Шпалери

Шпалери

1Сучасні шпалери випускають на паперовій, тканинній і полімерної (флізеліновій) основі. Їх головна функція – декоративна: вони прикрашають інтер’єр, заодно маскуючи пори і щілини в стінах. Колір і малюнок шпалер впливає на освітленість приміщення. Вироби деяких видів можуть виконувати звуковбирну функцію. Широта вибору дозволяє задовольнити практично будь-які дизайнерські вимоги. Шпалери можуть бути однотонні і з малюнком (як великим, так і дрібним), гладкими і рельєфними, а також миються, придатними для фарбування та ін.

 Типи шпалер.

 Як і раніше найпопулярніші – паперові. Причини тому – порівняльна дешевизна, простота поклейки і екологічність. Правда, довговічністю такі шпалери не відрізняються: максимальний термін служби кращих зразків – 10 років. Але цей недолік компенсує невисока вартість. Більш суттєві недоліки таких шпалер – мала міцність, чутливість до механічного впливу, неможливість застосувань у вологих приміщеннях. Паперові шпалери можуть бути одношарові (симплекс) і двошарові (дуплекс). Симплекс досить складно наклеювати: папір швидко і деформується під впливом клею, тому робити це потрібно швидко. Зате такі шпалери добре дихають і ідеально підходячи для кімнат, в яких проживають діти або алергіки. Дуплекс теж «дихає». Хоч і не так добре, зате краще гасить звук. Другий верхній шар може бути тисненим, рельєфним або флоковим (з ефектом оксамиту). Ще один вид дуплексу – фотошпалери, що зображують пейзажі, натюрморти або копіюють відомі картини.

 2Все більшою популярністю користуються вінілові шпалери, відомі також як ті, що миються. Вони особливо підходять для кухонь, ванних кімнат, передпокоїв і холів. Такі шпалери двошарові. Їх основою служить папір або флізелін, верхній шар зроблений з полівінілхлориду. Вінілові покриття мають більш щільну структуру, яка добре маскує вади на поверхні стіни. Переваги таких шпалер – декоративність, світлостійкість, висока міцність. Еластичність і водонепроникність верхнього шару. Але роботу з ними ускладнює значна товщина і коефіцієнт лінійного розтягування. Вінілові шпалери при нанесенні клею значно розтягуються, а при висиханні стискуються, тому шви між полотнищами можуть розійтися. А ще такі шпалери погано переносять перепади температури і вологість. За здатністю відштовхувати воду вінілові шпалери ділять на три групи: вологостійкі (їх можна протирати вологою ганчіркою або сухою щіткою), миються (їх можна чистити вологою щіткою), супермиючі (їх можна мити із застосуванням миючих засобів). Для поклейки вінілових шпалер потрібно використовувати спеціальний клеї, в’язкі, ті що швидко схоплюються і здатні витримати велику вагу покриття.

3 В основі флізелінових шпалер лежить флізелін, що представляє собою спресовані целюлозні, синтетичні і текстильні волокна. Флізелін, як і папір, добре пропускає повітря, але міцніше, пластичніше і при нанесенні клею не розмокає. Такі шпалери можна клеїти навіть на необроблену стіну, вони відмінно маскують тріщини і невеликі нерівності. Поверхня самих флізелінових шпалер досить шорстка, на поверхні видно волокна різної товщини. Вони можуть бути пофарбовані в різні кольори, що надає шпалерам глибокий і виразний малюнок. Якщо використаний багатошаровий флізелін, верхній шар може гофровані, що дозволяє домагатися цікавих візуальних ефектів. На флізеліновій шпалери клей наносити не потрібно – їм мажуть стіну, а потім прикладають до неї смугу шпалер. При ремонті можна зняти верхній шар флізелінових шпалер, а основу залишити на стіні, щоб забезпечити новому покриттю додаткову стійкість. Такі шпалери можна клеїти на всі види штукатурки, пористий бетон, гіпсокартон, папір, дерево і ДСП. Оскільки тканина-основа досить прозора, при поклейці зверніть увагу на колір основи: вона повинна бути рівномірною і одного тону з шпалерами. Для шпалер на флізеліновій основі використовують спеціальний клей або клей для склотканини.

