Захист дверного замка

Замки на вхідних дверях потребують відповідного захисту, чим ефективнішим буде цей захист, тим менш привабливими будуть ваші двері для злодіїв, а значить і все помешкання буде застраховане від легкого взлому. 

Додатковий захист сувальдних замків

1 Коротко: сувальдний замок – це той самий древній механізм, який використовувався ще тисячоліття тому. «Зубасті» ключ (з борідками) вставляється в замок, пластини (сувальди) під дією зубців шикуються в певному положенні, і ключ повертається. Загалом, простіше не буває. Але – зручно. Сувальдний замок вижив настільки довгий час саме завдяки цій характеристиці. Втім, замок цього виду можна ускладнити, додавши сувальд, тоді замок без «рідного» ключа буде відкрити не просто.

 Усилина бронепластика

Кримінальні умільці з сувальдними замками справляються без особливих проблем:

2Найчастіше вони його висвердлюють. «Протиотрута» – твердосплавна пластина (бронепластина), якою прикривають замок. Звичайно, навіть така «Твердиня» – не гарант того, що замок залишиться неушкодженим, але, в усякому разі, вона утруднить висвердлювання. Бронепластину вставляють так, щоб вона прикривала собою найуразливіше місце замка – зону сувалд.

 Власне, підсилювальних бронепластин повинно бути дві – з зовнішньої і внутрішньої сторони замка, а гвинти повинні стягувати зовнішню і внутрішню пластини наскрізь полотна дверей (болти при цьому встановлюють зсередини-назовні). Можлива товщина пластин – від 0,5мм до 4-5мм і залежить вона від виконавця і матеріалу. Якщо метал дверного полотна гарячекатаний, то пластина повинна бути зроблена з холодного прокату. Тут на безпеку замку працює різниця в в’язкості металів – зловмисник не зможе висвердлити замок і навіть розрізати його електроножівкою.

 Кодова накладка

 3Надійність сувальдного замка можна підвищити за допомогою кодової накладки. Такі накладки сьогодні випускають багато фірм, щоправда, підходять вони тільки для продукції, яку випускає ця ж фірма. Усередині накладки передбачений самостійний циліндровий механізм з кодом, що збігається з кодом ключа. Вхідний отвір для ключа в накладці повернуто по відношенню до свердловини на 90 °, це призводить до того, що вставити в замок ключ, не “відкривши» кодову накладку, неможливо.

 Правда, переважна більшість кодових накладок виробляється з нетривкого метала, тому не буде зайвою їх додатковий захист. Для цієї мети випускаються спеціальні бронечашешки з міцної загартованої сталі. Броненакладку можна придбати недорогу – вітчизняного виробництва і значно дорожчу  -закордону.

 А якщо перекодувати?

 Перекодування замка – це заміна одного пакета сувальд на інший, з іншим набором кодів. Для зміни пакета деякі фірми використовують досить просте розбирання замка, котра, як правило, все одно вимагає оплати послуг кваліфікованого слюсаря. Однак, якщо сувальда складається з двох частин, цю процедуру можна провести не виймаючи замок з дверей і своїми силами.

 Є замки з сувальдами, які просто можна перекодувати.

 Сувальда складається з двох частин, з’єднаних один з одним дрібними зубчиками. Новий кодовий лабіринт може бути створений новим ключем, яким і виставляються нові секрети розділеної на дві частини сувальди.

 При перекодуванні майже в кожному випадку слід знімати замок з дверей.

 Захист циліндрових замків

 Циліндрові замки – більш пізній винахід. Вони з’явилися вже в ХХ столітті. Взломостійкість їх прямо пропорційною до кількості циліндричних елементів і різноманіттю елементів їх розташування. Циліндрові замки також можуть мати додатковий захист. В першу чергу, це звичайно, броненакладки і захисні пластини з міцних матеріалів, найчастіше з загартованої сталі. Броненакладки для циліндрових замків бувають двох видів: накладні і врізні. І ті й інші захищають внутрішній циліндр замка. А пластини оберігають всю площину замка цілком, їх встановлюють із зовнішнього боку дверей.

4 Накладний варіант не складно збити за допомогою інструментів, і серед них все ж більш надійні вироби з додатковим заворотом по всьому діаметру внутрішнього більшого кола. Але можна сказати, що така пластина призначена, скоріше,для  моральної підтримки. А ось врізні підсилюючі пристрої підвищують взломостійкість циліндрового замка суттєво. Їх кріплять безпосередньо до корпусу замка, для чого в дверному полотні проробляється отвір. Врізні броне прокладки виступають з площини дверей всього на 1-2мм. Збити такий захист досить складно.

