Заземлення

Захисне заземлення робиться з тією метою, щоб убезпечити мешканців від ураження електричним струмом при виникненні неполадок в мережі. Класичним прикладом такого ушкодження є відоме всім нам замикання провідника, що знаходиться під напругою, на струмопровідний металевий корпус устаткування (пральної машини, наприклад). Причиною цьому може стати випадкове пошкодження ізоляції струмонесучого провідника, в результаті чого відкриті частини побутового обладнання виявляються під небезпечною для життя людини напругою 220 вольт.

 заземленняУ тому випадку, якщо корпус вашого побутового приладу включений в ланцюг спеціального захисного заземлення – захист від ураження вам забезпечений (принаймні, ступінь ураження струмом помітно знижується).

 Заземлення корпусів побутового обладнання виконується шляхом безпосереднього підключення їх до ланцюга захисного заземлення (до контакту PE), ефективність дії якої значною мірою визначається встановленим в даній мережі пристроєм заземлення.

 Облаштування захисного заземлення

 Якщо ви вирішили грунтовно розібратися в тому, як зробити заземлення в будинку – вам слід для початку ознайомитися з складом всієї системи електричного захисту в цілому.

 Система захисного заземлення складається з декількох складових, причому від якості монтажу кожної з них залежить те, наскільки ефективно буде здійснюватися цей захист.

 В систему заземлення входять:

 головна заземлювальна шина (ГЗШ);

 система заземлюючих провідників;

 заземлюючий пристрій.

 Розглянемо кожну з цих складових окремо.

 Для реалізації розглянутих нами захисних заходів ще до вводу в будинок живильного кабелю вам необхідно буде організувати так звану трьохпровідну схему підключення, основними складовими якої є наступні провідники:

  «Фазовий» – L;

 «Нульовий» (робочий) – N;

 «Нульовий» (захисний) – PE.

 заземлення2Перші два дроти використовуються для підводки живлючої напруги 220 вольт, а останній – для підключення обладнання, яке захищається (контакт під цей провід розміщується зазвичай в вилці живильного шнура приладу).

 Оскільки відгалуження від повітряної лінії (ПЛ) до вашого будинку робиться зазвичай за допомогою двожильного кабелю (що має лише дві жили – L і PEN) – вам необхідно буде організувати згадану трьохпровідна систему живлення на вводі в будинок.

 Робиться це звичайно по методу «розщеплення» підходящого від лінії PEN провідника на окремий провідник N і захисний провідник PE. Таке розщеплення робиться, як правило, в шафі введення живлення (на ГЗШ). До цієї шини підключаємо не тільки підходящий від ПЛ об’єднаний PEN-провідник, але також підводимо і спеціальний заземлюючий провідник, що йде від заземлювача тобто організуємо так зване повторне заземлення.

 І вже від цієї шини (ГЗШ) робиться розводка на окрему нульову захисну шину PЕ і на робочу – N. Взяті разом з фазною шиною L ці останні і утворюють потрібну нам трьохпровідна мережу, яка потім розводиться по всьому вашому будинку.

 Згідно з вимогами ПУЕ в частині організації захисного заземлення цей пристрій повинен складатися з поглибленого в землю заземлювача і комплекту спеціальних заземлюючих провідників.

заземлення3 Заземлювачем називається особлива конструкція, що складається з металевих профілів або прутів, які зазвичай забиваються або закопуються в землю на таку глибину, яка забезпечувала б високу ефективність роботи системи.

    Ви можете обійтися взагалі без подібного пристрою, але це можливо лише при наявності на вашій ділянці металевих об’єктів, здатних служити природними заземлювачами (металеві труби, конструкції з залізобетону і т.п.). В цьому випадку заземлюючий провідник, який представляє собою мідний провід товщиною 6 мм, кріпиться безпосередньо до обраного вами об’єкту (шляхом зварювання, наприклад)

 І тільки в разі відсутності таких об’єктів вам доведеться виготовити пристрій самостійно; причому в основі такої конструкції повинен лежати геометрично правильно оформлений каркас із прутів (профілів).

 Монтаж пристрою на місцевості виробляється, як правило, в такій послідовності:

 По кутах розміченого на землі правильного трикутника (довжина сторони – 1,3 метра) строго вертикально забиваємо три профілю довжиною 1,7-2,0 метра.

 заземлення4Зварює їх між собою товстим металевим прутком.

 За допомогою різьбового з’єднання (зварювання) приєднуємо до пристрою заземлювальний провідник.

 Все – тепер нае заземлення готове. Після цього другий кінець заземлюючого провідника прокладаємо до вводу в будинок (ближче до розподільного щитка) і кріпимо його на ГЗШ подібним же чином. Сюди ж підводимо PEN провідник, що йде від повітряної лінії.

 В результаті нескладних підключень на виході ГЗШ отримуємо електричну розводку, що складається з трьох жил (фаза L і окремі PE та N-проводу).

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>