Захист будинку

Визначивши найуразливіші місця вашого будинку, ви зможете максимально захистити житло від небажаного проникнення. Питання безпеки будинку слід продумати ще на етапі проектування.

захист Вибираючи проект будинку, ми рідко замислюємося про те, чи легко буде забезпечити його захист від непрошених гостей. Слід визначити, де у нього слабкі місця, що потребують обов’язкового захисту, і скільки грошей потрібно на це витратити. Можливо, простіше скорегувати проект, зробивши в ньому незначні зміни, ніж витрачати гроші на додаткові охоронні пристрої.

 Що значить добре захищений будинок?

 Про надійний захист будинку і майна можна говорити тільки тоді, коли кожне з так званих слабких місць в будинку має відповідний захист. Якщо пропустити хоча б одне з них – залишити незахищеним віконце в підвалі або бічний вхід в гараж – то кошти, вкладені в організацію захисту решти елементів, виявляться неефективними.

Рівень та засоби захисту залежать, насамперед, від ступеня загрози взлому і вартості майна, що охороняється.

Розкішна вілла, що виділяється з оточення, і невеликий будинок вимагають різних способів охорони. Важливо, щоб елементи захисту відповідали способу життя сім’ї та надмірно не ускладнювали щоденну діяльність.

 Якщо вхідні двері приховані рослинністю або не помітна з вулиці, це може послужити приманкою для злодія

Хто допоможе підібрати засоби охорони?

захист2 Зазвичай ми самі підбираємо засоби охорони. Але краще скористатися допомогою фахівців з охоронного агентства або фірми, що пропонує певний вид захисту.

Між тим, завжди варто звернутися за інформацією до міліції. В цьому випадку буде простіше оцінити загрозу злому, проникнення в будинок і вибрати найбільш ефективну систему охорони.

У західних країнах у виборі охоронних систем конкретного будинку велику допомогу надають страхові компанії. Їх рекомендації спираються на глибокий аналіз випадків крадіжок та зломів в різних будинках.

 Якщо потрібно виїхати

 захист3Слід подбати про те, щоб ваша відсутність не була помітною для зловмисника. Можна попросити сусідів, щоб вони виймали пошту з поштової скриньки і прибирали рекламні листівки. Незайвим буде подумати про встановлення електронних реле, які в певний час будуть автоматично включати і вимикати радіо або освітлення в різних приміщеннях, піднімати і опускати ролети, імітуючи вашу присутність

 Які елементи захисту можна вважати кращими?

 Для охорони від злому застосовують механічні та електронні пристрої. Перші з них призначені для обмеження доступу непроханим гостям в будинок або на територію ділянки. Їх завдання – це збільшення часу, необхідного для проникнення на ділянку або в будинок.

Електронні засоби захисту повинні насамперед підняти тривогу (звукова та світлова сигналізація), сповіщаючи про загрозу, і не дозволити зломщику довго і непомітно діяти. Їх функція – сприяти максимально швидкому втручанню охорони або міліції.

Найбільш ефективна охорона – поєднання цих двох типів захисту. При підборі засобів завжди потрібно брати до уваги те, наскільки велика небезпека злому, а також можливість і час для його запобігання. Чим надійніше будуть механічні засоби захисту, тим менше ризик злому і триваліша час, який необхідно для проникнення в житло.

 До будинку простої форми, що має один вхід, добре проглядається з вулиці, важко підібратися непомітно

 Як забезпечити захист хвіртки і в’їзних воріт?

захист5 Щоб ворота і хвіртка не були дуже легкою перешкодою для зловмисника, їх треба оснастити:

• надійними замками – в двохстулкових воротах вони будуть поєднані з ригелем, (зі стрижнем, блокуючим ворота, наприклад в спеціальній бетонній касеті).

Конструкція замка повинна ускладнювати всілякі спроби його розкручування або злому. Краще всього, якщо замок має замінний сердечник і складний для підробки ключ;

• петлями, що не дозволяють зняти хвіртку чи стулку воріт, – від цього їх захищають металева накладка або зривні болти (їх головки відриваються після загвинчування);

• освітленням – воно обов’язково, особливо, якщо хвіртка або ворота погано проглядаються з вулиці (закриті живоплотом або іншою зеленню, заглиблені по відношенню до лінії огорожі). З настанням сутінків освітлення може працювати постійно або включатися, коли хтось опиниться в зоні дії датчика руху.

При високій загрозі злому або нападу варто обладнати в’їзні ворота автоматикою, що дозволяє відкривати і закривати їх за допомогою пульта дистанційного керування.

 Як зробити безпечну огорожу?

 захист4Огорожа території ділянки може бути не дуже високою, але повинна мати правильну конструкцію. Чим далі від людних місць розташований ваш будинок, тим міцнішим, високим і важкодоступним повинен бути паркан (можна додатково застосувати електронні засоби захисту). Огорожа висотою близько 120 см – достатній захист для ділянки, розташованої в щільній забудові і з низьким або середнім ступенем загрози несанкціонованого проникнення. Але за умови, що:

• його елементи не будуть служити «сходами», що допомагає подолати паркан);

• верхній край огорожі утруднить або не дозволить переміщення поверх нього;

• Не буде місць, де можна сховатися, а потім раптово напасти на мешканців будинку (біля хвіртки, кутів огорожі, сміттєвого бака, електричних  або газових щитків), а також місць, які полегшують подолання забору;

• з’єднання елементів огорожі будуть проклепані або зварені, а не скручені болтами.

