Основні складові будинку

 Будівництво будинку- це відповідальна справа яка потребує професійного підходу. Від того на скільки серйозно ви будете відноситись до цього залежить  якість і добротність збудованого будинку. Кожен будинок має основні складові: фундамент,стіни,перекриття і дах.  

Важливий етап будівництва будинку – закладка фундаменту. Вона вимагає знання конструкції , типу ґрунту і рівня залягання ґрунтових вод. Але будинок – це не тільки фундамент. Це також стіни і перекриття , надійність яких залежить від їх конструкції і матеріалу.

1.Фундаменти .

фундаментФундамент – це основа будь-якої будови . Він допомагає рівномірно розподілити навантаження будинку на підставу ,тобто на ґрунт. Конструкція фундаменту залежить від ваги будинку, типу ґрунту, на який його   закладають , а також від глибини промерзання і залягання ґрунтових вод. Якість ґрунтів визначають за допомогою інженерно – геологічних аналізів , які слід проводити перед початком будівництва.За типом конструкцій фундаменти ділять на стрічкові , стовпчасті , пальові і плиткові , а за матеріалом на бутові , бутобетоні , бетонні і залізобетонні. Найчастіше влаштовують стрічкові бетонні та залізобетонні фундаменти. Вони підходять для будинків, стіни яких зроблені з цегли , каменю , бетону і дерева , а також у тих випадках , коли під будинком влаштовують підвал. Фундамент підводять під несучі стіни , а також під печі та каміни . За технологією зведення стрічкові фундаменти бувають монолітні і збірні . Перші роблять з бетону та залізобетону , другі – з бетонних блоків.

Щоб створити монолітний фундамент для будинку без підвалу , треба викопати траншею розрахункової ширини і глибини , укласти на дно великі камені або фракції щебеню , утрамбувати їх , а потім залити шаром бетону , простеживши , щоб він розподілився рівномірно , не залишивши пустот. Цю операцію повторюють , поки фундамент не придбає повний обсяг . Тверду бетонну суміш треба накрити мішковиною або матами з соломи і 2 – 3 тижні поливати водою , щоб бетон не висихав, а схоплювався .

Збірний фундамент вимагає менших трудових витрат і прискорює монтаж стрічкового фундаменту. Для нього використовуються фундаментні блоки стін заводського виробництва. Збірний фундамент неглибокого закладення влаштовують за допомогою крана , укладаючи в траншею на підготовлену основу готові бетонні блоки. Один на одного їх кладуть з перев’язкою швів. Вона необхідна також у місцях примикання зовнішніх і внутрішніх стін .

 Важливо ! Причина нестійкості і деформації фундаменту – спучування деяких видів ґрунтів в період зимового промерзання , глибина яких залежить від географічного положення місцевості. При певній вологості ґрунт промерзає і збільшується в обсязі – спучується , видавлюючи фундамент , якщо діючі на нього навантаження ( вага будівлі ) не врівноважує сили спучування . Деформації ґрунту відбуваються нерівномірно , що викликає нерівномірний підйом Фундаменту і розтріскування стіни.

2.Стіни.

  стінаСтіни з цегли будують в більшості будинків України . Всі різновиди цегли бувають повнотілими і порожнистими ( ефективними ) . Ефективний цегла має кращі теплотехнічні показники, і кладка з нього має меншу масу. Виходячи з опору теплопередачі зовнішніх стін , Товщина стін з суцільної цегли повинна бути не менше 38см ( 2,5 цегли). Краще використовувати ефективну цеглу або робити канальну кладку . Вона являє собою дві паралельні стіни, зведені на відстані 25 або 38 см один від одного , простір між якими заповнений утеплювачем . Для цегляних стін використовують цементно – піщаний розчин кладки марки М10 або М25 .

