Стелі

стеліНа стелі ми деколи зупиняємо погляд, прокидаючись вранці. Зі стелі ллється світло люстри або вбудованих світильників. Від відтінків обробки стелі, яка простягається над головою багато років, нерідко залежить наш настрій. А тому, вибираючи нову стелю в своєму житлі, бажано вивчити наявний досвід і ознайомитися з порадами фахівців.

 Рідко коли стеля тепер «просто побілена» водоемульсійною фарбою. Хоча іноді варіант «простенько, без надмірностей» більш доречний в інтер’єрі, ніж надмірні вишукування. Зокрема, на думку експертів, відносну суворість припускає стиль кантрі, коли стіни і стелі фарбують у однотонний, як правило, в білий колір. Стиль кантрі нерідко посилюють «несучими» дерев’яними балками, котрі нібито підпирають стелю і стіни – у стилі якоїсь сільської хати «з Європи».

 Підвісні стелі

  стелі2В останні роки багаторівневі стелі все більше завойовують будинки, квартири і серця українських громадян. І хоча справу трохи пригальмувала криза, тяга до «легких» стель, м’якому, захованого «під навіс» висвітленню все одно не слабшає. Які цікаві форми і вигини, який політ дизайнерської думки втілений в другому або третьому рівні підвісної стелі! Але такі вишукані речі не для «хрущовок». На думку експертів, для хорошої багаторівневої стелі потрібна початкова висота приміщення не менше трьох метрів. А інакше висока людина може зачепитися за нижній рівень головою …

 Для того щоб змонтувати підвісну стелю, наприклад з плит гіпсокартону, необхідно надійно закріпити до перекриття підвісну систему. Вона може бути однорівневою або багаторівневою, залежно від проекту. Багаторівневу підвісну систему облаштовують з таким розрахунком, щоб на неї можна було закріпити плити в кілька «ступенів», і щоб кожен нижній шар кілька відступав від попереднього. Причому гіпсокартонний край кожного рівня не обов’язково робити рівним. Він може мати овальний, округлий або зовсім неординарний вигин.

 Однорівневі підвісні системи досить прості. Наприклад, одна з конструкцій – така. До перекриття рівномірно по всій площі кріплять підвіси, а по периметру – направляючі профілі. Потім до несучих конструкцій, рівномірно розподіленим по всій площі, хрест-навхрест кріплять стельові профілі. У місцях перетинань, з метою надання жорсткості конструкції, за допомогою з’єднувачів профілі скріпляють між собою. Після того, як встановлено надійний каркас, що представляє собою ґратчасту конструкцію з профілів, до нього кріплять гіпсокартонні плити.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Дещо складніше виглядають конструкції багаторівневих підвісів. Зокрема, можлива така: підвісну систему монтують із стоєчних підвісів, напрявляючих профілів і кутників. Багаторівнева система передбачає ступеневу структуру: самий нижній рівень підвішують на довгих стійках. Чим вище «шар» багаторівневої стелі, тим підвісні стійки коротші. Ступінчастий каркас підвісної системи утворюється завдяки напрявляючих профілів, які за допомогою кутників приєднують до стійок різної довжини.

 Гіпсокартонні плити зазвичай кріплять до ступінчастої основи з таким розрахунком, щоб був деякий виступ гіпсокартону від ступеневго каркаса (хоча можлива і «просто ступінчаста» багаторівнева стеля). При цьому виступ плити нижчого «шару» не повинен повністю перекривати виступ вищого рівня підвісної стелі. (Тут мова про стелі з трьома і більше рівнями, хоча останні зустрічаються нечасто). Виняток становлять випадки, коли, наприклад, задумані хвилясті краї стельових рівнів: хвилеподібні виступи нижнього рівня можуть чергуватися з «хвилями» верхнього «шару».

 стелі4Зрозуміло, на готовій стелі не видна підвісна система. У закінченому вигляді багаторівнева стеля (всі її рівні, що виступають один над іншим) як би парять у повітрі. Особливо гармонійний ефект виходить, коли освітлення монтують «між стелями». Так зазвичай і роблять. А тому при будівництві підвісної системи необхідно змонтувати електричну «начинку» стелі. Тобто прокласти дроти до світильників, які потім будуть вмонтовані в конструкцію.

 Експерти рекомендують акуратно поводитися з гіпсокартонними плитами, і не ставити їх «на ребро». Якщо на краях плит з’являться відколи, то їх важче буде підганяти один до одного. Встановлюючи гіпсокартон на підвісній системі, краї плит зістиковують між собою. Шви замазують шпаклівкою, зашліфовують. Іноді для надійності в стики кладуть спеціальні прокладки, після чого шви знову шпаклюють. Гіпсокартонну багаторівневу стелю фарбують – в один або кілька кольорів. Зазвичай, коли є бажання використовувати кілька кольорів, вибирають кольори-«компаньйони», частіше – ніжних відтінків. Експерти підкреслюють, від надійності, від якості установки підвісної системи залежить довговічність стелі. Якщо встановлювати плити на хитку конструкцію, то незабаром шви розкрошаться, і на стелі з’являться щілини.

