Очищувач повітря

чистоОчищувачі потрібні для знищення в повітрі шкідливих домішок і зважених часток – пилових кліщів, пилу, хвороботворних мікроорганізмів, токсичних газів, сигаретного диму, неприємних запахів, і т.п. Крім очисників, також очищають повітря кліматичні комплекси, які виконують дві функції – зволоження повітря і очищення (так звані очищувачі-зволожувачі повітря). Ці комплекси поділяються на два типи:

   «Мийка повітря» за допомогою водяного фільтра, про який йдеться нижче;

очищувачі повітря в квартирі, які є об’єднанням двох незалежних пристроїв в одному корпусі – очисник і зволожувач повітря (зазвичай, на основі фільтра HEPA).

чисто2 Всі очисники повітря для будинку мають вентилятор, який продуває через фільтри різного виду, повітря з приміщення. Є різні типи фільтрів, які використовують різну ступінь очищення повітря від різних забруднювачів, це:

  Механічні фільтри (з фільтрами HEPA і фільтри, які попередньо очищають)

 Адсорбційні (цеолітні і вугільні) фільтри

 Бактерицидні фільтри (васабі, катехінові та ін.)

 Електростатичні (плазмові або іонізуючі) фільтри

 Фільтри фотокаталітичні

 Стримерні іонізатори

 Фільтри водяні («мийка повітря»)

 Фільтри, які очищають попередньо.

  Ці фільтри попередньої (грубої) очистки представляють собою мілкоячеїсту сітку, що затримує шерсть тварин, тополиний пух, великі пилові частинки (розміром від 100 мкм). Такі фільтри не тільки використовуються в очищувачах, а й в будь-яких інших апаратах клімат контролю, вони не тільки  захищають людей від пилу, а і деталі приладів. Без попереднього фільтра використовувати очищувачі не можна, тому що фільтри з тонким очищенням і вентилятор заб’ються швидко більш великої пилом і перестануть працювати. Фільтри для попереднього очищення багаторазові – їх можна пилососити або промивати водою.

 Фільтри НЕРА.

 чисто3Що ж означає HEPA (High Efficiency Particulate Arrestance)-це «високоефективна затримка частинок». Також як у фільтрів з попереднім очищенням, ці фільтри, є механічними, тобто літаючий пил залишається в порах матеріалу фільтра. Фільтри НЕРА, на відміну від фільтрів з попереднім очищенням, можуть затримувати пилок рослин та спори, дрібний пил, алергени від домашніх кліщів та інші дрібні частинки розміром більше 0,3 мкм. Ці фільтри, з джерелами алергії, ефективно можуть боротися, так як розмір алергенів має більш 1 мкм.

 НЕРА фільтри виготовляються з синтетичного матеріалу з порами на основі скловолокна або з тонкого паперу. Такий матеріал має в собі розгалужену мережу меленьких каналів, які затримують 95-99% частинок, що ширяють у повітрі. НЕРА фільтри діляться, за рівнем очищення, на кілька типів, які мають значення від H10 до H14 (чим клас вище, тим краще якість очистки). Як правило, в назві фільтра виробники вказують не його тип, а торгову назву, наприклад фільтри вищих класів, позначають ProHEPA або TrueHEPA. Ефективність таких фільтрів, при очищенні повітря, близько 99,97% і вище.

 Недоліки фільтра НЕРА в тому, що він дорого коштує, і немає можливості регенерувати, що призводить до зайвих експлуатаційних витрат. У міру накопичення забруднень, також треба враховувати, що ефективність фільтрів НЕРА зменшується – так, протягом двох – трьох тижнів, після посиленої роботи нового фільтра його продуктивність впаде до 80%.

 Адсорбційні (цеолітні і вугільні) фільтри.

 чисто4Фільтри, дезодоруючий або вугільний, призначений для поглинання (адсорбції) шкідливих газових домішок – по такому ж принципу працює протигаз з вугільним фільтром. Ці фільтри добре усувають неприємні побутові запахи, але погано затримують газоподібні сполуки (діоксид азоту, формальдегід, чадний газ), що є головними забруднювачами навколишнього повітря у великих містах. Фільтри з вугіллям є разовими і в міру їх забруднення їх треба міняти раз в 2-4 місяці, в іншому випадку вони самі можуть перейти в джерела забруднення повітря.

  Фільтри цеолітів, є адсорбційними фільтрами, також як і вугільні. Вони видаляють запахи і газові токсини. Цеоліт – це мінерал, що має велику кількість пустот і каналів, близько 50% його обсягу. При такій структурі цеоліт добре утримує і поглинає молекули сполук з газу. Термін служби цих фільтрів на порядок вище, ніж у вугільних, так як цеоліт миється водою, на відміну від фільтрів з активованим вугіллям.

  Для нейтралізації поглинених токсинів, деякі виробники, наносять на поверхню фільтрів з цеоліту каталізатор (оксид титану), який допомагає розщепити поглинені речовини до нешкідливих сполук (за таким принципом працює фотокаталітичний фільтр). Для відновлення досить, на кілька годин, помістити фільтр під прямі сонячні промені, так як він очищається під впливом ультрафіолетового випромінювання.

