Як вибрати сходи

Сходи

1Незамінною складовою будинків, що мають кілька рівнів, є сходи. Вони повинні підходити за розміром, формою, вагою і матеріалом будівлі, бути зручними і міцними і мати привабливий зовнішній вигляд. У більшості випадків сходи розміщують в передпокої або холі, іноді й у вітальні. Все залежить від того, скільки корисної площі передбачається для них відвести. Якщо будинок великий, вони можуть стати центральним елементом і нести парадну функцію. Для цих цілей роблять розкриті сходи, у яких перший широкий марш веде до майданчика, від якого в протилежні сторони розходяться два більш вузьких марші. Розміщують її в холі навпроти головного входу.

 Для невеликого будинку кращим рішенням будуть прямі сходи з одним прольотом, розташовані уздовж стіни в передпокої, поворотні, з поворотом на 90 і 180 °, з забіжними сходинами, маршові з елементами гвинтової конструкції. Якщо в передпокої місця мало, сходи розміщують у вітальні. У цьому випадку вибору їх дизайну доведеться приділити особливу увагу – вони повинні відповідати зовні стилістиці приміщення, гармоніювати з навколишніми предметами меблів і декору, адже вітальня є самим презентабельним місцем будинку.

 Вдалим і практичним рішенням вважається розташування сходів уздовж зовнішньої стіни або торцем до неї. У цьому випадку вона може бути освітлена природним світлом через розміщення в стіні вікна.

 Які сходи вибрати

 2За призначенням сходи поділяють на основні та допоміжні. Перші – більш капітальні використовують для постійного сполучення між поверхами, а другі для підйому на горище або спуску в підвал.

 Додаткові сходи

 Як правило, такі сходи займають мінімальну кількість місця і використовуються рідше, ніж основні. За способом кріплення вони бувають вбудованими і приставними, а за конструктивними особливостями – розсувними і складними. 3Складні сходи складаються з декількох секцій, які, накладаючись одна на іншу, збираються до компактної конструкції. Розсувні моделі складаються гармошкою, тому займають менше місця.

 Для виходу на дах використовують спеціальні горищні сходи. У зібраному вигляді вони розташовуються на відкидній кришці люка і забираються всередину короба люка, вмонтованого в стелю. Зазвичай сходи обладнують бічними висувними пристроями, управління якими здійснюється за допомогою жердини з гачком або електроприводом, а щоб не можна було відкрити люк з даху, блокуючим пристроєм.

 З чого складаються сходи

 4Традиційні сходи складаються з основи і сходинок. Додатковими елементами є майданчик між маршами, огорожа. Сходи бувають монолітні і збірні. У монолітних марш – єдиний конструктивний елемент, а функції сходинки і несучих балок злиті водно.

 Збірні сходи складаються з окремих елементів – сходинок, балок, плит та ін. Їх основою можуть служити косоури – несучі похилі балки, на які зверху укладають сходини або тятиви – похилі балки, розташовані збоку від сходинок, торці яких вставляються в балку. Косоур може проходити по центральній лінії або по краях сходинок.

 Сходи можуть і не мати ніяких опор. У цьому випадку мова йде про консольні сходи, у яких торці сходинок закладаються в стіну, або про сходи на бильцях. У останніх сходинки спираються на стрижневі сталеві консолі (бильці), жорстко закріплені в стіну. До переваг консольних сходів можна віднести простоту складання і монтаж, а також те, що сходинки, позбавлені підсходинок, як би парять у повітрі, що робить сходи майже непомітними.

5 Найбільш наочним прикладом збірних сходів є хребтова (модульна) модель. Вона набирається з уніфікованих елементів (ланок), кожна з яких несе сходинку, а разом вони утворюють центральний збірний косоур. Модульні елементи з’єднані шарнірно, завдяки чому сходи можуть змінювати напрямок – переходити з прямолінійних в кручені, себто мати практично будь-яку геометрію.

 Важливо! Необхідно ретельно продумати розташування джерел світла на сходах, щоб вони були добре освітлені. Головне – світло не повинно відблискувати. Також особливо добре повинні бути підсвічені перша і остання сходинки маршу.

 Вага конструкції

6 На етапі проектування розраховуються передбачувані навантаження на місця установки (точки опирання) сходів, тому потрібно знати заздалегідь їх вагу, яка залежить від типу, розміру і матеріалу виготовлення. Більшість дерев’яних і металевих сходів важать від 150 до 350 кг. Якщо в будинку залізобетонні перекриття, то особливих проблем для установки, наприклад, одномаршових сходів, які, як правило, кріплять до перекриття, не виникне. Залежно від конструкції будівлі вони витримують навантаження 500-1000 кг / м².

