Освітлення

Неправильно розміщення джерела освітлення в таких приміщеннях, як ванна кімната і кухня, можуть не тільки стати винуватцями побутових травм, а й серйозно ускладнити життя господарям.

 Освітлення ванної кімнати

 світлоСпецифіка ванної кімнати або санвузла полягає у двох особливостях, які слід враховувати при плануванні освітлення. По-перше, це відсутність джерела природного освітлення – вікна або кватирка, тобто практично всі наші санвузли приречені на кромішню пітьму. Звичайно, існують щасливі винятки, володарі яких кожуть у ванній кімнаті відчинити вікно. Але, по-перше, таких мало, а по-друге,це вікно все одно часто доводиться ретельно драпірувати, що обмежує потрапляння сонячного світла.

 Друга особливість даного приміщення – підвищена вологість, а значить – і небезпека в користуванні освітлювалними приладами та джерелами електрики. Тобто при плануванні освітлення у ванних кімнатах важливо пам’ятати не тільки про функціональні зони, але і про техніку безпеки.

 світло2Нарешті, ще одна особливість, не настільки істотна, але з уваги її випускати не слід: санвузол- найменше приміщення в наших оселях, тому світло тут повинно виконувати також і декоративну функцію, а саме – візуально збільшувати простір. За допомогою правильно змонтованих джерел світла і правильної оформлення – головного відбивача променів- навіть з маленької ванної хрущовки можна створити вельми презентабельне приміщення.

 І так, функціонально світло у ванній кімнаті, через брак природного джерела, повиненно розділятися на загальне світло, що освітлює весь простір цілком, і світло зоноване. У ванній кімнаті обов’язково окремо освітлюється зона умивальника і дзеркала, біля якого ми голимося, наносимо маски і ретельно вивчаємо рельєф свого обличчя. Крім того, можна додатково підсвітити зону і самої ванни або душової кабіни або за допомогою вмонтованого в сантехнічний прилад світильника, або створити штучну вервечку вмонтованих в будівельні конструкції точкових світильників. світло3Нарешті, якщо санвузол суміщений, можна освітлити і зону компакта, не спеціальним обладнанням, а звичайним світильником, закріпленим або на стіні, або на стелі.

 Загальне світло необхідне для освітлення всього простору ванної кімнати, без акцентування на особливих деталях. Воно створює затишок і атмосферу, освітлюючи простір в цілому. Монтувати його найкраще на стелі – це може бути декілька стельових світильників або одине яскраве джерело.

 Багато виробників меблів для ванної кімнати пропонують вмонтовані джерела світла безпосередньо в шафки для численного приладдя. Також багато дзеркальних шафок вже оснащені вмонтованими світильниками. Якщо дозволяють розміри ванної, можна створити і інтимні джерела світла, наприклад, мініатюрні світильники на світлодіодах або бра. світло4Естети можуть сміливо поставити на полички у ванній кілька свічок- в умовах ванної кімнати вони абсолютно не небезпечні і створюють романтичну атмосферу. Багаті ванни оснащуються сантехнічним обладнанням- джакузі, а душові кабіни- вмонтованним підсвічуванням води.

 Техніка безпеки та дизайну

 Ванна кімната-приміщення з підвищеною вологістю, а, значить, заходи безпеки тут повинні бути особливі. OLYMPUS DIGITAL CAMERAЯк джерела загального світла можна застосовувати звичні лампи розжарювання, тільки з низькою напругою живлення (до 30 В), а електропроводку обладнати за межами ванної. Але все ж краще не економити і придбати світильники, призначені для експлуатації в приміщеннях з підвищеною вологістю котрі не бояться різких перепадів температур. Краще використовувати низьковольтні галогенні світильники з напругою живлення 12 В, яким, щоправда, необхідні понижуючі трансформатори. Важливо враховувати, що вся металева арматура світильників потребує обов’язкового заземлении.

 Велику популярність останнім часом набули галогенні лампи, які створюють необхідний рівень освітленості, більш економічні, ніж класичні лампи розжарювання, і можуть використовуватися практично у всіх видах світильників-настінних, стельових, вмонтованих в дзеркало і т. д. Головна ж перевага таких світильників – яскраве світло і відмінна передача кольору.

 Освітлення кухні

 У такого приміщення, як кухня, також існує своя специфіка, згідно з якою і потрібно планувати освітлення.

 світло6По-перше, кухня -місце, на яке припадає особливе навантаження, з усіх приміщень в квартирі воно-саме багатофункціональне. В окремій зоні тут готується їжа, своя зона призначена і для тихих домашніх посиденьок, прийняття їжі або чаювань, та й вся кухня є центром життя.

 По-друге, від того, наскільки апетитно буде виглядати те чи інше блюдо, буде залежати не тільки харчування всіх домочадців, а й репутація господині. Адже навіть найсмачніше блюдо при неправильному освітленні може здаватися вкрай підозрілим.

 Як і ванна кімната, кухня-приміщення далеко не найбільше, і правильно спроектоване світло може не тільки його візуально збільшити, але і створити в ньому додатковий затишок.

 Зонування кухні

 світло7Необхідно розділити кухню на функціональні зони, згідно з якими і планувати освітлення. Робоча зона, або зона приготування їжі, включає в себе робочу поверхню, плиту і мийку, які, як правило, розташовані в достатній близькості один до одного і потребують специфічного освітлення. Обідня зона складається зі столу зі стільцями або кухонного куточка і повинна освітлюватися своїм локальним світлом. Можлива зона барної стійки, якщо така є, але вона зазвичай не вимагає окремого джерела світла. Нарешті, всю кухонну зону освітлює верхнє, або загальне світло, доповнює його природне світло з вікна.