Для будівництва стін з пористих бетонів використовують блоки щільністю 400-500 кг/м3 , теплопровідність яких в 4 рази нижче , ніж у цегли , тому необхідної товщини стіни можна досягти , уклавши всього один блок . Стіни з пористих бетонів теплі , легкі і паропроникні . Будувати їх можна цілий рік. Блоки легко обробляти. При різанні ножівкою їм можна надати бажану форму. Це дозволяє будувати будівлі будь-якої конфігурації , створювати закруглені поверхні і арки , а при установці в отворах вікон і дверей легко вибрати чверть. Укладають блоки на спеціальний клей , – суху суміш з мінеральним наповнювачем і полімерними водоутримуючими добавками. Вони роблять шов тонким , а кладку термічно однорідної .

Керамічні прорізовані блоки – ідеальний матеріал для будівництва енергоефективного будинку . Укладати їх просто , як конструктор LEGO , адже один блок товщиною 40см замінює 16 цеглин. Стіни з таких блоків не вимагають утеплення . Використовуючи для кладки стін керамічні блоки , можна заощадити не тільки на опаленні будинку і часу його зведення               ( кладка 1м2 однорядною стіни займає близько години) , а і на розчині , якого потрібно на 30 % менше , ніж для цегляного будинку. До того ж керамічні прорізовані блоки в два рази легші цегли , що знижує навантаження на фундамент і відповідно  його вартість. Щоб уникнути містків холоду , для кладки керамічних блоків використовують « теплий» розчин на основі перліту . Зводячи зовнішні однорядні стіни , не можна заповнювати порожнечі елементами з великою теплопровідністю.

3.Перекриття.

перекриттяПерекриття дерев’яні використовують при будівництві невеликих одноповерхових будинків з цегли та дерева. Основу таких конструкцій складають балки , які опирають на несучі стіни. Балки роблять з колоди , обпиляного на чотири ката , бруса або дощок товщиною 60 – 80мм. Допускається монтаж спарених дощок товщиною 50мм , зшитих між собою цвяхами або скобами з металу. При великих прольотах середню частину балок спирають на внутрішні стіни або стойки . Перекриття по дерев’яних балках міцні , дешеві і володіють хорошими теплоізоляційними властивостями (але балки попередньо треба обробити антипіренами і антисептиками ) . У міжповерхових перекриттях дерев’яні балки одночасно служать лагами підлоги і несучими елементами стелі. Поверх балок укладають дощатий настил , а знизу підшивають стелю з ГКЛ . Товщина дошки підлоги повинна бути не менше 1 / 20 відстані між балками перекриттів. Підвальні та цокольні перекриття треба утеплювати , оскільки вони поділяють приміщення з різною температурою. Але ще важливіше забезпечити вентиляцію підпідловогого простору.

Залізобетонні плити перекриттів – це горизонтальні діафрагми жорсткості , що забезпечують стійкість будівель. У будинках заввишки два поверхи і більше з несучими стінами з цегли або кам’яних блоків і великими прольотами перекриття роблять із збірного або монолітного залізобетону. Вони міцні і вогнестійкі. Рівна поверхня і точна геометрія плит скорочують час їх монтажу і знижують витрати на оздоблювальні роботи. Розкладку плит виконує фахівець на етапі проектування будинку.

Збірні перекриття. За технологією монтажу перекриття ділять на збірні , монолітні та збірно – монолітні. Збірні перекриття збирають на місці з конструкцій заводського виробництва. Їх використовують , коли перекриття має просту геометричну форму. Простота їх пристрою , надійність , швидкість монтажу , скорочення термінів будівництва і можливість навантаження відразу після установки роблять їх затребуваними. Плити бувають суцільні , з пустотами і ребристі . Пустотілі плити відрізняються підвищеними тепло -і звукоізоляційні характеристики , легше суцільних і менше навантажують несучі стіни. Термін служби пустотілих плит перевищує 80 років.

