Паркетна дошка

1Паркетна дошка – це підлогове покриття з натуральної деревини. Паркетна дошка зазвичай складається з трьох шарів. Нижній шар, як правило, роблять з ялинової або соснової фанери, середній – з планок деревини хвойних порід. Причому планки розташовані перпендикулярно волокнам деревини нижнього шару. Це надає паркетній дошці міцність і стійкість до перепадів температури і вологості. Верхній шар (він також називається лицьовим, робочим, декоративним) являє собою тонкий зріз деревини цінних порід. В залежності від товщини верхнього шару і використаних порід дерев розрізняється термін служби і зовнішній вигляд паркетної дошки.

2 Вид паркетної дошки залежить, насамперед від селекції деревини. Селекцією паркетної дошки називається відбір планок верхнього шару паркетної дошки, зроблених з однієї і тієї ж породи деревини. Відбір здійснюється за кольором, строкатості, текстурі, наявності сучків, заболоні (більш світлих ділянок) та іншим параметрам деревини. Дана класифікація, перш за все, відноситься до технології виробництва паркетної дошки, тим не менше, вона визначає і зовнішній вигляд покриття. Найчастіше зустрічаються такі варіанти селекції паркетної дошки:

 1. селект (інші назви: еліт, радіал, ексквізит, люкс). Верхній шар цієї паркетної дошки складається з ретельно підібраних планок деревини, близьких за кольором і структурою. Це радіальний розпил деревини, без сучків або яких-небудь дефектів. Така паркетна дошка зазвичай використовується в оформленні класичних інтер’єрів, бо має однотонний рівний малюнок;

 2. натур (або стандарт). Допускаються колірні варіації і наявність невеликих сучків. Планки верхнього шару такої дошки зроблені з деревини змішаного тангенціального і радіального розпилу;

 3. рустик (маркант, котедж, кантрі, сільська дошка). Має сильно виражені колірні варіації, допускає наявність тріщин в сучках і невеликі ямки від сучків. Ця дошка дуже строката, з заболонню, різними способами розпилу. Вона прекрасно підходить для інтер’єрів, витриманих у стилі «кантрі».

 3Селекція впливає як на зовнішній вигляд, так і на ціну паркетної дошки. Чим рівніше колір, тим дорожче паркетна дошка. Вибирати паркетну дошку по селекції поли з паркету «селект». Вони найбільше відповідають суворій обстановці. Підлоги «натур» підійдуть для оформлення більш легковажного інтер’єру. Паркетну дошку «рустик» краще використовувати в інтер’єрах, витриманих в сільському стилі. Це покриття відрізняється яскравістю, жвавістю і деякої строкатістю, що підкреслює природний вигляд деревини.

 Наступний напрямок в дизайні паркетної дошки пов’язаний з кількістю планок (смуг шпону цінних порід деревини) у верхньому шарі. Це стосується в першу чергу паркетної дошки з малюнком «палуба» («розбіжка»), де планки укладені паралельно один одному. Залежно від кількості рядів планок паркетна дошка, потім ідуть одно- і двохсмугова, на останньому місці знаходиться чотирьохсмугова. Тепер зупинимося докладніше на кожному з видів паркетної дошки (залежно від кількості планок).

 4Односмугова паркетна дошка виглядає як звичайна дошка з деревного масиву. Красиво виглядає у великих приміщеннях. Вартість односмугової дошки вище, так як для її виготовлення використовуються широкі смуги цінної деревини. Ширина односмугової дошки зазвичай 137 мм. Деякі фірми-виробники виробляють односмугову паркетну дошку зі знятими по краях фасками. При цьому після укладання між сусідніми дошками утворюється паз, що імітує шви і дозволяє створити повний ефект підлоги з масивної деревини. Це, звичайно, виглядає досить ефектно, але для паркетної дошки такий прийом не рекомендується. У пази може забиватися бруд і проникати волога, а так як паркетна дошка не цілком складається з цінних твердих порід деревини, це може викликати викривлення. Адже основа паркетної дошки зазвичай деревина хвойних дерев, що не відрізняється вологостійкістю і твердістю

 Двохсмугова паркетна дошка складається з двох широких планок цінних порід деревини, які можуть бути укладені суцільними смугами або поділені на модулі. За рахунок більшої ширини планок (ламелей) така дошка надає приміщенню урочистий вигляд. Підходить для укладання в приміщеннях з класичним інтер’єром. Двохсмугова дошка краще виглядає у великих приміщеннях.

 Трьохсмугова паркетна дошка – найбільш поширений варіант. Робочий шар такої дошки складається з трьох паралельних смуг деревини цінних порід. Зазвичай планки на такій дошці поділені на модулі, тобто укладені не суцільними довгими смугами, а розділені на короткі відрізки. Трьохсмугова дошка відтворює популярний паркетний малюнок «палуба» і підходить для оформлення практично будь-якого приміщення. Ширина трьохсмугової дошки зазвичай 190-208 мм.

5 Чотирьохсмугова паркетна дошка – робиться в основному з деревних відходів. Смуги такої дошки занадто вузькі, а тому на підлозі вона виглядає надмірно строкато. Такий варіант оформлення непогано виглядає в заміському будинку (але пам’ятайте, що паркет вимагає стабільних температурних умов і певної вологості, а отже, застосування його в неопалюваному взимку приміщенні неприпустимо).