 Контрольований вхід

 Домофон. Якщо вдень і вночі вхідна хвіртка добре проглядається, досить встановити домофон і організувати управління відкриттям хвіртки і воріт з дому. В районах з високим ризиком крадіжки або нападу рекомендується встановити надійний сертифікований електричний замок, а також уніфон (абонентська трубка), оснащений сигналізацією відкриття воріт. Це дозволить, не виходячи з дому, переконатися, що хвіртка за минулими гостями закрита.

захист6Функції домофона можна налаштувати відповідно до потреб користувачів. Для цього треба вибрати систему, яка обслуговує декілька входів в будинок, додати функцію обслуговування в’їзних воріт, індивідуально визначити час дії ригеля замка, час дзвінка або розмови, а все разом підключити до системи сигналізації. Зручні системи, що дозволяють відкрити хвіртку за допомогою кодового замка або кодового ключа (пластина з вирізами). Але замки з незахищеними від вандалізму замковими свердловинами не витримують жодної критики – панель можна вивести з ладу простим засміченням свердловини. Зараз застосовують більш досконалий ключ «Touch Memory» (у вигляді «таблетки»). Для відкриття дверей досить доторкнутися ключем до зчитувача. Ключ практично не підлягає підробці. Але він має і свої недоліки – зчитувачі можуть бути замазані фарбою, дати збій в роботі через різкий перепад температур або від дії електрошокера.

Відеодомофон. Якщо він оснащений інфрачервоним підсвічуванням, чітку картинку отримаємо навіть без освітлення. Камера відеодомофона може бути прихована в стовпі забору або в поштовій скриньці. При натисканні на кнопку біля хвіртки вона включається автоматично. Багато відеодомофонів дозволяють записувати зображення, так що можна побачити, хто намагався відвідати будинок під час відсутності господарів.

 Якщо територію охороняє собака

 Для захисту території добре мати чотирилапого захисника. Кількість зломів в будинках, що охороняються собаками, значно менше, ніж там, де їх немає. До сторожових пород собак відносяться: ердельтер’єр, боксер, ризеншнауцер, німецька вівчарка, доберман, ротвейлер. Для охорони можна завести і дворнягу, якщо вона володіє сторожовими якостями або сама по собі агресивна. Але самий гарантований захист – це «дует» маленької гавкаючою собачки і великої – сторожової. Великі собаки менш рухливі і не такі чуйні порівняно з маленькими.

Якщо ви маєте намір тримати на території садиби більшу, агресивну собаку, паркан повинен мати висоту мінімум 2 м і стояти на глибокому фундаменті, щоб собака не могла під нього підкопатися. У місцях з незначним рухом паркан може бути гратчастим. Там, де рух інтенсивний, нижня частина огорожі повинна бути глухою, щоб не дратувати собаку. Якщо тварина буде вільно бігати по території, то на видному місці треба розмістити табличку, що попереджає про наявність на території злий собаки, і подбати про те, щоб в момент закривання воріт і хвіртки стороння людина не могла випадково зайти на територію.

 Непроханого гостя виявить камера відеоспостереження

 захист7Локальне телебачення – система спостереження за ділянкою і окремими приміщеннями в будинку за допомогою відеокамер. Воно забезпечує значно більше можливостей порівняно з відеодомофоном. Можна встановити кілька камер стеження і замаскувати їх так, щоб вони не піддалися цілеспрямованому знищенню. Це дозволить спостерігати не тільки за входом в будинок, але і за під’їздом, віддаленим від будинку літнім будиночком або дитячим майданчиком. Для локального телебачення можна використовувати вже наявну побутову апаратуру (телевізор, відеомагнітофон), а також розгалуження телевізійної антени. Монтаж простої системи можна виконати самостійно.

Установку більш складної системи слід доручити фірмі, яка спеціалізується на монтажі систем сигналізації або підключенні антен.

Відеокамери та їх імітації – це високоефективний спосіб відбити бажання у потенційного зломщика проникнути на вашу територію.

 Вибрати камеру

 захист8Головним параметром камери є чутливість (мінімальна освітленість зони спостереження, при якій на виході камери формується відеосигнал). Якщо територія освітлюється, достатньо чутливості 0,5 люкс. В слабоосвітлених місцях встановлюють камери з більшою чутливістю (навіть 0,001 люкс). Можна застосувати камеру з інфрачервоним діодним підсвічуванням з дальністю 10-20 м або рефлектори з інфрачервоною підсвіткою з дальністю до 70 м. Вони дозволять спостерігати за територією навіть у повній темряві. Наше око не бачить світло рефлекторів, але камера його розрізняє.