 Текстильні шпалери – це паперове полотно, ламіноване натуральною тканиною або нитками з натуральних або змішаних волокон (бавовняних, віскозних, лляних). Такі шпалери володіють підвищеними тепло- і звукоізоляційними властивостями, світлостійкі і відносяться до групи важкогорючих матеріалів. Вони не вимагають підгонки по малюнку, а своєрідна структура полотна забезпечує непомітне з’єднання смуг між собою і імітацію суцільної тканинної поверхні.

 4Особливий вид шпалер – шпалери під фарбування. Колір їм надають уже після наклеювання на стіни. Такі покриття мають світлі тони і відрізняються підвищеною міцністю. Шпалери під фарбування полегшують ремонт: у разі необхідності досить перефарбувати покриття. Легко усунути і дрібні недоліки, які можуть проявитися з часом: підфарбувати завжди легше, ніж поклеїти смужку шпалер. Фарбувати такі шпалери слід водно-дисперсійної, акрилової або латексної фарбою. Яку з них оберете, такою і буде поверхня: шпалери можу здаватися матовими або, навпаки, шовковистими. З точки зору екологічності їх можна перефарбовувати хоч кожен місяць, але краще робити це не частіше одного разу на рік, щоб забезпечити довговічність покриття. У середньому шпалери під фарбування витримують близько десяти перефарбовувань.

 Тиснені шпалери створюють рельєфний малюнок на заґрунтованому тлі; шпалери «під шовк» імітує фактуру шовкової тканини. Металізовані шпалери в барвисті склади вводять подрібнену слюду, що додає декоративному покриттю блиск сатину. Деякі види шпалер, наприклад тих, що миються, виробляють вологостійкими. Шпалери з плівковим покриттям мають високу вологостійкість і стійкістю до миючих розчинів, виготовляють шляхом нанесення фону і друкарського малюнка барвистими складами, що містять як пігмент металеву пудру (алюмінієву, бронзову) натурального кольору або попередньо пофарбовану.

 Велюрові шпалери – це особливий вид шпалер. Це паперові полотна, на які спочатку наноситься малюнок, а потім велюрові ворсинки. У результаті утворюється м’яка оксамитова поверхню.

 5Лінкруст є різновидом шпалер цінних видів. Він має паперову основу, але на відміну від звичайних шпалер покривається тонким шаром суміші лоноксінової, хлорвінілової та інших мастик з деревної борошном або іншими наповнювачами. Еластична поверхня дозволяє видавлювати різноманітні візерунки та орнаменти. Ці шпалери мають тривалий термін служби, можуть забарвлюватися масляною і емалевими фарбами, що дозволяє легко підтримувати чистоту поверхні. Застосовуються для високоякісної внутрішньої обробки.

 Джутові шпалери з льняним переплетенням бувають різного кольору і продаються в рулонах. З ними легко працювати, так як вони наклеєні на паперову основу. Можна оббити стіни і звичайним джутом, як це роблять драпірувальники.

 Шпалери на основі серп’янки

 6Шпалери на основі серп’янки – новий для вітчизняних будівельників матеріал, який завойовує все більшу популярність. Це рулонний матеріал, що складається з двох шарів. Основу складає неткане целюлозне полотно. На нього наносять оздоблювальний шар спіненої целлюлози.Новий матеріал має ряд істотних переваг. За допомогою оздоблюючого шару спіненої целюлози отримують більше 60 видів малюнків і фактур, що імітують великі і дрібні структурні штукатурки. Технологія дозволяє створювати не тільки покриття для основної площі стіни, але і оздоблюючі елементи: верхні і нижні бордюри.

 Натуральний колір шпалер білий. Покриття можна фарбувати дисперсійними, латексними і акриловими фарбами. Це дозволяє реалізувати традиційні і ультрамодні рішення інтер’єрів в приміщеннях різного функціонального призначення, а також істотно збільшити зносостійкість покриттів.

 Матеріал володіє паропроникністю, що дозволяє обклеєним поверхням «дихати». При цьому міцність шпалер істотно вище, ніж, наприклад, звичайних паперових. Смуги шпалер не розтягуються в процесі роботи, не “сідають” при висиханні клею, що не перекручуються.

 Склошпалери

 Широке застосування знайшли спеціальні шпалери – склошпалери, які після наклеювання можна фарбувати дисперсійними, акриловими, латексними фарбами або поліуретановими лакофарбами. Основу матеріалу складає ткане полотно зі спеціальних скляних волокон. Полотно може мати різні малюнки. Сировина для виробництва склошпалер – мінеральні, екологічно чисті матеріали, тому відсутнє середовище для мікроорганізмів. Склошпалери мають високу пожежобезпечність, паропроникність, водонепроникність, луго – і кислотостійкість.

