Перегородки

перегородкиРозділяючі стіни – це перегородки між приміщеннями або окремими функціональними зонами всередині них. Крім власної ваги, ці стіни не несуть ніяких інших навантажень.

 Стіни повинні бути міцними (щоб на них можна було навішувати важкі предмети), звукопоглинаючими (щоб мешканці будинку не заважали один одному) і естетичними (щоб не псувати враження від інтер’єру). Перегородки не є несучими; при цьому вони повинні відповідати цілому ряду вимог, оскільки виконують різні функції:

 · Відособлюють і розділяють приміщення, тому повинні бути спроектовані раціонально, легко монтуватися і при необхідності демонтуватися;

 · Захищають від шуму, а значить, повинні мати велику масу або таку конструкцію, яка сприяє поглинанню звуку;

 · Можуть пропускати світло – якщо відокремлюють темне приміщення від того, в якому знаходиться вікно або джерело штучного освітлення;

 · Являють собою елемент інтер’єру, а значить, повинні бути рівними і естетично обробленими.

 Перед обробкою і після

 перегородки2Перегородки споруджуються після завершення будівництва коробки будинку, тобто після зведення несучих стін, влаштування перекриттів, даху і підлоги на ґрунті. Роботи краще почати після 2-3-місячної перерви, коли стіни і підлоги трохи просохнуть, і вологість в будинку зменшиться. Крім того, перегородки з гіпсокартонних та гіпсоволокнистих плит не можуть споруджуватися в приміщеннях, де тривають мокрі роботи (наприклад, укладання бетонної стяжки), оскільки підвищена вологість викличе розшарування плит. У разі влаштування перегородок з цегли та блоків, які кладуться на розчин, такі вимоги відсутні.

 Перегородка може пропускати світло – коли відділяє темне приміщення від того, в якому знаходиться вікно або джерело штучного освітлення

 Матеріал для перегородок

перегородки3Розділяючі стіни можна споруджувати з різних матеріалів; необов’язково з тих же, з яких виконана несуча конструкція. Все залежить від задуму і потреб забудовника. У будинках, побудованих з кам’яних матеріалів, перегородки також в основному зводяться з повнотілої, пустотілої цегли або блоків, хоча на верхніх поверхах їх можна споруджувати з плит, які кріпляться на каркасі. У каркасних будинках переважають перегородки каркасної конструкції, але можна зробити також декоративну непоштукатурену перегородку з облицювальної цегли (під неї необхідно зміцнити підлогу на ґрунті або зробити окремий фундамент).

перегородки4Перегородки споруджуються не тільки в процесі будівництва будинку. Їх можна також добудовувати під час ремонту або реконструкції.

Навантаження на перекриття

Найчастіше товщина перегородок становить 6,5; 12 або 18 см. Але при однаковій товщині вони можуть мати різну вагу: 1 м² перегородки може важити від 20 (гіпсокартонні плити) до 280 кг (клінкерна цегла).

Перевага важких стін – високі звукопоглинаючі характеристики і можливість легко забивати в них цвяхи і гаки для навішування полиць або шафок.

перегородки5Ще один плюс важких перегородок – висока стійкість до точкових пошкоджень або подряпин. Недолік – їх велика маса. Отже, важкі стіни рекомендується зводити на нижніх поверхах, найкраще в місцях, де вони створювати  навантаження безпосередньо на підлогу, влаштовану на ґрунтовій основі. Якщо перегородки повинні споруджуватися на перекритті, останнє необхідно відповідним чином зміцнити.

Найлегшими є перегородки з гіпсокартонних плит, закріплених на каркасі і заповнених мінеральною ватою. Легкі стіни не так сильно навантажують перекриття. Але вони мають низьку стійкістю до пошкоджень і на них не завжди можна повісити важкі предмети без попереднього зміцнення.

Тонкі, але міцні

перегородки6На розділяючі стіни та перегородки часто навішують різні предмети. Це можуть бути не тільки відносно легкі дзеркала або картини, а й досить важкі елементи обстановки і устаткування – шафки, книжкові полиці, а також умивальники та унітази. Легкі предмети без зусиль можна повісити на будь-якій стіні, складніше справа йде з важкими речами: їх можна навішувати на цегляних стінах товщиною 12 см або на каркасних, але з використанням в цьому місці стіни спеціальних кріплень.

