Настилання лінолеуму

1Підготовка лінолеуму починається з того, що рулони витримують кілька днів у теплому приміщенні, потім розпаковують, розгортають і розкроюють – нарізають полотнами потрібних розмірів з припуском на усадку і підрізку. Величина припуску на усадку залежить від довжини полотна, коливається від 2 до 6 см. Розкроєні полотна знову укладають стопкою (великі вниз, поменше зверху) і при необхідності притискають вантажем, витримують в такому положенні 4-5 днів до повного розпрямлення лінолеуму.

 Під час розкрою важливо враховувати розмір приміщення і розташування полотен лінолеуму в ньому. Полотна одноколірного і мраморовидного лінолеуму укладають перпендикулярно до зовнішніх стін, по напрямку світла, щоб шви були менш помітні. Полотна линолеумов з рисунком розташовують у поздовжньому напрямку, причому ретельно сполучають малюнок. У коридорах полотнища укладайте уздовж, незалежно від малюнка.

 2При настиланні лінолеуму в приміщеннях складної форми (з фігурними стінами, колонами, трубами і т. п.) Полотнища розкладають на сухій підлозі, за допомогою лінійки розмічають контури стін, потім вирізують з урахуванням припусків. Точну прирізку полотен до виступаючих частин проводять і за допомогою шаблонів, виготовлених з щільного паперу або картону. Остаточну прирізку проводять уже після наклеювання полотна лінолеуму, кромки додатково промащують мастикою і приклеюють.

 Приклеювання лінолеуму на мастиках

 3Перед початком робіт підлогу чисто підмітають, потім ґрунтують основу і тильну сторону розкроєних полотнищ (товщина шару 0,2 мм). Для цього полотнища розкладають на підлозі у вільному приміщенні, наносять за допомогою кисті ґрунтовку й витримують приблизно добу чи дві. При наклеюванні лінолеуму на олійно-крейдяній мастиці в якості ґрунтовки використовують оліфу, при наклеюванні на бітумній мастиці – ту ж мастику, розведену бензином в пропорції 1: 2 або 1: 3.

Мастику наносять на тильну сторону полотна і основи, переносять полотна на місце, укладають на підлогу і щільно притискають, пригладжують валиком або руками з чистою ганчіркою, щоб з-під лінолеуму вийшло все повітря. Але й після цього під лінолеумом шар мастики недостатньо вирівнюється, залишаються порожнечі й окремі згустки мастики, які після висихання зроблять поверхню лінолеуму нерівною, хвилястою. Тому приклеєне полотно додатково розрівнюють важким вантажем – мішком з піском.

 У мішок засипають 50 кг або більше піску, кладуть мішок на складену в декілька шарів мішковину (інакше піщинки подряпають поверхню лінолеуму) і возять по всьому лінолеуму від середини кожного полотна до країв. В результаті шар мастики розрівнюється, її надлишки видавлюються назовні. Кромки, з-під яких виступає мастика, відгинають, зчищають мастику, щоб ще неприрізані кромки не приклеїлися занадто скоро.

 При відсутності вільного місця полотнища залишають розкладеними на основі. Для нанесення мастики відгинають полотнище від краю до середини, вимітають з-під нього сміття і пил, мастику наносять зубчастим шпателем від середини, залишаючи непромазаною смугу шириною 10-12 см з кожного боку, крім сторони, що примикає до стіни. Основа теж змазується мастикою, лінолеум прикладають на місце і притискують до підлоги.

4 Кромки полотнищ, що примикають один до одного або перекривають один одного на 20-30 мм, не проклеюючи, щоб легше було проводити їх прирізання. До даної операції приступають через три доби після приклеювання лінолеуму. Прирізають кромки гострим ножем по сталевій лінійці таким чином: під нижнє полотно лінолеуму підкладають смугу фанери або дерев’яний брусок, щоб ніж не тупився, уздовж стику прикладають лінійку, кінці її фіксують коліном і рукою або чимось важким, потім до лінійки приставляють ніж і ріжуть відразу обидві кромки за один прийом.

Кромки багатошарового лінолеуму на товстій підоснові неможливо прорізати за один прийом. Спочатку зрізують по лінійці кромку верхнього полотна, при цьому на нижньому полотні залишається видимий слід від ножа, по ньому й зрізують кромку нижнього полотна.

Після прирізки кромки приклеюють: обережно піднімають непроклеєні місця, очищають від пилу, малим шпателем намазують на основу мастику, притискають кромки, протирають мішковиною, притискаючи, і прокочують валиком до повного вирівнювання. Спочатку приклеюють кромку одного полотна, потім – іншого. Шов закривають смужкою паперу або чистого дрантя, зверху кладуть дошку і притискують її вагою. Витримують кромки під вагою 5-7 днів, знявши вагу, уважно оглядають на предмет дефектів (спучування, здуття, хвилі). У разі неакуратної, неточної прирізки між кромками може залишатися зазор. Його замазують напівмасляною мастикою з додаванням пігменту потрібного тону (під колір лінолеуму).

5 У разі частого застосування поперечних стиків прямолінійний зріз може бути замінений зигзагоподібним (висота зубців 12 мм, ширина 60 мм). Зубці вирізаються вже після того, як більша частина полотна приклеєна. Торцеві стики полотен мраморовидного лінолеуму зазвичай роблять хвилястими.

 У дверних отворах стики полотен лінолеуму (найчастіше полі-вінілхлоридного на тепло- звукоізоляційній підоснові) з’єднують за допомогою спеціальних полі-вінілхлоридних порожків, які приклеюють до основи тим самим клеєм або мастикою, що і лінолеум.

 Після прирізки кромок і повного затвердіння мастики або клею встановлюють плінтуса.

 Настилання лінолеуму насухо

 Насухо настилають лінолеум на войлочній підоснові по цементно-піщаній стяжці або залізобетонних плитах перекриттів. Дефекти основи усувають (шпаклюють, наприклад), просушують всі підмазані місця, потім підлогу підмітають. Рулони розгортають, витримують у теплому приміщенні три доби, потім розкроюють (прирізають по контуру приміщення).

6 При настиланні лінолеуму на ворсової підоснові важливо пам’ятати, що він дає усадку в обох напрямках. Припуски на усадку (10 мм) при розкрої залишають з усіх боків. Підготовлені полотна розстеляють на підлозі і витримують протягом 15-20 днів. За цей час вони вилежаться, тобто розпрямляться, приймуть потрібну форму.

Перед початком настилання плінтуса відривають, лінолеум розстеляють, кромки прирізають. Стики полотен приклеюють або з’єднують за допомогою металевих рейок, алюмінієвих смуг.

 До дерев’яної основи рейки кріплять шурупами (капелюшки повністю утоплюють в рейці), до бетонного – дюбелями. Для цього в основі свердлять або пробивають отвори потрібного діаметру і глибини (залежить від розміру шурупа), забивають в них дюбеля, в них будуть вкручуватися шурупи. Після цього плінтуси ставлять на місце.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>