 7Склошпалери зазвичай поставляють в рулонах шириною 1 м. Площа рулону до 50 м2. Шпалери можна наклеювати на очищені від пилу та інших забруднень бетонні і цегляні поверхні, гіпсокартон і ДСП (ДВП), дерев’яні та металеві основи. Дотримуючись деяких простих правил, за допомогою склошпалер можна, наприклад, в будівлях старої споруди досягти структурної і колірної уніфікації поверхонь, надати приміщень сучасний естетичний вигляд. Для будівельників важливою якістю склошпалер є можливість приховувати невеликі тріщини, русти, шви між панелями, отримуючи ідеально рівну структуровану поверхню, готову для подальшої обробки. Застосовують ці шпалери в житлових приміщеннях, офісах, готелях, медичних установах, так як вони сприяють збереженню мікроклімату в приміщенні.

 Інші декоративні покриття

 Коркові шпалери на основі кори коркового дуба виготовляються гарячим пресуванням, при цьому з пробки виділяються речовина, що клеїться. Таким чином, пробка як би сама себе клеїть. Коркові шпалери володіють антибактеріальними і тепло-, звукоізоляційними властивостями.

 Шпалери на основі деревного шпону виготовляються нанесенням на спеціальний щільний папір шпону з цінних порід деревини (товщиною 0,1 мм). Продаються у вигляді полотна шириною 50-70 см. Такі шпалери створюють відчуття тепла, вони не такі дорогі, як оббивка дерев’яними панелями. Натуральні «фанерні» шпалери не слід плутати з пластиковими шпалерами «під дерево».

 Металеві шпалери – ще один представник неосяжного світу шпалер. Їх виготовляють, покриваючи паперову основу тонким шаром фольги, після чого на поверхню шпалер наносять тиснення або малюнок. «Металева» поверхня цих шпалер зносостійка і добре миється, а для їх наклеювання необхідний особливий дисперсійний клей.

 Килимові шпалери («тафтінг-шпалери») зроблені з 100% -вого синтетичного волокна, нечутливі до вологості і відносно вогнестійкі. Вони приклеюються звичайним шпалерним клеєм. Килимові шпалери з пришитим ворсом («тафтінг-шпалери») і ворсисті шпалери на тканинній основі – хороше декоративне оздоблення, здатне поглинати звук і зберігати тепло.

8 Изоплен – оздоблюючий полівінілхлоридний плівковий матеріал на паперовій основі, що застосовується для обробки стін, де не відзначається різких коливань температур і зберігається нормальна вологість. Изоплен випускається багатобарвним та одноколірним, з тисненням або друкованим малюнком. В рулонах 10 і 12 м, шириною від 500 до 1200 мм. Полівінілхлоридна плівка використовується в якості декоративного покриття для стін, панелей, вбудованих меблів в приміщеннях з підвищеною гігієнічними вимогами, а також для обробки дверей. Матеріал буває різних видів: непрозорий, пофарбований по всій товщині, гладкий, рифлений або з друкованим малюнком, у рулонах завдовжки 12 і 30 м, шириною від 500 до 750 мм.

 Винилісшкіра – штучна шкіра на тканинній основі з полівінілхлоридним пористим покриттям. Висока еластичність, повітропровідність, морозостійкість роблять цей матеріал незамінним для оздоблення стін і оббивки утеплених дверей. Повінол – декоративно-оздоблювальний, водонепроникний, негорючий, нелипкий матеріал без запаху, який складається з бавовняної тканинної основи і склотканини з одностороннім полівінілхлоридним покриттям. Випускаються марки ПА і ПА-1 призначені для декоративного оздоблення стін і стель. Крім шпалер, для оздоблювальних робіт застосовуються декоративні матеріали – бордюри і фризи, що представляють собою смуги паперу, уздовж яких нанесені малюнки. Бордюри завдовжки 25 м випускають в бобінах шириною 15-160 мм. Фризи випускають в рулонах шириною 240, 290, 480 мм, довжиною 12 м. Бордюри і фризи шпалер застосовують в основному для обклеювання верхнього обріза.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>