 світло8У дуже маленьких кухнях іноді зовсім відсутнє верхнє світло, а все освітлення формується за допомогою локальних джерел. Втім, цей варіант все ж не найоптимальніший, адже чим більше світла- тим більше здається приміщення.

 Верхнє світло можна монтувати як за допомогою одного світильника, розташованого в центрі стелі, так і розміщувати на модних нині «струнах», по яких пересуваються спеціальні світильники.світло9 Натягнувши таку струну по діагоналі або по центральній частині стелі, пересувати джерела світла можна в будь-яке положення, таким чином «граючи» зі світлом. Один світильник, що складається з кілька лампочок, також гарний для загального світла. Лампи можна використовувати любі- від галогенних до банальних лампочок Ільіча- класичних ламп розжарювання. Останній ваіант прийнятніший, так як лампи розжарювання випромінюють найзатишніше тепле світло і добре поєднуються з сонячним світлом, чого не можна сказати про інші лампи.

світло10 Вибираючи світильники для верхнього освітлення, слід знати, що невисокі стелі здаються ще більш низькими, якщо лампа має довгий шнур. Та й багато світильників на низькій стелі будуть «нагружати» простір. Самі ж лампи краще влаштовувати не нижче рівня верхнього краю меблів, щоб вони не заважали спокійно відкривати шафки. І ще-плануючи загальне освітлення в кухні, постарайтеся уникнути тканинних абажуров- на них швидко і надійно осідає пил з жиром. Або ж абажури повинні легко митися.

 Додаткове світло

 світло11Доповненнями до загального освітлення можуть служити вмонтовані в верхній карниз меблевих фасадів точкові світильники – вони будуть підсвічувати меблі, доповнювати загальне освітлення і надавати приміщенню шарм.

 Функціональне або робоче світло розташовується над робочими поверхнями – робочою стільницею, раковиною і плитою. Найкраще розміщувати його безпосередньо над стільницею, адже саме там потрібно максимальне освітлення найдрібніших деталей. Над плитою ж часто вистачає світла від ламп, вбудованих в витяжку. Робочі світильники краще вбудовувати під полицями, щоб відстань від джерела світла до робочої поверхні була невеликою. Ідеально підходять витягнуті люмінесцентні світильники, перевагами котрих є яскраве рівномірне світло і відсутність тіней. Монтувати світильники краще ближче до краю шафок, а не біля самої стіни, таким чином, світло буде максимально освітлювати робочу поверхню, а не стіну. Найчастіше такі світильники містять вбудовану розетку, щоб було зручно включати електроприлади. Нерідко на робочих поверхнях ми зберігаємо різноманітне начиння, пляшечки та інше.світло12 Холодне люмінісцентне світло, вмонтованиі в нижній край меблів, не створить відчуття хаоса.

 Як функціональне світло також можна використовувати лампи на прищіпках і струбцинах, яке змінювали  залежно від потреб хазяйки. Крім того, точкові світильники стануть хорошим доповненням до функціонального світла.

 Добре і сучасно виглядатимуть шафки, підсвічені зсередини. Це світло можна називати як декоративним, так і функціональним – воно освітлює вміст шаф і надає кухні затишок.

 Над обіднім столом

світло13 Освітлення над обіднім столом також вимагає ретельного підходу – саме воно відповідає за затишок і смачний прийом їжі. Тому категорично не слід використовувати люмінесцентне світло з колірною температурою вище 4000К – воно надає їжі неапетитний, блакитнуватий відтінок і геть руйнує затишок. Саме світло повинне бути яскравим, але не сліпити, для чого добре використовувати потужні матові лампи, що розсіюють світло. Розташування світла залежить від розміщення столу – якщо він присунений  до стіни, то можна використовувати бра або торшер на довгій ніжці. Якщо стіл відсунутий, можна встановити світильник, який опускається зі стелі, на довгому шнурі тоді він буде створювати над обіднім столом світлову пляму і зонувати простір. Торшер на стіні теж добре виглядає, особливо якщо стіл великий. Розташовуючи джерело світла над обіднім столом, важливо пам’ятати – чим нижче опущений світильник, тим затишніше виглядатиме стіл. Чим вище – тим урочистіше. Можна використовувати як один, так і декілька джерел світла. Найкраще – лампочки розжарювання, вони надають апетитний вигляд страв. Галогенні лампочки добрі, але їх не обхідно декілька, і підійдуть вони для минімалістичного інтер’єру чи приміщення, оформленого в стилі хай-тек. Ідеальні дизайнерські світильники: обідня зона – зона комфорту і відпочинку, і тут вже практичність і функціональність відходять на задній план, поступаючись місцем естетиці і затишку.

 Над острівком

 світло14Сучасні кухні також можуть бути острівними, в цьому випадку освітлення монтується безпосередньо над робочим столом за таким же принципом, що і загальне світло, тільки використовуються лампи денного освітлення або галогенні.

 Зрештою, так само, як і у ванній кімнаті, безпосередню участь у формуванні світового фону приймає оздоблення. Від світлих панелей світло відбивається, а темні – його поглинають. Для більшої переконливості можна скористатися коефіцієнтами відображення. Також, для білої і дуже світлою обробки він становить 0,7-0,8, кремовою – 0,7-0,74, світло-сірої – 0,4-0,5, світло-зеленої – 0,42-0, 47, коричневою і салатної – 0-12. Тому якщо сама по собі кухня не дуже світла – виходить на західну сторону або в ній невеликі вікна, то обробку краще вибирати світлу, а на освітленні не економити. Що стосується вікон, то навіть самє чисте скло здатне «вкрасти» до 30% світла.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>