 7У будинках з дерев’яними перекриттями місця кріплення сходів іноді доводиться додатково зміцнювати балками або ставити додаткову конструкцію, за допомогою якої навантаження буде рівномірно розподілятися на велику площу. Там, де виникають проблеми кріплення до перекриття, можна встановити консольні сходи, тому що у  них сходинки жорстко закладаються в стіни. Правда, в цьому випадку стіни повинні бути міцними, краще несучими. Якщо виникають проблеми кріплення до перекриття і стін, використовують марш на косоурі шарнірного типу, оскільки монтаж модульних сходів передбачає опору тільки в підлогу в декількох місцях.

8 Значне навантаження на перекриття створюють гвинтові сходи, адже їх несучим елементом є центральний стовп, на який кріпляться сходини. Тому якщо будинок дерев’яний, опору встановлюють над балкою або поблизу від неї.

 Маршові сходи

 Вони можуть бути прямими, поворотними (з поворотом на 45, 90, 180, 360 °) і криволінійної конфігурації. Прямі сходи найбільш безпечні в експлуатації, а також відносно прості у виготовленні. Г- і П-подібні – економлять простір. Тут проміжні майданчики можна заміняти забіжними сходинами. Такі сходи зазвичай встановлюють уздовж стін, а під ними обладнують комору або підсобні приміщення.

 Зручним вважається марш з кількістю сходин не менше 3 і не більше 18, якщо їх більше, передбачають майданчик. Він може бути квадратної, прямокутної або круглої форми. Його ширина повинна дорівнювати ширині сходового маршу – 90-120 см або бути трохи більшим. В цілях безпеки з боку маршу та майданчика влаштовують огорожу заввишки 90-100 см, а іноді передбачають настінний поручень. Конструкція огороджень не повинна зменшувати ширину маршу.

 9Нормальний ухил сходів становить близько 30-40 °. Чим він менший, тим легше підніматися, але при цьому збільшується довжина маршу і, відповідно, розміри сходової клітки. Тому в індивідуальних будинках часто встановлюють більш круті сходи, що займають менше місця. При цьому відстань між сходиною і стелею при ухилі 30-45 ° повинно бути 220-230 см. Оптимальний розмір горизонтальної площини сходини  - 25-30 см, а вертикальній площині між двома сходинками (підсходинка) – 15-17 см.

 Гвинтові сходи

10 У разі якщо не вистачає площі для установки маршових сходів або коли з яких-небудь технічних причин використовувати її не можна, наприклад в реконструйованому будинку, встановлюють гвинтові. Вони вважаються менш зручними в експлуатації, особливо для літніх людей, дітей і для перенесення меблів. Спуск по них потребує уваги та обережності. Також змінна ширина сходинок ускладнює рух, особливо, коли нею користуються кілька людей одночасно. Тому гвинтові сходи зазвичай встановлюють на додаток до основної. До їх переваг можна віднести привабливий зовнішній вигляд, компактність і те, що їх можна встановити в будь-якому місці приміщення.

 11Гвинтові сходи являють собою вертикальний опорний стояк, з розташованими навколо нього по спіралі сходинами. Деякі конструкції замість центральної опори можуть мати посередині круглу шахту. Найбільш зручною вважається гвинтові сходи діаметром 220 см і з кутом повороту ступенів 22-23 °. Ширина ступені з боку опори повинна бути мінімум 100 мм, по центру – не менше 200-250 мм, в найширшій частині – не більше 400 мм, висота сходинок – 18-20 см.

 Основні матеріали

 Сходи виготовляють з дерева, залізобетону, металу, каменю, а також з їх комбінацій. На вибір матеріалу впливає його вартість, вага, експлуатаційні характеристики, стиль і оформлення інтер’єру.

 12Дерево – самий затребуваний матеріал в заміських будинках і дачних будівлях. Дерев’яні сходи встановлюють у будинках, виконаних з цегли, дерева, бетонних блоків. Для виготовлення сходів використовують як тверді породи деревини, наприклад дуб, бук, клен, ясен, так і м’які – сосну, ялину, модрину. Конструкції з твердих порід набагато міцніші і довговічніші, але коштують значно дорожче.

