Паркет

Люди часто відмовляються від покриття підлоги паркетом по причині існування певних міфів, попробуємо проаналізувати десять з них.

Міф перший

 Штучний паркет виготовляють з декількох шарів деревини.

 паркетШтучний паркет роблять з масиву. Саме тому він дорожче, ніж будь-яке інше дерев’яне покриття для підлоги, за винятком художнього та палацового. Штучний паркет – це прямокутні планки, у яких на двох сторонах є гребінь – виступ, що входить в паз іншої планки при з’єднанні, і на інших двох – паз. Довжина планок зазвичай становить від 150 до 500мм, ширина – 500-700мм, товщина 15-22мм. Паркет без гребенів і пазів називається ламель. Ще один його різновид – масивна дошка – відрізняється від штучного варіанту виключно розмірами і може досягати в довжину 15000мм, а в ширину – 250мм. Художнім паркетом називають планки, вирізані у вигляді різноманітних геометричних фігур, які потім укладають у вигляді орнаментів. А палацовий паркет – це плашки з різних сортів деревини, які можуть мати будь-яку форму і розмір і з яких викладають не тільки будь-які візерунки, але і фігурні композиції і навіть пейзажі або портрети. Щоб полегшити роботи з укладання і прискорити, а також оптимізувати процес, був придуманий сучасний варіант художнього паркету – блоковий. Певні малюнки, іноді з різних сортів дерева, зібрані в стандартні за розмірами блоки. Такий паркет набагато легше укладати, а виглядає він так само багато, як і оригінал.

 Натуральне дерево настільки зручно, різноманітно і самодостатньо, що було і залишається одним з найбільш затребуваних матеріалів для підлоги і для інтер’єру в цілому. Дерево психологічно, тактильно і візуально – найбільш комфортний для людини матеріал, за це його цінують і продовжують використовувати, незважаючи на те, що воно вимагає до себе уваги і додаткової турботи.

 Міф другий

 Що може бути складного в паркеті, це ж просто деревина

 паркет2Паркет – це не просто дошка, а високотехнологічний продукт, і щоб його виготовити, потрібна ціла команда професіоналів – від лісорубів до укладальників і продавців. Важливо все: коли і де була заготовлена деревина, яким чином і скільки її сушили, чим просочували, яку форму надали, які розміри обрали. Якість паркету, його краса і довговічність в значній мірі залежить від методів розпилу. Існує два основних – тангенціональний і радіальний. У радіальному – всі волокна паралельні до паркетної планки, деревина була взята з середини стовбура, такий вид більш однорідний і дорогий. У тангенціональному – на поверхні плашок видно сліди річних кілець, і хоча вони по-своєму красиві, такий паркет коштує дешевше. У продаж надходить розпил змішаний, в якому доступні планки обох видів.

 І, звичайно, вкрай рідкісний торцевий паркет, на якому чітко видно річні кільця. Слід пам’ятати, що, як у природі не існує нічого однакового, так не буває двох схожих паркетних планок. Досвідчені майстри, перебравши всі запаси в ручну, можуть знайти підходяще місце для кожної паркетини так, щоб максимально підкреслити її красу.

 Міф третій

 Паркет буває з дуба, в крайньому випадку з бука

паркет3 Класичний штучний паркет виробляють з самих різних сортів деревини, але найбільш поширеними є листяні: дуб, ясен, бук, клен. До класичних сортів відносяться і менш відомі, недорогі, але красиві види: граб, горіх, вишня, черешня, акація. Дуже популярні екзотичні породи, кожна з яких має дивовижні властивості і має незвичну красу: палісандр, карагач, чефраз, амарант. Однак найбільш затребувані з екзотів венге, мербау, жатоба (ятоба) і індонезійська тік. Ще 15 років тому властивості екзотів в наших кліматичних умовах не були вивчені. Зараз інформація освоєна і обов’язково враховується при роботі. До безперечних переваг тропічної деревини відноситься висока стійкість в умовах підвищення вологості. Зворотний бік медалі – багато екзоти бояться занадто сухого повітря. Для виробництва паркету застосовують і хвойні породи, але в обмеженій кількості.

 Від породи дерева залежить кінцевий результат – зовнішній вигляд, стиль, колір і, звичайно, міцність паркету. Найбільш тверді породи прибувають з далеких країн – жатоба, венге, олива, з вітчизняних це дуб, бук, ясен, граб, груша. Відмінні властивості у горіха, клена та вишні. Але твердість – не єдиний показник, який впливає на кінцевий результат, не менш важливі «спокій» матеріалу, стабільність його геометричних показників, здатність адаптуватися до різних умов без суттєвих проблем. Дуб вважається королем паркету саме тому, що володіє «рівною і некапризною вдачею».