стелі5 Багаторівнева стеля, за оцінками експертів, хороша не тільки оригінальним дизайном. Нерідко різні рівні стелі використовують для того, щоб оптично відокремити одну частину приміщення від іншої. Наприклад, подіум або барну стійку за допомогою різнорівневої стелі можна візуально відокремити від залу. Також за допомогою форми стелі можна в офісному приміщенні візуально відокремити стіл менеджера від місця для відвідувачів.

 Але бувають і більш прозаїчні мотиви для установки багаторівневої стелі. Деякі солідні навіть респектабельні приміщення облаштовують на площах, через які проходять вентиляційні короби. Як відомо, вентиляційна система повинна строго відповідати проекту, а тому короби не можна прибрати зовсім, або пересунути в сторону. Якщо висота приміщення не дуже велика, недоцільно занижувати стелю всієї кімнати заради одного або декількох коробів, особливо якщо вони проходять уздовж стін. У цьому випадку можна зробити багаторівневу стелю. Труби будуть прикриті самим нижнім рівнем, а решта «горизонти» розташуються вище.

 Дизайн

стелі6Підвісні стелі можуть бути різних відтінків, проте простежується тенденція. Дуже часто людина, піднімаючи голову, хоче побачити над собою зоряне небо у вечірні години, а вдень – небесний блакитний купол з хмарами. Ці мрії можна втілити в одній і тій самій підвісній стелі, однак для спрощення завдання краще облаштувати «денний» і «нічний» інтер’єр у різних кімнатах. На думку експертів, для стелі можна підібрати матеріали, які в променях сонячного світла будуть виглядати як прозоре блакитне небо. Завдяки оптичному ефекту, що створюється вбудованими світильниками (зазвичай на стелях вони виконують роль зірок), в темний час доби стеля буде виглядати як зоряне нічне небо.

 Нижніми рівнями стелі можна надати вигнуту форму, біло-сірі відтінки, і навіть відповідний рельєф, щоб «небо» над головою було «все в хмарах». Однак, на думку експертів, світлові і зорові ефекти – це скоріше прерогатива натяжних стель (про них – нижче). Підвісні стелі частіше уособлюють деяку солідність і стабільність. Їх нерідко використовують в офісах і інших громадських будівлях, щоб заховати вентиляцію, електрику та іншу інфраструктуру. Залежно від якості матеріалів, дизайнерських підходів, загального інтер’єру приміщення підвісна стеля може виглядати досить респектабельно або «скромненько, але зі смаком». Від невдач теж ніхто не застрахований. Особливо, якщо підвісна система змонтована на швидку руку, або використаний гіпсокартон (або інший матеріал) з найближчого ринку.

 Касетні стелі

стелі7Втім, не кожна підвісна стеля має довільні дизайнерські вигини і кілька рівнів. Наприклад, касетній підвісній стелі властиві чітко позначені форми, що складаються з прямокутників або квадратів, тобто касет. Відповідну форму має підвісна система. Вона складається з направляючих, розташованих паралельно один одному уздовж і впоперек кімнати. Таким чином, поздовжні і поперечні напрявляючі перетинаються під прямим кутом, утворюючи прямокутники або квадрати.

 Ось ці фігури, кажучи спрощено, являють собою «рамки для панелей», які однією стороною закріплені до стелі, а інший утримують вставлені в них панелі. Зрозуміло, принцип кріплення насправді складніше, ніж даний опис – напрямні в місцях перетинів проходять як би «один через одного». Є різні види касетних підвісних систем з різними конструктивними особливостями. Зокрема, підвісні системи бувають з відкритим і прихованим монтажем. У першому випадку направляючі, тобто «рамки для панелей», видно, а в другому випадку – заховані під панелі. Касетні стелі роблять зі сталі, алюмінію та інших матеріалів.

 За оцінками експертів, касетні стелі дуже поширені в громадських місцях: в офісних приміщеннях, магазинах, об’єктах громадського харчування, басейнах, медичних установах, а також в квартирах. Особливо доречна непромокаюча конструкція в так званій мокрій зоні, наприклад, у ванній кімнаті. Якщо і заллють сусіди зверху, то можна акуратно зняти панелі, просушити стелю і проводку, а потім повернути металеві панелі на свої місця і спокійно плескатися далі.