 13Дерев’яні сходи з часом можуть дати усадку. Якщо це станеться, потрібно буде відрегулювати кріпильні з’єднання. Щоб сходи прослужили довго із часом не почали скрипіти і розсихатися, в приміщенні повинна підтримуватися постійна температура + 20-22 ° С і відносна вологість 60-70%. Також потрібно встановити на значній відстані опалювальні прилади і захистити поверхню від попадання прямих сонячних променів.

 З метою протипожежної безпеки в будинках заввишки більше двох поверхів єдині в будинку дерев’яні сходи обов’язково повинні мати металевий косоур і металеві підкладки сходинок.

 Бетон – дозволяє надавати конструкціям сходів, що з нього виконуються будь-яку форму – від класичної до ультрасучасної, а також застосовувати широкий спектр оздоблювальних матеріалів – натуральний камінь, дерево, керамічну плитку та ін.

 20Із залізобетону виконують монолітні і збірні сходи. Вони мають ряд переваг перед дерев’яними або металевими: більш міцні, безшумні, володіють значною жорсткістю, довговічні і вогнестійкі. Кожен сходовий марш зводиться безпосередньо на місці його майбутньої експлуатації. У зв’язку з тим, що у виробничому відношенні опалубка монолітних сходів складна, їх застосовують рідко. Набагато частіше використовують збірні залізобетонні елементи – марші і майданчикові плити, залізобетонні косоури і тятиви з укладеними по ним сходинами, а також сходини, консольно затиснені в стіни. Правда, зведення таких сходів вимагає значних трудовитрат через необхідність застосування підйомних механізмів.

 15Метал – вважається міцним і надійним матеріалом для сходів. Металеві моделі роблять з полірованої нержавіючої сталі, титану, алюмінію, латуні, чавуну. Сталеві сходи мають спрощений дизайн – без будь-яких надмірностей і прикрас. Вони можуть бути облагороджені елементами зі скла, каменю та дерева. Дуже красиві гвинтові конструкції з чавуну з ажурними сходинами і огорожами.

 16Скло – один з найбільш незвичних і авангардних елементів, який використовуються для сходів, а точніше, для сходинок та огорож. Скло надзвичайно красиво виглядає в поєднання з елементами з полірованої нержавіючої сталі і латуні. Незважаючи на ймовірну крихкість і ненадійність, прозорі ступені відрізняються високою міцністю, тому що роблять їх з багатошарового скла «триплекс». Для безпеки пересування по гладкій поверхні на сходинку наносять спеціальні смуги або накладають зверху неслизький матеріал.

 OLYMPUS DIGITAL CAMERAНатуральний камінь (граніт, мармур, онікс і ін.) – Має велику вагу, тому з нього роблять тільки покриття сходинок, балюстраду, а каркас – з металу або залізобетону. Кам’яні сходи виглядають солідно і респектабельно, тому їх дизайн тяжіє до традиційних форм. Для безпеки пересування покриття сходинок роблять з шорсткою фактурою або укладають зверху протислизькі доріжки з вовни, поліаміду, гуми або покривають краї сходинок спеціальною протислизькою стрічкою.

 Питання стилю

 18Те, якими будуть сходи, залежить в першу чергу від планування будинку, стилю інтер’єру, в якому вони повинні бути встановлені, складу сім’ї, способу життя і характеру домочадців. Конструкція, матеріал, колір – все це визначає їх зовнішній вигляд. Будь-який обраний матеріал для обробки огороджень і сходинок повинен поєднуватися з іншими елементами інтер’єру – кольоровим і фактурним рішенням підлогового покриття, стін, стелі, декоративними деталями і аксесуарами.

 Для класичного інтер’єру підійдуть широкі прямі елегантні сходи з тонованого полірованого дерева. Для приміщення, оформленого в стилі кантрі, доречна буде модель з різьбленою ажурною балюстрадою і підсходинками. Гвинтові сходи з полірованого металу і скла стануть логічним доповненням сучасного простору.

 Коли встановлювати сходи

 19Маршові сходи на дерев’яних або металевих косоурах встановлюють на фінальній стадії будівництва, перед початком оздоблювальних робіт. А ось монолітні або із збірних залізобетонних елементів монтують під час проведення основних будівельних робіт. Модульні встановлюють після завершення малярно-штукатурних робіт на готову підлогу з покладеним покриттям підлоги.

 До речі. Сходи цілком або частинами можна вибрати по каталогу або замовити проект і виготовлення фірмі, що спеціалізується на їх виробництві або продажу. Також можна замовити монтаж готових сходів на місці бригаді. Це значно скоротить час на вибір і проектування, а також позбавить від зайвих питань і непорозумінь.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>