 Останнім часом в моду ввійшла структурована (антична, штучно «зістарена», пропарена) паркетна дошка. «Зістарюють» паркетну дошку за допомогою створення в декоративному шарі затемнень або штучних дефектів. Для цього дерево обробляється металевими щітками, а також покривається темним або білим маслом. Один зі способів «зістарювання» дошки виглядає так. Після того як паркетну дошку зібрали в заводських умовах, з верхнього шару деревини металевою щіткою вибирається серцевина. Дошка при цьому стає більш рельєфною, з яскраво вираженою структурою дерева. Потім дошка покривається кольоровим маслом і воском (зазвичай білим або чорним). Віск заповнює мікротріщини, що утворилися і підкреслює природний малюнок дерева, внаслідок чого на поверхні утворюються білі і чорні прожилки.

6 Штучно «зістарені» дошки зазвичай односмугові. Вони чудово виглядають в приміщеннях з інтер’єром в «сільському» стилі, а також у музейних приміщеннях. Окрім краси і тонкого нальоту старовини, такі дошки володіють ще однією незаперечною перевагою. На дошці з вибраними волокнами менше помітні ушкодження та подряпини. До того ж і догляд за таким покриттям нескладний: 2-3 рази на рік його необхідно обробити спеціальним воском.

 Наступним напрямком у дизайні паркетної дошки є використання виробниками все більшої кількості порід деревини – від традиційних для нашої місцевості дуба, бука, ясена, клена до екзотичних порід з різних регіонів світу (Південно-Східної Азії, Південної Америки, Африки). Наприклад, дуже оригінально виглядає паркетна дошка з верхнім шаром з бамбука. А декоративний шар з екзотичного дерева бубінга виглядає рельєфним навіть без спеціальної обробки. Паркетна дошка з екзотичних порід набагато дешевше, ніж штучний паркет з аналогічного дерева.

 Щоб надати деревині потрібний відтінок, її піддають термообробці: пропарюють гарячою парою або тримають у камері без доступу повітря при температурі близько 200 ° С (обпалюють). Наприклад, обпалений бук набуває темно-коричневий колір, а пропарений – темно-рожевий. Таким чином, термообробка дозволяє створювати різні колірні варіанти однієї і тієї ж породи деревини.

 7Той чи інший вид паркетної дошки можна отримати в залежності від обраного захисного покриття. Лакове покриття може бути глянцевим, напівматовим або матовим. Масляне просочення буває кольоровим або прозорим. Про вибір того чи іншого засобу захисту паркетної дошки ми поговоримо пізніше.

 Паркетна дошка – це не обов’язково традиційна «палубне» укладання. Паркетна дошка дозволяє створювати й інші малюнки, наприклад, «ялинку» і «плетенку».

 На думку фахівців-дизайнерів, в класичному інтер’єрі краще всього виглядають традиційні малюнки («ялинка», «плетенка» і т. п.) Або художній паркет. Такі малюнки, як «палуба» («розбіжка»), ідеально підходять для приміщень, що не мають яскраво вираженої стилістики. Така підлога не приковує до себе зайвої уваги і підходить практично до будь-якого стилю.

 Ще більший простір для фантазії дають декоративні вставки. Деякі виробники додатково пропонують окремі декоративні елементи, що використовуються для оформлення підлоги за допомогою паркетної дошки. Це насамперед квадрати і короткі паркетні дошки (так звані чверті). Поєднуючи їх із звичайною паркетною дошкою іншого кольору, можна створювати на підлозі контрастні геометричні малюнки.

8 Крім того, деякі фірми пропонують ще й декоративні вставки-рейки. Використовуючи контрастні паркетні дошки і вставки-рейки, можна домогтися дивного по своїй виразності художнього ефекту і пожвавити поверхню підлоги. З комбінації рейок, квадратів і чвертей можна скласти бордюр.

 Всі ці додаткові елементи, органічно вписуючись в дизайн підлоги з паркетної дошки, створюють видимість майже художнього цінного паркету.

 Отже, останнім часом оформленню паркетної дошки приділяється все більше уваги. Дизайн паркетної дошки активно розвивається в напрямку її фактурної обробки, появи вставок у верхньому шарі, а також щодо можливостей використання декоративних елементів (квадратів, чвертей, рейок).

 В оформленні паркетної дошки виділяються наступні напрямки.

 91. «Корабельна палуба». Являє собою вставки у верхній шар паркетної дошки. Особливою популярністю користується паркетна дошка під назвою «корабельна палуба». За бічній стороні цієї дошки проходить тонка смужка з чорного дерева венге, а на торцях з обох сторін перебуває декор, що імітує капелюшки цвяхів. «Капелюшки» зроблені з тієї ж породи деревини, що і сама дошка. Кілька таких дощок, покладених поряд, створюють ілюзію палуби старовинного корабля. «Корабельна палуба» може бути зроблена з різних порід деревини. Такий дизайн підлогового покриття дуже цікавий і в даний час користується популярністю.

 2. Паркетна дошка з торцевим зрізом деревини – такий вид паркетної дошки лише недавно з’явився на ринку будівельних матеріалів. Верхній шар паркетної дошки утворює незвичайний малюнок, що складається з круглих розпилів дерева, що необхідний в залежності від загального дизайну приміщення. Наприклад, якщо кімната оформлена в класичному строгому стилі, перевага надається чотирьохсмуговій, трьохсмуговій, двосмуговіій перед односмуговою. Останню ще називають «Full Plank» – «ціла планка». Перше місце за популярністю займає трьохсмугова зроблена з торцевого зрізу деревини (зазвичай це дуб або модрина).

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>