкарни – вертикальні вікна, вбудовані в спеціально зведені на даху легкі конструкції (зазвичай каркасні). Їх недолік в тому, що конус освітлення істотно обмежений бічними стінками – відкосами. Мансардні вікна вбудовують безпосередньо в дах, розташовуючи їх між кроквами. Мансардні вікна рівномірно освітлюють приміщення і дають на 30-40% більше світла, ніж вертикальні. Крім того, вони не мають обмежень за розміром, кількості і розташуванню.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>