Істотним параметром є також фокусна відстань об’єктива камери. Об’єктив потрібно підбирати, враховуючи положення поля зору по відношенню до камери: чим менше фокус, тим ширше поле зору з близької відстані. При фокусі 3,6 мм фігуру людини цілком видно з відстані 3 м, при фокусі 12 мм – з 10 м. Є камери, об’єктиви яких мають змінний фокус.

Зазвичай використовуються камери з кутом огляду 60 °.

 Яка роль зовнішньої системи сигналізації?

 Система сигналізації, що забезпечує охорону будинку, дозволяє заздалегідь виявити непрошеного гостя і часто уникнути пошкодження вікон чи дверей при спробі злому. Вона дає більше часу для прийняття відповідних заходів. Системи, що застосовуються сьогодні дозволяють виявити зловмисника вже в той час, коли він наближається до паркану або перелазить через паркан (підіймається на нього, перерізає сітку), а також знаходиться на території між забором і домом. На жаль, більшість з них має різні обмеження.

Системи, у яких елементи виявлення розташовані над землею, часто можуть передавати фальшиві сигнали тривоги, викликані собаками, що охороняють ділянку, а іноді птахами або літаючим по повітрю сміттям.

Підземні системи можуть бути відрегульовані так, щоб собака могла вільно бігати по саду. Але ефективність більшості з них значно зменшується, коли землю покриє товстий шар снігу або кірка льоду. Для таких випадків існують більш складні системи сигналізації.

 Де заховати цінні предмети?

 захист9Дуже багато крадіжок в будинках вчиняється знайомими і навіть родичами. Тому ніколи не варто хвалитися тим, що ви володієте цінними речами, і показувати місце розташування таємничого схову або сейфа.

Сейф – раціональний спосіб захисту, якщо вартість його придбання нижче вартості предметів, які в ньому будуть зберігатися. Вартість предметів повинна також бути вирішальною при виборі класу міцності сейфа (їх існує вісім). Чим вище клас, тим складніше розкрити сейф. Додаткова функція сейфа – захист цінностей на випадок пожежі.

Невеликі сейфи повинні бути закріплені таким чином, щоб унеможливити їх крадіжку разом з вмістом. Маленькі найчастіше вмуровують в стіну; середньої величини – кріплять до основи. Великі сейфи, як правило, настільки важкі (більше 1000 кг), що їх не потрібно закріплювати, бо злодій не зможе їх винести без використання спеціального обладнання. Вибираючи важкий сейф, потрібно обов’язково перевірити, чи достатньо міцні перекриття.

Схованки. Якщо місце для них вибрано з фантазією і вони грамотно влаштовані, то можуть виявитися навіть більш ефективними, ніж сейф. Їх головна особливість – це нестандартне розташування і спосіб відкривання. Отже, для схованки краще не вибирати такі місця, як: холодильник, шафа з білизною, диван або книжкові полиці, бо про них знає кожен злочинець. Не варто забувати і про те, що тайник, в якому ми збираємося зберігати цінні папери, не повинен бути доступний для гризунів і можливості намоканню.

Як захистити сейф? Найкращий результат закривання забезпечує одночасне використання механічного та електронного (кодовий замків) ключів. Додатковим захистом може бути електронна блокада часу. Якщо сейф має цю функцію, навіть власник може його відкрити тільки у встановлені тимчасові рамки.

Сейфи часто бувають підключені до системи сигналізації. Це підвищує їх клас стійкості до злому. При несанкціонованому відкриванні сейфа на центральний пульт охорони подається прихований сигнал тривоги.

 Як захистити важливу інформацію?

 захист10Трапляється, що цінність інформації, що зберігається в домашньому комп’ютері, дуже висока. Щоб уберегти її від знищення або крадіжки, варто застосувати одночасно декілька способів захисту:

• зберігати інформацію на зовнішньому знімному жорсткому диску, який можна вільно вийняти з комп’ютера і сховати в сейф; дані можна зберігати на компакт-дисках у спеціальному сейфі для зберігання даних на магнітних (цифрових) носіях;

• встановити механічні блокади доступу до дисковода, щоб зробити неможливою цілеспрямовану загрузку вірусу або копіювання даних; незалежно від цього потрібно використовувати відповідні програмні засоби (які потрібно часто оновлювати);

• стаціонарно встановити комп’ютер на спеціальних направляючих, які закріплені до столу – це ускладнить крадіжку комп’ютера разом з вмістом.

 Як поводитися в разі безпосередньої загрози?

 Якщо напад стався на території садиби або в будинку, ніякі механічні засоби захисту не допоможуть вийти зі скрутного становища. Діючи під примусом, людина сама відкриває вхідні двері і вказує місце, де заховані цінні предмети.

У цій ситуації дуже знадобляться електронні засоби, що входять в комплект системи спостереження. В них передбачена спеціальна процедура примусового відключення системи – замість звичайного коду задається так званий «код під примусом», який дійсно відключає систему, але одночасно подає короткий сигнал тривоги на центральний пульт. Безпека системи може бути доповнена кнопкою тривоги. При необхідності вона буде використана для відправки сигналу тривоги. В середньому, дальність її дії – до 100 м від блоку управління, встановленого в будинку.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>