 Існує також комплексна захисна фурнітура, її на українському ринку представляють два виробника: Mul-t-Lock і ROSTEX.

 Ефективність броненакладок залежить від багатьох показників: фірми-виробника, матеріалу, ступеня його гарту, кваліфікації монтажника. Захисну фурнітуру для циліндрових замків випускають багато фірм. Добре зарекомендували себе пластини виробництва італійської компанії МОТТURA, CISA, CIPIERRE, SECUREMME.

 Слід звертати увагу не тільки на виробника, а й на місце придбання вироби, так як на ринку багато підробок.

 Разом – надійніше

 Щоб підвищити надійність двері, фахівці рекомендують встановлювати два різнопланових замка – сувальдний і циліндровий (не нижче 3-го, 4-го класу по розтину).

 «Краб» або «Павук»

5 Часто, щоб проникнути в приміщення, злодії просто зрізають металеві дверні петлі. Від цієї біди можна захиститися за допомогою звичайних антизрізів. Різко підвищити захисну функцію дверей допоможе система ригелів, звана «краб» (іноді – «павук»). Вона має складну, тристоронню-чотиристоронню систему замикання. Відкривати-закривати такий замок можна двома способами, які відрізняються в принципі

 Один з них передбачає обертання дверної ручки або додаткового ключа. При цьому висуваються всі ригелі дверного засува, які потім блокуються основним ключем. Подібні замки використовують в банках, в офісах і практично ніколи в житлових будинках. У побутових дверях, як правило, застосовують другий спосіб – провертати потрібно тільки ключ. Правда, кодова частина замку опиняється під. значним навантаженням, а це знижує термін його експлуатації.

 Якщо установка проведена неправильно, в замках системи «краб» тяга може мимоволі розібратися, нижній штир (ригель) замикаючого пристрою під власною вагою зайде в паз дверного косяка, і двері заблокуються в закритому стані. Відкрити їх можна буде, тільки вирізавши замок за допомогою електроножівкі. Після цього двері можуть бути непоправно пошкоджені. У більшості випадків це відбувається, коли системою «краб» доповнюють дешевий замок, що не призначений для цієї мети.

 Стандартні «крабові» системи такої небезпеки не несуть. Але про всяк випадок рекомендується встановлювати «краб» без нижнього ригеля – тільки з верхнім і бічним.

 Девіатори

6 Часто замість «краба» споживачеві пропонують девіатори. В принципі, це таж система, але без отвору і механізму для ключа. У рух вони приводяться від тяги, що йде від основного замка. Девіатори встановлюють у верхній і Нижній зонах замкового торця дверей.

 На відміну від «краба», у девіатора немає нижньої ригеля. Але система цього типу «закрита» – зловмисник не буде знати, де розташовується сам пристрій і місце проходження тяг.

 Якісну продукцію «краб» і девіатори виробляють фірми МОТТURA, CISA, Mul-t-Lock.

 По відбитку пальця

 Фахівці вважають, що в недалекому майбутньому великою популярністю будуть користуватися біометричні замки, які володіють підвищеною секретністю.

 7Виготовлення таких замків стало можливим, коли розросла точність розпізнавання сенсором папілярного візерунка пальця, унікального для кожної людини. У його пам’яті закладено певну кількість папілярних візерунків (замки, встановлювані в житлових приміщеннях, «пам’ятають» близько 100 комбінацій). Біометричні замки зручні тим, що немає необхідності користуватися ключем або магнітною карткою. Хоча багато виробників додатково дублюють механізм розпізнавання своїх виробів механічним ключем. На всякий випадок, якщо сенсор чомусь не захоче розпізнати господаря. Це може трапиться, якщо під. дією якоїсь речовини (наприклад, олії) папілярний візерунок змінився.

 Біометричний замок набагато важче вивести з ладу, ніж механічний. Насамперед, тому, що він не має отворів, які можна було б заклинити. Силовий метод розтину теж не принесе успіху – сенсор здатний витримувати тиск або удар потужністю до 3 тонносил / см2. Однак для зовнішніх дверей їх поки не використовують, оскільки вироби в спеціальному антивандальному виконанні досі випускають.

 Біометричний замок виробляють, в основному, південнокорейські і китайські компанії (Shenzhen Ideal Micro-electronics, Testech Inc., Hongda Opto-Electron, Linkmath Biotech).

 Але останнім часом випускають таку продукцію стали і такі імениті компанії, як BOSCH і LG.

 Вартість біометричних замків досить висока – від 400 до 1200 у.о.але в неї, як правило, входить і установка замка фахівцем.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>