стелі8 Важлива перевага касетних стель полягає в тому, що ринок пропонує квадратні і прямокутні світильники з флуоресцентними (і не тільки) лампами, що мають форму касети. Таким чином, світильники легко вбудовуються в підвісну стелю, а тому касетна система вирішує, як мінімум, дві проблеми – дизайну стелі і освітлення приміщення. Варто уточнити, що функцій у касетного стелі може бути більше. Чергуючись зі світильниками, в шаховому або іншому порядку, в касетна стеля можна вбудовувати вентиляційні решітки та інші пристосування кліматичної системи. Як сказано вище, за касетною, як і за будь-якою іншою підвісною стелею, зазвичай монтують інженерну інфраструктуру.

 Касетна стеля зручна тим, що вихід «кінцевих пристроїв» назовні більш зручний, ніж в іншій стельовій системі. Саме тому у великих громадських приміщеннях (магазинах, бізнес-центрах) на них високий попит. Великі будівлі не можуть обійтися без потужної вентиляційної системи, системи кондиціонування, а іноді і системи опалення, яка «вдуває» тепло через стелю. В касетні стелі легше вмонтувати елементи систем. А, крім того, можливий досить простий доступ для обслуговування інфраструктури, захованої під панелями.

 Іноді касетні стелі використовують для створення в приміщенні ефекту акустики. Простір за стелею викладають спеціальним матеріалами, зокрема, слісовим покриттям, яке, відбиваючи звук, створює хороший акустичний ефект. Також широко представлені на ринку підвісні стелі з мінераловолокна: їх широко застосовують в громадських приміщеннях. При облаштуванні стельових систем такого типу можна використовувати матеріали, що добре відбивають звук.

 Рейкові стелі

 стелі9 Рейкові стелі являють собою викладені в ряд вузькі довгі панелі. Їх виготовляють з алюмінію або сталі, покривають лаком. За оцінками експертів такі стельові системи зручні в приміщеннях з підвищеною вологістю, або коли є особливі вимоги до гігієни, а, значить, необхідна регулярне вологе прибирання.

 Рейкові стелі настільки ж зручні для приховування комунікацій, як і касетні стелі, також характерний відносно простий доступ до інженерної начинки. Підвісна система являє собою несучі шини або профілі, зі спеціальними пазами, в які надійно вставляються панелі. Їх нескладно зняти, коли є необхідність підібратися до комунікацій. Шини, в свою чергу, за допомогою підвісів кріпляться до стельового перекриття паралельно один одному. По периметру приміщення монтують пристінний кутник (карниз).

 Рейкові системи бувають відкритого і закритого типу. Для систем відкритого типу застосовують спеціальні міжреєчні вставки, якими заповнюють проміжки між панелями. Вставки можуть відрізнятися за кольором від панелей. Рейкові стелі закритого типу зроблені таким чином, що у вставках немає потреби – прорізи закривають спеціальні конструктивні елементи панелей.

 Вітражні стелі

  стелі10Вітражні підвісні стелі являють собою конструкцію зі скляних плит та металевої підвісної системи. Вітражне або художнє скло, як правило, вбудовують в рамки або в інші пристосування, що є елементами підвісної системи. Вітраж і художнє скло – дуже важкі матеріали, тому металеву основу необхідно дуже надійно закріплювати. Вітражна стеля не потребує додаткових зовнішніх світильників, оскільки передбачає освітлення (вельми оригінальне) через скло. Вітражами часто прикрашають не всю стелю. Дуже ефектно виглядають на підвісній стелі вітражні вставки, в поєднанні з іншими матеріалами, що гармонують за кольором і фактурою.

 Натяжні стелі

Вельми оригінальний інтер’єр можна створити в приміщенні, встановивши натяжні стелі. Дизайнери кроять натяжні стелі з ПВХ-плівки, поліестеру, поліефірної тканини та інших матеріалів, ніби кравці одяг, тому тут є дуже широке поле для експерименту. Можливо не тільки комбінування квітів і форми дворівневого стелі, але також нанесення на «стельовий матеріал» бажаного малюнка. Навіть «зоряне небо» на натяжних стелях «переросло» звичайні світильники: за бажанням замовника воно може засяяти діодними, оптоволоконними та іншими системами, створюючи прекрасні оптичні ефекти.

 стелі11Найбільш дорогою і якісною натяжною стелею вважається безшовна. Принцип облаштування стелі такий: матеріал натягують на каркас і закріплюють за допомогою спеціальних систем. Однак площа приміщення може бути більшою, ніж ширина рулонів, в яких випускають багато «стельові» матеріали, наприклад, ПВХ-плівку. Якщо ширина кімнати три метри (а менша буває тільки у ванній або на кухні), а рулон має двометрову ширину, то безшовна стеля з такого рулону не вийде. Втім, при вмілому підході стелю зі швами теж не варто скидати з рахунків. За оцінками експертів, якісно спаяний шов майже не видно, до того ж шви можна задекорувати оригінальними планками, світильниками або іншими аксесуарами.