Обережно зі стінами!

перегородки7Довільно встановлювати перегородки можна тільки на підлогах, що влаштовуються на ґрунті, на монолітних залізобетонних перекриттях c хрестоподібної арматурою або на збірних перекриттях із залізобетонних плит заводського виготовлення. При інших перекриттях (наприклад, часторебристе) стіни повинні споруджуватися тільки в тих місцях, де вони передбачені проектом. При бажанні змінити початкове розташування перегородок, необхідно проконсультуватися з архітектором або конструктором, який вирішить, чи треба підсилювати перекриття. Це стосується також легких розділяючих стін з гіпсокартонних плит.

 Перегородки з кам’яних матеріалів

 Традиційні стіни. Вони виконуються з цегли або блоків. Найпопулярніший матеріал – керамічна і силікатна цегла, використовуються також блоки з пористого бетону, поризованої кераміки або керамзитобетону. Розчином найчастіше є цементно-вапняний або клейовий.

 Оздобити муровані стіни можна також шляхом фарбування

перегородки8Як вони споруджуються. Роботи потрібно почати з укладання на основі компенсаційного шару з руберойду або плівки. Стіна зводиться рядами зі зміщенням на половину довжини елемента, що забезпечує перев’язку швів.

Щоб розділяюча стіна була стійкою, потрібно з’єднати її з несучою стіною. Це можна зробити, заздалегідь залишивши в кожному другому ряду несучої стіни гнізда, звані зубчастими штрабами (отвори, відповідні по висоті і ширині одному елементу перегородки). Завдяки цьому кожен другий ряд розділяючої стіни входить в несучу стіну, підвищуючи жорсткість перегородки.

Неоштукатурені стіни з цегли можна покрити спеціальними пропитками.

перегородки9Подібного ефекту можна досягти шляхом вмуровування або вкручування в несучу стіну анкерів. Тоді ненесуча стіна примуровується до несучої так, щоб анкери розміщувалися в горизонтальних швах. Час, необхідний для кладки 1 м², залежить від розміру елементів. Найдовше споруджується стіна з цегли (потрібно укласти 51 елемент), а швидше за все – з пустотілих блоків (їх потрібно тільки 8 штук). Останньою операцією є штукатурка.

Увага! Муровані стіни споруджуються так, щоб вони не стикалися зі стелею. Нагорі повинен бути залишений проміжок висотою 1,5-2 см. Він заповнюється мінеральною ватою або пінополіуретаном.

 переваги:

 · Висока стійкість до пошкоджень;

 · Можливість навішування важких предметів;

 · Високі звукопоглинаючі властивості.

 недоліки:

 · Велика маса, що створює додаткове навантаження на перекриття;

 · Трудомісткість виконання.

 Стіни без штукатурення. Такі стіни можна зробити із силікатної, облицювальної або клінкерної цегли. Отриманий результат залежить від якості матеріалу і акуратності кладки. З міркувань стилю стіни не штукатурять. Однак рекомендується пофарбувати їх або захистити спеціальним розчином. Тоді стіни будуть менше забруднюватися і їх легше буде чистити.

 Перегородки, пропускають світло.

 перегородки10Вони підходять для приміщень, які повинні бути відокремлені стіною, але не мають безпосереднього доступу до денного світла. Такі стіни можна зробити із склоблоків. Склоблоки бувають безбарвними і кольоровими, пофарбованими в масі або тільки поверхово, матований з одного або двох сторін. Залежно від обраного кольору і вигляду, вони пропускають від 50 до 75% світла. Деякі з них мають декоративну фактуру.