 Колір спочатку залежить від породи. Існує деревина світла, практично біла, наприклад, клен-явір або, навпаки, дуже темна – венге, горіх. Гості з далеких країн можуть володіти і абсолютно дивними відтінками – бразильський горіх айпе або африканська сукупіра можуть бути зеленими, смугаста зебрано, як і її тезка з тваринного світу, – чорно-біла, кемпас – помаранчевий, а іроко – золотисто- медовий з сріблястою заболонню . Різновидів відтінків одного і того ж кольору може бути безліч, тільки «червоної» деревини налічується близько 100 видів – від блідо-рожевого до насиченого багряного. Однак для сучасного паркету поняття колір може стати відносним. Морельний дуб в залежності від термінів витримки може бути і світло-сірим, і вугільно-чорним. При бажанні можна змінити вигляд вже готового паркету. Дерево можна «зістарити», обробити морилками або маслами певного кольору, доповнити інкрустацією з кольорових металів або інших кольорів деревини.

 Міф четвертий

 І кладуть його ялинкою, а хочеться, як у палаці

 паркет4Існує кілька традиційних способів укладання штучного паркету: «ялинка», «палуба», «плетенка», «шахматка». «Ялинку», практично незамінну 30 років тому, зараз використовують рідко. Зате «палуба» заслужила широке визнання як найбільш універсальний вид укладання, відповідний до будь-якого інтер’єру. Ефектно і незвично виглядає штучний паркет, викладений з стандартних планок, але з деревини різних сортів. І, нарешті, дуже популярне рішення, при якому штучний паркет обрамляють художнім бордюром. Подібні прийоми, якщо і підвищують вартість підлоги, то несуттєво, але зовнішній вигляд його міняється кардинально.

 Слід враховувати те, що, чим однорідніший колір деревини і візерунок, тим просторіше здається кімната, і навпаки, перепади кольору, перебивання малюнка, занадто короткі плашки візуально зменшують приміщення. Багаті візерунки – привілей художнього чи палацового паркету, для якого спеціально виробляють деталі складної форми. Для них важливі велика площа, достатня висота стелі і наявність вільного від речей простору. У звичайній кімнаті стандартних розмірів складні візерунки загубляться.

 Навіть найскромніший паркет буде мати для інтер’єру важливе декоративне значення, якщо деревина має виразну текстуру. А вона може бути хвилястою, смугастою, з концентричними колами, «тигровою», «леопардовою» і т.д. Але в цьому випадку потрібно пам’ятати – чим яскравіше і активніше візерунок деревини, тим спокійнішою і одноріднішою повинна бути обстановка в кімнаті.

 Міф п’ятий

 І кладуть його тільки у вітальні

паркет5 Будь-який психолог скаже, що натуральні, природні матеріали для людини набагато більш комфортні, ніж замінники. Паркет у вітальні – це класика, але для дитячої кімнати він є відмінним вибором: екологічний, теплий навіть візуально. Існує тільки одне «але» – в кімнату занадто маленької або гіперактивної дитини його краще не класти: ні калюжі, ні фарби, ні катання на роликах паркету на користь не підуть. Зате ванну кімнату можна прикрасити дерев’яною підлогою. Звичайно, якщо попередньо вирішити проблеми зі стоком і правильно підібрати деревину. Для цих цілей ідеально підходить тік. Це дерево ще називають корабельним, адже з нього роблять палуби яхт. Тік містить велику кількість маслянистих речовин, тому не гниє у вологому середовищі. Тим не менше, перед укладанням у вологому приміщенні кожну планку необхідно з усіх боків просочити маслом. А в процесі експлуатації-уважно ставитися до стану приміщення, вчасно провітрювати, калюжі прибирати відразу, стежити за станом вентиляції.

 Міф шостий

 Яка різниця, де класти паркет, у кума, брата, свата лежить всюди, включаючи гараж, і нічого.

паркет6 Будь-яка деревина продовжує жити, дихати, рухатися навіть у вигляді паркетних планок. Якщо повітря в приміщенні дуже вологе, вона починає вбирати вологу в себе і збільшується в розмірах. Якщо повітря, навпаки, пересушене, дерево стискається. Різкі перепади можуть призвести до деформації. Під час опалювального сезону повітря стає дуже сухим, планки втрачають вологу, зменшуються в розмірах, і між ними з’являються щілини. З одного боку, це природний процес, з іншого – його можна уникнути. Для нормалізації атмосфери можна використовувати зволожувачі повітря або просто поставити ємність з водою поруч з батареєю. Не менш проблематичний для паркету перегрів, тому не рекомендується поєднувати паркет і систему «тепла підлога». Оптимальні параметри клімату в квартирі, не тільки для паркету, але для людей – + 18-22 ° С, відносна вологість – від 45% до 60%.

 Міф сьомий

 Яка різниця, у кого і де купувати, головне, щоб був такий, про який мріялося: дешевий або, навпаки, елітним, дубовим або мербау, золотистий або сіро-буро-малиновий в клітинку

паркет7 Ім’я виробників і продавця – єдина гарантія того, що покупець купує не кота в мішку, а якісний товар. Ідеальний виробник – це добре відомий на ринку бренд, у якого є репутація. У нього в руках весь виробничий ланцюжок: від сушіння до продажу. Мало того, його представники можуть і майстра по укладці порадити. Кращі з виробників працюють за міжнародними стандартами, їх товар сертифікований, відповідає державним ГОСТам і визнаний не тільки на вітчизняному ринку. Вітчизняні паркетники максимально широко висвітлюють свою діяльність у ЗМІ, на виставках, а з недавнього часу і в Інтернеті, публікують матеріали про всю таємницю своєї роботи, про постійне вдосконалення і розвиток виробництва. Ті, хто напускає туман і говорять про секрети ремесла, довіри не заслуговують.