 Дорогі імпортні матеріали зазвичай випускають «більш широких розмірів». Імпортні безшовні стелі, як правило, більш якісні і ефектні, але й коштують дорожче. Заслуговують на увагу дворівневі натяжні стелі. Форма кожного рівня може бути різною, але, за оцінками експертів, дизайнери віддають перевагу овальному «внутрішньому» рівню стелі, розташованому в середині приміщення. Для виготовлення такої стелі матеріал натягують на каркас у формі овалу. А «зовнішній» рівень (який по периферії кімнати знаходиться вище або нижче «внутрішнього» рівня стелі) також натягнутий на каркас, що має в середині відповідну виїмку у формі овалу.

 Одне з важливих переваг натяжних стель полягає в тому, що у замовника є великий вибір. Сучасні технології дозволяють не тільки наносити на полотно елементи малюнків, але також відтворювати фотографії. Виходить, відкрив вранці очі, глянув на стелю, і «опинився» в улюбленому куточку Парижа або Мілана. Теоретично, можна відтворити навіть фотографії виду з вікна «бабусиного будиночка в селі», і вивісити на стелі пейзаж в «повний зріст». Вийде ексклюзивний варіант, але головне, мила серцю картинка, потрапляючи в поле зору, напевно поліпшить настрій.

 стелі12Є багато пропозицій із зображенням пам’яток: на стельових покриттях представлені репродукції знаменитих картин, дизайнерські композиції, прекрасні краєвиди. Однак, незважаючи на величезні можливості, люди в більшості своїй консервативні, а тому надають перевагу стелі з гладкою (часто з блискучою) поверхнею, яка гармонує з внутрішньою обробкою приміщення. Також, за оцінками експертів, гарним попитом користується блакитне небо в хмарах і малюнки (іноді орнаменти, графіка), які поєднуються з обробкою стін.

 Експерти вважають, що за критеріями ціна – якість – зручність в експлуатації натяжні стелі найкращим чином підходять для житлових приміщень. Багато хто добре собі уявляють, що означає зробити дорогий ремонт, а потім «отримати» потьоки від сусідів, або «від дірявого даху», якщо квартира знаходиться на останньому поверсі. Зрозуміло, що основний удар припаде на стелю: стіни ще можна якось відремонтувати своїми руками, особливо якщо вони обклеєні шпалерами, і один – два рулони розсудливо залишені про запас.

 Натяжні стелі гарні тим (і в цьому їх перевага перед стелями з гіпсокартону, і перед звичайними пофарбованими або обклеєними стелями), що якість матеріалу і конструкція стелі як би передбачають можливість протікання. Ринок пропонує великий асортимент непромокаючого матеріалу для стельових покриттів, який не страждає від контакту з водою. В результаті протікання, волога «калюжею» скупчується на невидимій оку стороні натяжної стелі, після чого воду можна злити, акуратно «відкоркувавши» невелику частину покриття. Правда далеко не будь-яка підвісна система дозволяє знімати частину стелі і легко одягати назад на каркас. У деяких випадках краще почекати поки «калюжа» висохне сама. Головне, щоб якість матеріалу дозволяла пережити «потоп».

 Недоліки натяжних стель

OLYMPUS DIGITAL CAMERAЗа оцінками експертів, найбільш залежними від людського фактора можна назвати саме натяжні стелі. Багато підвісів являють собою каркас, на який матеріал кріпиться за допомогою гарпунної системи. Гарпун приварюють до полотна у виробничих умовах, а значить, замірщики повинні дуже ретельно виміряти довжину кожної стіни, врахувати всі виступи, ніші, можливі похибки. Монтажники привезуть до замовника вже готову стелю, і якщо гарпун помилково приварили не в тому місці, то ідеально рівної поверхні не вийде. По кутах можна отримати «гармошку». Особливо схильні до такої проблеми вітчизняні матеріали, з яких роблять недорогі шовні стелі. Втім, є й більш маневрені підвісні системи, що дозволяють компенсувати початкову похибку.

 Експерти попереджають, що через гарний передкризовий попит на натяжні стелі з’явилися фірми, які несумлінно виконують роботу. Проблема в тому, що бізнесмени, намагаючись створити кваліфіковані монтажні бригади, переманювали фахівців один у одного. Але асів на всіх не вистачило (адже тут потрібен особливий окомір і навички «закрійника»), а тому кваліфікація деяких монтажників залишала бажати кращого. Зустрічалися і відверті халтурщики. Правда, криза внесла корективи. Попит упав, відбувся природний відбір. Але зараз знову намітилося пожвавлення ринку …

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>