 Як вони монтуються. Конструкція пропускає світло стіни складається з рами, сітки вертикальних і горизонтальних підсилюючих профілів і склоблоків. Рама кріпиться до несучих стін, при цьому залишають 10-15-міліметрову щілину, яка задувається монтажною піною. Потім нижню частину рами заповнюють цементним розчином, на який укладають перший ряд блоків, розділяючи їх вертикальними елементами з армуванням. На шар, що утворився таким чином укладають горизонтальні армуючі елементи і заливають розчин, який заповнює як вертикальні, так і горизонтальні шви між блоками. Операція повторюється при укладанні – кожного чергового ряду. Висота стіни повинна бути підібрана так, щоб вона була кратною висоті склоблока разом зі швом, оскільки виробники не передбачають підрізання склоблоків. З блоків можна виконати як прямі, так і криволінійні стіни. Радіус дуги залежить головним чином від розміру блоків і становить від 0,9 до 4 м.

 переваги:

 · Можливість проникнення денного світла в приміщення без вікон;

 · Естетичний вигляд.

 недоліки:

 · Досить висока вартість;

 · Висока трудомісткість виконання.

 Максимальна довжина і висота стіни визначається системою, розробленою виробником. Від вибору системи залежить матеріал контурній рами і методи поздовжнього та поперечного армування. Можуть використовуватися алюмінієві профілі або елементи з ПВХ, укріплені прутами з армованої сталі діаметром 6 мм. Різним може бути і в’язка речовина; крім традиційного цементного розчину, в деяких системах застосовується силікон або фірмова в’язка маса на цементній основі.

 Стіни із склоблоків із застосуванням ПВХ-профілів можуть монтуватися без розчину

 Каркасні стіни

перегородки11 Конструкція цього типу складається з горизонтальних UW-профілів і вертикальних CW-профілів, заповнювач (зазвичай з мінераловатних плит товщиною 5-10 см), а також гіпсокартонних або гіпсоволокнистих плит. Гіпсокартонні плити можна монтувати в два шари, що дозволяє підвищити звукопоглинальні і протипожежні властивості, а також міцність стіни. У приміщеннях з підвищеною вологістю повітря (кухні, ванні кімнати, пральні) необхідно використовувати плити, що володіють підвищеною вологостійкістю. Товщина каркасних перегородок складає 7-12,5 см.

 переваги:

 · Низька навантаження на перекриття;

 · Можливість самостійного виконання;

 · Відносно низька вартість.

 недоліки:

 · Низька стійкість до пошкоджень;

 · Навішування важких предметів вимагає використання спеціального кріплення або зміцнення каркаса.

 Як вони монтуються. Спочатку визначається місце, в якому буде встановлена стіна. Потім до підлоги і до стелі прикручується UW-профіль, який для кращого придушення шумів повинен бути ізольований від них за допомогою еластичного матеріалу (наприклад, стрічки з пінополіуретану, гуми, пробки або фетру).

До UW-профілів з дотриманням інтервалів в 60 см кріпляться CW-профілі (вони мають ширину стінки 50, 75, 100 мм, а ширина полки завжди становить 50 мм). На підготовлену конструкцію з одного боку прикріплюють плити товщиною 12,5 мм. Вони кріпляться до вертикальних профілів за допомогою спеціальних гвинтів (з кроком 25 см по вертикалі).

перегородки12Ніколи не слід закріплювати плити на горизонтальних профілях, оскільки вони можуть бути пошкоджені в результаті прогину перекриття. Як довжина профілів, так і висота плит повинні бути менше висоти приміщення приблизно на 1,5-2 см, а їх ширина повинна бути менше ширини приміщення на 2 см.

На цьому етапі в стіні прокладаються різного роду інженерні комунікації. Простір між стійками каркаса щільно заповнюється мінеральною ватою. Як волокнистий матеріал, вона ідеально підходить для виконання звукоізоляції перегородок даного типу. Товщина мінераловатних плит найчастіше становить 5 см, але при використанні більш широкого профілю вона може складати і 10 см, що дозволяє підсилити звукопоглинальні властивості. Підготовлений таким чином каркас закривається плитами і з іншого боку. Різні нерівності, що виникли в результаті прикручування плит, вирівнюються за допомогою гіпсової шпаклівки.

Місця стиків перегородки і несучої стін зміцнюються сіткою і шпаклюються. Стики країв прилеглих один до одного гіпсокартонних плит теж необхідно зміцнити аналогічним чином.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>