Сауна

Ще не так давно сауні був властивий якийсь наліт елітарності. Сьогодні сауна стає доступнішою, а елітний флер – потроху розсіюється. Разом з тим головний плюс сауни – відмінна оздоровча процедура, яка дарує здоров’я.

 саунаСауна в класичному розумінні цього слова – приміщення з високою температурою повітря (80-100 ° С) і мінімальної вологістю (3-15%). Саме завдяки такій низькій вологості людина може провести кілька десятків хвилин при такій високій температурі. Причому не тільки без шкоди, але і з користю для здоров’я. Регулярне відвідування сауни-досить ефективний спосіб підтримки життєвого тонусу. Сауна дає можливість зняти втому, сприяє нормалізації тиску, лікуванню багатьох захворювань, також допомагає при відновленні після травм і відкладенні солей. Висока температура сауни прискорює обмін речовин в організмі людини, знищує хвороботворні бактерії і грибки. В сауні з організму ефективно виводяться токсини і шлаки.

 Протипоказання

сауна2Фіни – винахідники сауни – кажуть, що «приймати сауну можна всякому, хто в стані до неї дійти». Насправді обмеження на цю процедуру є, і досить суттєві. Тому перед тим, як відвідати сауну, потрібно порадитися з лікарем. Навіть якщо протипоказань для прийому сауни у вас немає, все одно сауна – хороший тепловий «струс» для організму. Тому до цієї процедури слід звикати поступово, плавно збільшуючи час знаходження в парній і температуру в ній.

Щоб отримувати задоволення від сауни в будь-який час, найкраще обладнати її у себе вдома. Влаштувати її можна і в заміському будинку, і в міській квартирі. Вбудована сауна являє собою дерев’яну кабіну, яка обігрівається піччю-кам’янкою. У міських квартирах можливе використання тільки електричних кам’янок, а за містом, в приватних будинках, кам’янка може бути як електричної, так і дров’яної.

 Кам’янка

сауна3Сауна нагрівається за допомогою печей з кам’янним завантаженням, акумулюючих тепло. Для кам’янки не підходять будь-які камені. Так, камені з зернистою структурою (наприклад, граніт) від частого повторення циклів «нагрів-охолодження», розколюються. Кращою завантаженням для кам’янок вважається мінерал стеатит, підійде також періодотіт і діабаз. Камені завантажуються в спеціальну чашу (внутрішню порожнину) печі.

сауна4Хоча електричні кам’янки для саун займають менше місця і при роботі не виділяють диму, вони менш популярні. За містом практично всі кам’янки – дров’яні. Причини цього очевидні. По-перше, за містом є можливість зробити сауну більшого розміру, чого не дозволяє простір міської квартири. Але це вимагає збільшення потужності кам’янки, причому значного.

Потужність печі для порівняно невеликої сауни розміром 2 х 2 х 2 м повинна становити близько 8 кВт (з розрахунку 1 кВт на 1 м3 обсягу), а зі скляними дверима – 9-10 кВт (до розрахункової потужності слід додати приблизно 1,2 кВт потужності на кожен квадратний метр неутепленої поверхні). Така «енергоозброєність» сауни дозволяє їй вийти на оптимальний режим приблизно за 40 хвилин і підтримувати задану температуру.

сауна5За винятком нових котежних селищ, далеко не скрізь є можливість підключення до мережі населеного пункту такого навантаження (в середньому на будинок виділялося по 6-10 кВт потужності). Це означає, що при включенні в сауні кам’янки потужністю 10 кВт всі інші споживачі електроенергії повинні бути відключені, або в мережі почнуться «стрибки» електроенергії, аж до аварійного її відключення. Крім того, кам’янки для саун такої потужності зазвичай розраховані на трифазне харчування, що в умовах української «глибинки» є проблемою.

Всіх цих недоліків позбавлена кам’янка для саун, функціонуюча на дровяному паливі. Кам’янка більшої потужності зажадає закладки дещо більшої кількості палива. Єдина незручність – необхідність в періодичному підкладанні дров.

Потужність електричних печей для саун починається з 2,3 кВт, дров’яних – з 12 кВт.