 Бактерицидні фільтри (васабі, катехінові та ін.)

  Ці фільтри нейтралізують патогенні мікроорганізми. Бактерицидні фільтри роблять на основі натуральних речовин, що отримують з рослин. Катехін, наприклад, отримують з листя чаю. Це речовина обволікає бактерії і віруси, запобігаючи зараженню і позбавляючи їх можливості прикріплюватися до наших клітин. Додамо, що бактерицидну дію має також фотокаталітичні і електростатичні фільтри.

 Електростатичні (плазмові або іонізуючі) фільтри.

  чисто5Електростатичні фільтри – це певна кількість металевих пластин, з натягнутою ниткою між ними. Між ниткою і пластинами відбувається різниця потенціалів у кілька кіловольт, при цьому пил із забрудненого повітря, проходячи через фільтр, іонізується (набуває електричний заряд), після чого під впливом магнітного поля, створеного електричним, притягається до пластин і залишається на них. Такі фільтри здатні очистити повітря від тютюнового диму, кіптяви і найдрібнішої порошинки (розміром від 0.01 мкм). Крім цього, через сильне електричне поле відбувається невелике руйнування хімічних сполук і знищення мікроорганізмів, тому електростатичні фільтри з невеликою ефективністю очищають повітря від газоподібних забруднювачів. Забруднений електростатичний фільтр досить промити теплою водою, роблячи це обережно, щоб, ні в якому разі, не пошкодити нитку, яка натягнута між пластинами.

 Ще цей тип фільтра називаються плазмовий іонізатор, бо при іонізації повітря перетвориться в стан плазми з низькою температурою. Називати плазмовими електростатичні фільтри стали завдяки компанії LG, яка такі фільтри встановила в свої кондиціонери. Додамо, що люстра Чижевського теж є електростатичним фільтром, але тут роль пластин, що накопичують забруднення, грають стеля і стіни.

 Також відзначимо, що висока різниця потенціалів між частинами фільтра створює хороші умови для виникнення озону – газу агресора, що є небезпечним для здоров’я і потужним окислювачем. Повітроочисники від відомих виробників, які мают кількість озону, що утворюється озону настільки малою, що не має вплив на здоров’я людей, але несправний або погано сконструйований електростатичний фільтр може стати небезпечним. Тому якщо під час експлуатації очищувача Ви відчуєте запах озону, то цей очисник повітря краще не використовувати (його запах не відчувається, якщо концентрація озону нижче межі допустимості).

 Фотокаталітичні фільтри

 Фотокаталітичні фільтри набагато відрізняються від більшості інших фільтрів. Такі фільтри розщеплюють шкідливі речовини до нешкідливих з’єднань, на відміну від інших фільтрів, які збирають всередині себе ці речовини. На сьогодні це один з більш економічних і ефективних методів очистки повітря. Під час роботи фотокаталітичний фільтр не знижує свою ефективність, не зможе стати джерелом забруднення (як вугільний фільтр або HEPA при несвоєчасній заміні). Головне, він може очищати повітря практично від органічних забруднювачів і будь-яких шкідливих речовин – хвороботворних мікроорганізмів, чадного газу, сигаретного диму, окислів азоту, вірусів, спор рослин, бактерій, інших токсичних речовин і неприємних запахів.

 Діє фотокаталітичний фільтр так: під дією ультрафіолетового випромінювання розщеплюється складні з’єднання в присутності каталізатора (оксиду титану). У цих повітроочищувачах є фільтр з нанесеним на нього каталізатором і одна або декілька УФ – ламп. Забруднювачі, стикаючись з каталізатором, розщеплюються під впливом УФ – випромінювання, яке при цьому знищує всі хвороботворні бактерії.

Іонізатори стримерні.

 чисто6Стримерний розряд – це різновид електричного розряду, який виникає, під впливом сильного електричного поля, в повітрі. При стримерному розряді утворюється потік швидких електронів, що розщеплюють легкі токсичні сполуки (наприклад, формальдегід) і мають дуже високу окислювальну здатність, які погано знищуються іншими видами фільтрів. Такі іонізатори дуже складні у виготовленні, тому вони монтуються тільки в дорогих моделях.

 Водяні фільтри

чисто7Такі фільтри використовується в комплексах з клімат контролем (очисники-зволожувачі повітря барабанного типу). Або, як її ще називають – «миття повітря». Основа такого фільтра – це набір тонких пластикових дисків, які зібрані з невеликими зазорами і поміщені в барабан. Низ барабана знаходиться у воді. Під час роботи барабан обертається, вентилятор дме на вологі диски, через що повітря зволожується, а пил осідає на пластикових дисках барабана і, потім, змивається в бак з водою. Для цього фільтра не потрібні додаткові витрати, треба тільки періодично промивати резервуар і міняти воду.

 Додамо, що дешеві традиційні зволожувачі повітря, з таким же успіхом можуть очищати повітря від пилу через фільтр-губку. Різниця лише в тому, що пил, в цих зволожувачах, залишається на фільтрі, який треба періодично мити і міняти на новий раз на півроку.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>