 Однак важливо не тільки ім’я виробника, а й місце де купуєте. Ні в якому разі не базар. Тільки магазин і ще краще – спеціалізований відділ або магазин. Продавець зобов’язаний перевірити всю документацію на товар, включаючи відомості, звідки матеріал, він повинен знати, як і де краще кожен конкретний вид паркету або дошки укладають, як за ним доглядають і що робити, якщо раптом виникнуть проблеми.

 Міф восьмий

 ”Майстер” Вася з сусіднього під’їзду - укладальник що треба: і працює швидко, і бере не дорого

паркет8 Будь який паркет, якщо його не правильно укласти, може загинути: спучитися, розбухнути, пожолобитися, розслоїтися або, як мінімум, почати скрипіти. Абсолютна більшість претензій до виробника і до продавців закінчується нічим саме тому, що укладанням займаються «народні умільці» з двома лівими руками і без проблисків совісті. Досить порушити хоч одне з правил укладання, щоб отримати брак. Професіонали. Договір. Гарантії. Три кити, без яких за укладання паркету краще не братися. Паркетні роботи – процес складний і трудомісткий, особливо якщо запланований узор складніше, ніж «ялинка» або «палуба». Паркетні роботи включають підготовку основи, укладання паркету, оздоблення. Характер паркетних робіт буде залежати від конструкції основи і від типу паркету.

 Міф дев’ятий

 Паркет буває лакований, його натирають спеціальними щітками на ногах, як у тому фільмі, не пам’ятаю, як називається

паркет9 Паркет буває лакований, з восковим або з масляним покриттям. І у кожного виду свої достоїнства, свої недоліки і вимоги. За допомогою лаку на поверхні отримують захисну полімерну плівку, яку необхідно оновлювати кожні п’ять-шість років. Щоб оновити лакове покриття, потрібно близько двох тижнів. Якщо лакове покриття було створено заздалегідь, на фабриці, такий паркет вимагає дбайливого поводження при укладанні, адже його легко подряпати. Він красивий і ідеально рівний. Кожна лакована планка має робочий шар від 4 до 8 мм, і щоб підлогу вирівняти, її не можна шліфувати більше, ніж на 0,4 мм за один раз. Чим менше, тим краще. Скільки процедур витримає паркет, залежить від товщини робочого шару. Наприклад, паркет завтовшки 2,2см витримує від п’яти-шести циклів. Дуже хороший паркет може пережити і 15.

 Масло просочує деревину на досить велику глибину, але не захищає від стирання на всі 100%. Склад масла роблять на основі лляної, соснового і талого масла, останні два не окислюються. За допомогою лляної олії можна регулювати глибину і насиченість відтінків деревини, адже з часом це різновид масла темніє. Оновлення масляного покриття займає всього два дні.

 Найм’якіше з усіх покриттів – віск, зате він самий екологічний і, якщо паркет припускають класти в дитячій, то віск найбільш кращий. Тільки треба пам’ятати, що заводський віск і віск, що продається на базарі, мають різний склад. У заводській обов’язково додається деревна олія і розчинник.

 Від покриття багато в чому залежить довговічність паркету. Лакований служить без циклювання мінімум 10 років. Покриття маслом або воском вимагає щорічного поновлення. Половину проблем з паркетом можна уникнути, якщо за ним правильно доглядати. І правило тут одне: паркет мити не можна. Лакований можна протерти вологою, але не мокрою, ганчіркою. Підлогу з покриттям з воску або масла треба натирати спецзасобами для регулярного догляду не рідше одного разу на тиждень. Періодично паркет необхідно обробляти водовідштовхувальними розчинами, які оберігають підлогу від перезволоження, від стирання і від пилу.

 Міф десятий

 Паркет – це дорого, його можуть дозволити собі тільки заможні люди.

паркет10 Звичайно, назвати паркет дешевим, як і більшість речей з природних матеріалів, неможливо. Не може бути дешевим те, що в природі існує в обмеженій кількості. Не може коштувати дешево матеріал, який прослужить 50-100, а то й більше років. А якісний паркет – матеріал, яким може користуватися не одне покоління людей. Але і говорити про виняткову дороговизну паркету не варто. Якщо прорахувати ціну паркету з розрахунку вартості підлоги за рік експлуатації, він може виявитися дешевше всіх інших покриттів, за винятком хіба що лінолеуму. Наприклад, 1м² обійшовся покупцеві в 50 у.о., якщо розділити цю суму на 50 років, вартість 1м² на рік вийде 1 у.о. Тепер візьмемо більш дешеве покриття, термін служби якого не перевищує 10 років. Нехай 1м² коштував 10 у.о., якщо розділити цю цифру на 10 років, вийде все та сама 1 у.о. Але! Якщо за паркетом як слід доглядати, він через 50років буде прекрасно виглядати, штучні ж матеріали такими властивостями не володіють.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>