 Вентиляція

сауна6В сауні в обов’язковому порядку повинна бути облаштована ефективна вентиляція. Оптимальний повітрообмін в сауні – шестиразовий. Чисте, постійно циркулююче повітря забезпечує хороший оздоровчий ефект, дозволяє людині перебувати в сауні при температурі близько 100 ° С. Вентиляція в сауні вирішує відразу кілька завдань: виводить з сауни відпрацьоване повітря, відшкодовує недолік кисню і забезпечує рівномірне змішування повітря. Без достатньої вентиляції не буде прогріватися весь обсяг парної, а тільки простір навколо кам’янки. Крім того, не можна буде просушити сауну після парення.

Вентиляція в сауні, як правило, має таку конструкцію: внизу парної, поруч з каменкой, роблять отвір для припливу свіжого повітря. Отвір для викиду відпрацьованого повітря розташовують на максимальній відстані від припливного отвору. Ще один отвір – для провітрювання після парення – знаходиться в стелі. Під час прийому процедури воно закрите.

 Конструкція сауни

сауна7Готова модель сауни – це кабіна; кабіни можуть бути різних розмірів і виготовляються з різних порід дерева. Зустрічаються кабіни різної форми – квадратні, прямокутні, кутові. Крім того, кабіни підрозділяються на одно- і двомісні, «сидячі» і «лежачі». Сауна не повинна бути дуже низькою, бажана висота трохи більше двох метрів. Кількість полиць залежить від того, на скількох людей, що паряться розрахована сауна. Ця ж характеристика впливає і на обсяг приміщення. Рекомендується, щоб на одну людину обсяг сауни становив не менше 2 м³.

сауна8Стінки сауни – це дерев’яний каркас, з двох сторін обшитий вагонкою. Для забезпечення теплоізоляції стін і стелі між ребрами каркаса розміщують мінеральну вату або пресовану пробку. Щоб через двері сауни не виходило багато тепла, вони повинні щільно прилягати до косяка. Для цього торці дерев’яних дверей роблять у вигляді сходинки, а якщо двері скляні, то застосовують силіконовий ущільнювач. Готова кабіна повинна мати зазор від капітальної стіни приміщення (якщо мова йде про вбудовувану сауну) не менш ніж на 5 см – це необхідно для нормальної вентиляції.

 Матеріали для обшивки внутрішніх поверхонь сауни повинні бути стійкі до високих температур, а також не виділяти при нагріванні смол і ароматичних речовин. Осика, наприклад, хороша тим, що не гниє, з неї обшивка найдешевша. Спеціально оброблена (знесмолена) скандинавська сосна декоративна і стійка до перепадів температури і вологості. Особливою популярністю для внутрішньої обшивки сауни користується канадський кедр; він хороший своїми антисептичними властивостями і широкою кольоровою гамою – від світло-рожевого до темно-коричневого кольору.

сауна9Абаши, або африканський дуб, має щільну деревину жовтувато-солом’яного або світло-коричневого кольору. Цей матеріал має низьку теплоємність і низьку теплопровідність, тому зберігає температуру, близьку до температури людського тіла, навіть якщо повітря в сауні нагрівається до 120 ° С. Оскільки це дерево досить дороге, найчастіше його використовують для виготовлення полиць. Вільха, що має деревину жовто-червоного кольору, часто використовується для зовнішньої обшивки саун.

 Двері для сауни обов’язково повинні витримувати перепади температур, їх роблять в основному без порогу для можливості природного повітрообміну.

сауна10Банні двері можуть бути повністю дерев’янеми, з віконцем або повністю скляними. Скляні двері ефектно виглядають, однак коштують недешево. В сауні рекомендується використовувати термостійке загартоване скло, яке не тріснуло б при попаданні на нього води. Зазвичай скла тоновані «під бронзу».

Від стелі до верхньої полиці має бути відстань не менш 1,2 м, що дозволяє навіть високій людині нормально розміститися в сауні. По висоті відстань між полицями повинна бути близько 40 см, що зручно для ніг сидячої людини. Ширину полиць роблять: верхньої 50-60 см, середньої 40-50 см, нижній 30-40 см. Полиці повинні мати 5-міліметрові зазори – для вільної циркуляції повітря в сауні. Для зручності сидіння під час паріння і чистоти стін сауни над верхньою полицею встановлюють підспинники.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>