Типи стабілізаторів напруги

Типи стабілізаторів напруги

Ми живемо в час коли людину оточує велика кількість різної електротехніки, для нормальної роботи котрої потрібна постійна напруга без стрибків і перепадів. Вирішити цю проблему нам допомагають стабілізатори напруги – пристрої, які забезпечать нормальну роботу нашої техніки, а це значить, що прослужить вона довше. Ця стаття допоможе вам розібратись які бувають стабілізатори і в чому їх відмінності і відповідно зробити правильний вибір.   

1. типи стабілЕлектромеханічні стабілізатори напруги (ще їх називають сервопривідними і електродинамічними стабілізаторами) представляють собою систему що складається з автотрансформатора, серводвигуна і системою (блоком) управління серводвигуном. Його принцип роботи схожий з принципом роботи ЛАТРа з тим доповненням, що переміщення повзунка виконує серводвигун. Дані стабілізатори безперервно контролюють вихідну напругу. Розглянемо переваги даних стабілізаторів. Він не вносить спотворень у форму вихідної напруги. Точність вихідної напруги становить найчастіше менше 5% (як правило, близько 3%). Регулювання вихідної напруги є плавною. Але вони мають суттєві недоліки. Час реакції становить близько 1 секунди на 10% напруги, що коректується. Це означає, що при зміні вхідної напруги, відмінної від номінальної, час, через який на виході буде номінальна, може складати до 3 секунд – при сильних стрибках наприклад під час роботи зварювального апарату. Дані стабілізатори мають постійний механічний щітковий контакт, що призводить при постійній експлуатації до зносу щіток, що призводить потім до іскріння, поганого контакту. При роботі під час стабілізації чується характерний звук. Враховуючи все вищесказане можна зробити висновки, що даний тип стабілізаторів можна експлуатувати в тому випадку, якщо в мережі немає стрибків напруги, а зміна вхідного напруги відбувається плавно або стабільно завищено / занижено. У разі сильних короткочасних стрибків напруги, наприклад під час роботи зварювального апарату, стабілізатор не зможе підтримати номінальну напругу. Але як показує практика, що в наших мережах часті стрибки напруги звичайна справа так що можна зробити висновок, що даний тип стабілізаторів часто не підходить для наших споживачів.

 2. типи стабіл2Релейні стабілізатори напруги відносяться до автотрансформаторних стабілізаторів. Принцип регулювання напруги – ступінчастий, шляхом перемикання обмоток силового автотрансформатора за допомогою силових електромеханічних реле. Це означає, що зміна (підвищення або пониження) напруги на виході йде паралельно зміні (підвищення або зниження) на вході стабілізатора. Переваги даного типу стабілізатора. Точність вихідної напруги такого стабілізатора складає 10%. Діапазон вхідної напруги становить порядку 145- 285 В. Також він не вносить не яких змін (перекручувань) в форму вихідної напруги. Час реакції на зміну вхідної напруги становить близько 30мс. Навіть при сильних і частих стрибках (під час роботи зварювального автотрансформатора) час реакції буде в рази менше ніж у електромеханічного стабілізатора. Не вимагає технічного обслуговування. До недоліків даного виду стабілізаторів можна віднести те що реле з часом зношується. Знос сильно залежить в першу чергу від інтенсивності перепадів напруги. Ряд потужності таких стабілізаторів обмежений через габарити реле і струму, що комутується. Також чутні перемикання реле. На великих срумах можливо “залипання” реле. Але не дивлячись на недоліки можна зробити висновок, що даний тип стабілізаторів повністю підходить для наших мереж і споживачів за винятком обладнання для якого потрібна висока точність напруги.

 3.типи стабіл3 Семисторні стабілізатори напруги за принципом роботи аналогічні релейним. У них замість реле стоять силові ключі – семистори. Переваги – висока швидкість реакції на вхідну напругу 20 мс, немає змін вихідної форми напруги, перемикання ступенів відбувається практично безшумно, широкий ряд потужностей і відносно не великі габарити, гарантія на такого типу стабілізатори як правило вище (3-5 років) і період роботи гарантований виробником як правило складає 10-15 років. Не вимагає технічного обслуговування. Володіють як правило великою перевантажувальною здатністю. Точність таких стабілізаторів (залежно від числа ключів) може досягати до 0,5-0,7%, що підходить до дуже вибагливих по напрузі навантажень. До недоліків можна віднести ціну таких стабілізаторів. Вона вища ніж у таких самих за потужністю релейних або сервопривідних, через високу вартість силових ключів. Але вони, як правило, підходять в 95% випадках під наші мережі.

 4. типи стабіл4Перетворювачі напруги типу онлайн або подвійного перетворення – в цих пристроях змінний струм через інвертор перетворюється в постійний, а потім формує форму, частоту і амплітуду вихідної напруги. Як правило, у таких стабілізаторах напруги дуже широкий діапазон вхідних напруг (є моделі з діапазоном від 100 до 400 В), форма синусоїди на виході не залежить від форми напруги на вході. Тобто він бере з мережі напругу з перекрученою синусоїдою, а на виході дає високоякісну синусоїду. Недолік пристроїв – відносно висока вартість. Деякі онлайнові стабілізатори, суміщаються з джерелами безперебійного живлення (UPS) – до них додатково підключається акумулятор і при зникненні напруги в мережі вбудований інвертор (перетворювач з 12, 24, 36 і т.д. кратно 12 В постійного струму в 220 В 50 Гц) продовжує постачати в підключене устаткування електроенергією. Дані прилади найкращі для живлення не тільки газових котлів, охоронних систем та домашньої автоматики, але і всього будинку в цілому, оскільки кожен споживач отримує якісне живлення, що істотно продовжує його термін експлуатації. Точність вихідної напруги такого стабілізатора доходить до 0,5%, а ККД (коефіцієнт корисної дії) до 96%. Даний стабілізатор підходить для всіх типів споживачів і електричних мереж.

 5. Стабілізатори напруги с (ШІМ) широтно-імпульсною модуляцією – новий клас стабілізаторів напруги. Прилад працює шляхом порівняння вхідного напруги з еталонним і, при необхідності, коригує амплітуду і форму синусоїди. Таким чином, ШІМ стабілізатор напруги дуже схожий на онлайнові стабілізатори напруги. Відзначимо основні переваги: висока точність (до 1%), практично миттєва швидкодія – стабілізатор напруги якісно “відпрацьовує” часті і великі стрибки напруги, зварювальні роботи на лінії – електролампочки не будуть мигати. Недоліки – низький поріг верхнього вхідного напруги (до 245 В) і висока ціна. Даний стабілізатор підходить для всіх типів споживачів і електричних мереж.

 6. Також існують інші типи стабілізаторів – стабілізатори напруги з підмагнічуванням, стабілізатори напруги з фазовим регулюванням, стабілізатори напруги з дискретним високочастотним регулюванням, і ін. Але вони широкого розповсюдження на ринку не отримали.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>