 Монолітні плити перекриття виготовляють на місці за допомогою опалубки , коли перекриття має складну форму в плані і типові елементи використовувати не можна. У такому перекритті арматура повинна знаходитися по всій площі плити , а від краю відставати на 4 -5см , щоб цей простір можна було заповнити бетоном. Схему армування розробляє конструктор. Плиту укладають на несучі стіни , причому довжина обпирання повинна бити не менше 12 – 15см. При товщині плити більше 10см довжина обпирання повинна становити не менше половини товщини. Збірно - монолітні перекриття складаються з елементів заводського виробництва і монолітних ділянок . Їх використовують у разі складної конфігурації перекриття: його частину роблять із заводських деталей , щоб заощадити кошти.

4.Влаштування покрівлі.

дахДах – це п’ятий фасад будинку. Він повинен бути водонепроникним , морозостійким , міцним і зберігати тепло. Це цілий конструктивний комплекс з багатошаровим покрівельним пирогом , в який вбудовують мансардні вікна і до якого кріплять водостічну систему.

Важливий параметр даху – його ухил. Дахи з ухилом 3-5 ° відносять до плоских , а з ухилом до 40 ° і більше – до скатних . У районах з великою кількістю опадів даху треба робити з ухилом 45 ° , а районах з частими вітрами – більш пологими . На ухил даху впливає вибір покрівельного матеріалу. Штучні матеріали ( шифер і черепицю ) використовують на скатах не менше 22 ° , інакше опади зможуть просочитися в місця стиків. Від ухилу даху залежить і його вартість : чим він більше , тим більше витрата матеріалів і тим дорожче дах . Сама економічна – плоский дах з ухилом 5 °. Ухил двосхилим зазвичай становить 25-45 ° , а односхилої – 20-30 °. Основа будь-якого даху – кроквяна система , на якій тримається покрівельний пиріг і сам матеріал. Кроквяна система складається з крокв , мауерлата , підкосів і обрешітки , а покрівельний пиріг – паро – і теплоізоляційних шарів , гідроізоляції , контробрешітки і покрівельного покриття. Кожна покрівельна конструкція повинна витримувати навантаження 200 кг/м2 , власну вагу і вагу покрівельного покриття. У цей сумарний показник закладена снігове і вітрове навантаження , а також коефіцієнт запасу міцності , що враховує форс – мажорні обставини і вага людей , які будуть монтувати і обслуговувати покрівлю. При подальшому розрахунку враховують особливості покрівельного матеріалу.

Яке покрівельне покриття вибрати? Дороге чи  дешеве , довговічне чи не дуже , важке чи легке ? Відповідати на ці питання потрібно комплексно. Керамічна черепиця екологічна, вогнетривка і морозостійка , стійка до зовнішніх впливів , володіє хорошим шумопоглинання і паропроникністю , низькою теплопровідністю , не накопичує статистичне електрику і служить більше 100 років. Її можна використовувати на дахах будь-якої форми . Аналогічними властивостями володіють цементно – піщана і полімерпіщана черепиці. Зовні вони ні чим не відрізняються від керамічної , але легше і дешевші за неї . Металочерепиця міцна , легка , стійка до корозії , агресивних середовищ і УФ-випромінювання. З нею легко працювати , оскільки вона легко ріжеться , свердлиться і монтується. Різноманітність профілів хвиль , кольорів і фактур , а також швидкість укладання забезпечили цьому покрівельному матеріалу заслужену популярність . Бітумна (або м’яка) черепиця має безліч кольорів і відтінків. Вона не так довговічна , як сталь , але естетична, міцна, надійна , морозостійка , не ” шумить» і еластична, що дозволять покривати нею будь-які криволінійні площині.

Порівняльна характеристика покрівельних матеріалів.

 

Покрівельний матеріал Вага ,кг Термін служби років Міцність Тип обрешітки
Металочерепиця 5 більше 30 Висока Рідка
Металочерепиця с натуральною посипкой 7 50 висока Рідка
Ондулін 5,8 25 Низка Рідка
Бітумна черепиця 8 20-25 Середня Сплошна
Полимер-піщана черепиця 22 100 Висока Часта
Мідь От 5 100 Висока Сплошна
Алюміній 1,96 100 Середня Сплошна
Керамічна черепиця 4,3 100 Висока Часта
Оцинкована сталь 4,2 50 Висока Сплошна

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>