Види лаків

Види лаків

1В даний час деревина є одним з найбільш популярних матеріалів для внутрішньої і зовнішньої обробки приміщень. Однак несприятливі кліматичні умови, сильне ультрафіолетове випромінювання, різні гриби, мікроорганізми, комахи, механічні пошкодження – все це впливає на експлуатаційні властивості деревини. Тому дерево потребує якісного захисту та оброблення спеціальними засобами, такими як різні просочення, ґрунтовки і лаки. Окреме місце в списку засобів для обробки деревини займають лаки – речовини, що утворюють на поверхні при висиханні тверду прозору захисну плівку. Вони застосовуються тоді, коли необхідно отримати прозоре покриття, зберегти естетичні властивості дерева і захистити його від впливу зовнішніх факторів. У більшості випадків лак є фінішним шаром в багатошаровій системі покриття. За місцем застосування виділяють чотири основні групи лаків: – паркетні лаки; – лаки для декоративного оздоблення; – «човнові» лаки; – меблеві лаки.

 2Паркетні лаки є основною і, мабуть, найбільшою групою. Останнім часом для обробки підлог все частіше використовують однокомпонентні алкідно-поліуретанові і акрилатно-поліуретанові лаки, які також можна застосовувати для покриття дверей, меблів та інших виробів з дерева. Лаки для декоративного оздоблення мають широкий асортимент і спектр застосування як для внутрішньої, так і для зовнішньої обробки. «Човнові» лаки створювалися спеціально для плавучих засобів, чим обумовлена їх висока стійкість до перепадів температур, підвищеної вологості, впливу агресивних середовищ і т.д. Ці лаки в основному застосовуються для зовнішньої обробки, а також для обробки виробів, що знаходяться поза приміщенням, наприклад, таких, як садові меблі. Меблеві лаки в даний час, так само як і всі інші групи лаків, часто застосовуються не тільки для обробки меблів, але і для покриття підлог та інших дерев’яних поверхонь. Ще одним критерієм вибору лаку є його блиск. Залежно від зміни яскравості світлового потоку, відбитого від поверхні, розрізняють лаки високоглянцеві, глянцеві, напівглянцеві, матові і напівматові. Вимірюється цей коефіцієнт у відсотках за допомогою спеціального приладу. Так, наприклад, ступінь блиску глянцевих лаків складає приблизно 80-90%, напівглянцевих – близько 40-50%, напівматових 10-15%. Лаки також діляться на групи залежно від їх складу.

 Алкідні.

3 Лаки виробляються на основі алкідних смол і органічних розчинників. Ці лаки застосовують як для внутрішньої, так і для зовнішньої обробки, але є також і універсальні. У алкідних лаків високі показники міцності і вологостійкості. Єдиним їх недоліком можна вважати досить тривалий період висихання (близько 72 годин). Для скорочення цього терміну деякі виробники додають в лак спеціальний затверджувач, який скорочує період кристалізації до 24 годин. Наносяться алкідні лаки за допомогою кисті або валика. Можливо також нанесення методом розпилення.

 Масляні.

 Основними компонентами масляних лаків є рослинні масла, смоли (природного та синтетичного походження), а також органічні розчинники. В основному ця група застосовується для первинного покриття поверхонь з дерева. Після висихання ці лаки утворюють тверду прозору плівку, колірна гамма якої, залежно від компонентів лаку, може коливатися від світло-жовтого до темно-коричневого. Період висихання в середньому становить від декількох годин до декількох діб, залежно від атмосферних умов.

 Нітролаки.

 4Лаки являють собою розчини лакового коллоксиліна різних марок, смол і пластифікаторів в суміші летких органічних розчинників. Застосовуються для внутрішніх оздоблювальних робіт нітролаки мають ряд переваг: невисока ціна, скорочений час висихання (кілька годин), досить висока міцність. Однак нітролаки шкідливі для здоров’я людини, оскільки виготовляються на основі токсичних розчинників. Працювати з ними слід в респіраторі. Деякі види нітролаків містять в собі алкідні смоли, що покращує їх вологостійкість.

 Акрилові (на водній основі).

 Цей вид лаків вважається найбільш екологічно чистим. Вони не горючі, що виводить їх у розряд пожежобезпечних. Так як основою є вода, їх використання можливе переважно для внутрішніх оздоблювальних робіт. Акрилові лаки мають досить високі показники міцності і еластичності, а також не «підпалюють» деревину, зберігаючи її первинний колір і природну фактуру. Недоліком акрилових лаків є їх залежність від мікроклімату приміщення, в якому проводяться роботи. Для нормальної кристалізації необхідно, щоб вологість була не менше 50%, а це часто важко забезпечити, особливо в зимовий період. Існують також двокомпонентні акрилові лаки – другим компонентом є затверджувач, додавання якого покращує опір механічним навантаженням, а також зменшує період висихання. Нанесення акрилового лаку здійснюється спеціальними валиками.

 Епоксидні.

 Burj_Parkett_2.jpgЛаки в основному виробляються двокомпонентними. Вони мають високу водонепроникність, міцність, стійкість як до механічних, так і до хімічних впливів. Період їх висихання не перевищує 12 годин. Ці лаки мають досить великий спектр застосування, для внутрішніх і зовнішніх робіт.

 Поліуретанові.

 Мабуть, ця група лаків є чи не найпопулярнішою. Поліуретанові лаки відрізняються високою міцністю, стійкістю до стирання, механічних і хімічних впливів. Асортимент поліуретанових лаків досить широкий, і не тільки за кількістю виробників, але і по сфері використання – від покриття музичних інструментів до паркетних підлог.

 6Як випливає з усього вищесказаного, асортимент лаків досить широкий і різноманітний. В даний час на ринку представлені лаки різних виробників – як зарубіжних, так і вітчизняних. На закінчення хотілося б відзначити, що тільки при правильному поєднанні компонентів покриття, при багатошаровому покритті (шпаклівки, ґрунтовки та інш.) можна домогтися бажаного результату. Для хорошої адгезії, а також, щоб уникнути появи дефектів покриття (відшарування лаку, тріщини), багато виробників рекомендують використовувати компоненти однієї торгової марки. Та й самі роботи з нанесення краще довірити професіоналам.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>